Celer – provjerite zašto je dobar za zdravlje
- 1 komentara
- 3 min čitanja
Celer je iznimno ljekovita biljka izvrsnog okusa i mirisa koju su za kuhanje najfinijih i najzdravijih juha koristile naše bake. Međutim, s vremenom celer je zapao u carstvo potisnutih namirnica. Celer u kuhinji je postao rijetkost, a zamijenili su ga gotovi začini i ”gotove juhe” koje je potrebno tek preliti kipućom vodom. Znanstvena istraživanja su dokazala da celer obiluje natrijem i vitaminom A.
U povijesti su celer koristili Rimljani i Grci koji su vijencima celera kitili boga mora Posejdona. Drevni Egipćani koristili su celer kao lijek. U 17. stoljeću, celer se počeo koristiti i u prehrani, ali samo kao začin.
Preporučuje se kupovati celer sa što dužom stabljikom (koja je njegov najzdraviji dio) kako biste ga što bolje mogli iskoristiti. Celer je odličan izbor kada su u pitanju juhe, umaci ali i salate. Jedna velika stabljika celera sadrži samo 10 kalorija.
Celer ima mnogobrojne zdravstvene dobrobiti, u nastavku pročitajte zašto biste ga trebali konzumirati što češće. Međutim, trudnice ne smiju koristiti celerov sok jer ima snažno abortivno djelovanje.
Nutritivne vrijednosti celera
Celer je na velikom glasu kao čistač organizma. Ima snažno diuretsko djelovanje, a pomaže i pri iskašljavanju gustog gnoja koji je posljedica neke od bakterijskih infekcija respiratornog trakta. Odličan je izbor i za osobe koje imaju probavne probleme i probleme s nadutošću.
Celer je bogat kako smo već ranije spomenuli vitaminom A, ali i drugim vitaminima poput vitamina K, E, vitamina C ili vitaminima B skupine. Kao i ostalo korjenasto povrće, celer je bogat kalijem, folnom kiselinom i vlaknima. Kako bismo vam što bolje prikazali ljekovitost celera donosimo vam primjer na 100 grama. 100 grama celera sadrži:
- 1 gram proteina
- 5 grama vlakana
- 5 mg vitamina
- 36 mg folne kiseline
- 22 mg vitamina A
- 263 mg kalija (diuretik)
- 1 mg vitamina C
- 40 mg kalcija
- 0.08 mg vitamina B6
Celer list i celer korijen – kako odabrati ”dobar” celer i kako koristiti celer?
Kako razlikovati dobar od lošeg celera? – Oni koji se prvi puta susreću s celerom u kupnji – imaju dosta problema pri odabiru jer ”ruku na srce” velik broj ljudi celer ne koristi u svojoj prehrani, stoga ne mogu znati ni kako odabrati onaj koji je dobar. Velike kugle odnosno korijen celera u sredini često mogu biti spužvaste i šuplje – stoga je bolje kupiti onaj s manjom kuglom. Kada se kupuje celer lišćar, bolje je kupiti onaj koji je svjetliji, čije su stabljike i vrhovi aromatični.
Izbjegavajte kupovinu celera koji je već očišćen, narezan i opran jer takav više nema većinu svojih vrijednih sastojaka niti boju kakvu bi trebao imati. Stabljike celera moraju biti svježe, bez trulih i posušenih dijelova. Stabljike celera se u pravilu čuvaju do tjedan dana u hladnjaku uz uvjet da su oprane, posušene i da su im odstranjeni oštećeni dijelovi. Korijen celera se može čuvati i nekoliko tjedana u hladnjaku.
Celerov korijen nakon guljenja vrlo brzo oksidira, stoga ga je potrebno potopiti u vodu s limunovim sokom ili samo nakapati sokom. Nakon stoga s celerom možete raditi što vas je volja. Celerov korijen uglavnom se koristi za kuhanje juha zajedno s ostalim korjenastim povrćem. Međutim, izvrsno se kombinira s mesom i ribom, a može poslužiti i kao dodatak rižotima.
Celer možete dodavati salatama, kuhanoj piletini začinjenoj preljevom od jogurta uz malo limunova soka, sjeckanih kapara i kuhanih jaja – dobar tek!
Celer kao prirodni lijek
Konzumiranje celera pomaže u snižavanju krvnog tlaka. Celer sadrži ftalide (supstance koje opuštaju arterijske mišiće), koji šire krvne žile. Ftalidi također smanjuju izlučivanje hromona stresa, koji uzrokuju skupljanje krvnih žila. Celer je jedan od prirodnih lijekova koji mogu pospješiti potenciju.
- Celer je dobar izvor flavonoidnih antioksidanata (zeaksantina, luteina i beta-karotena), koji imaju antioksidativna svojstva (štite od nastanka raka), te pomažu očuvanju zdravlja očiju i vida.
- Celer sadrži supstancu kumarin koja sprječava štetno djelovanje slobodnih radikala, što organizam štiti od nastanka raka.
- Za dobro zdravlje važan je balans između “kiselih” i “alkalnih” namirnica (ako u organizmu prevladava kisela sredina, to povećava rizik od obolijevanja od raznih bolesti). Celer je po svom sastavu alkalna namirnica.
- 100 grama celerovog korijena sadrži samo sedam kalorija, a obilje minerala (320 miligrama magnezija i 16 milicentigrama folata). Odličan je izvor i vitamina C (koji osnažuje imunološki sistem i pomaže u borbi protiv prehlade i gripe), vitamin K (koji ima važnu ulogu u zgrušavanju krvi) kao i dijetalnih vlakana (koji blagotvorno utječu na probavu).
- Sirovi celer je veoma djelotvoran sastojak prehrane kod kožnih oboljenja, budući da pomaže izlučivanju toksina (štetnih supstanci) iz organizma.
- Celer je prirodni diuretik, što ga čini idelanom namirnicom za osobe koje imaju bubrežna oboljenja.
Ljekoviti sastojci celera najbolje ostaju očuvani u svježe iscijeđenom soku sirovog korijena, listova i stabljike. S listovima ne treba pretjerivati, jer sok postaje gorak. Ako vam je okus celera oštar, možete u sok dodati med ili neki drugi zaslađivač, ili ga izmiksati s bananom. O dobrobiti sirovih, zelenih sokova pročitajte na: Zeleni sokovi za detoksikaciju i zdravlje
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja