Kitchari – dragulj ayurvedske kuhinje
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Ayurveda u svojim drevnim receptima skriva puno dragulja.
Jedan od takvih dragulja je kitchari kojeg ayurvedski stručnjaci smatraju vitalnom hranom za vraćanje ravnoteže tijelu i duhu. Ovaj jednostavan recept koristi se u ayurvedskoj terapiji za čišćenje i detoksikaciju tijela, naročito tijekom prijelaza godišnjih doba.
S obzirom da smo u sezoni proljeća, ovo je idealno vrijeme da se upoznamo s njim. Kitchari (čitaj kičeri) u prijevodu znači “mješavina”, a sastoji se od žute leće i basmati riže.
Tradicionalno se priprema s ghee maslom i začinima.
Žuta leća i bijela basmati riža čine kompletan i lako probavljiv obrok.
Rijetko je naći hranu koja uravnotežuje sve tjelesne tipove – opisane u ayurvedi kao vata, pitta i kapha doša. Stoga je to jedan od razloga zašto je ovo jelo tako cijenjeno i poznato kao sattvična, vitalna hrana, pogodna za čovjeka u bilo kojoj životnoj dobi.
Kitchari se koristi na 3 načina:
- Poslužuje se na ayurvedskim klinikama kao terapeutski dio Panchakarme (ayurvedski program čišćenja i pomlađivanja tijela) radi jačanja probavnog i imunološkog sustava te vraćanja ravnoteže u tijelu.
- Zbog blagog i njegujućeg učinka na želudac i probavni sustav, priprema se ljudima koji su bolesni, slabi ili se oporavljaju od bolesti kako bi povratili tjelesnu snagu i energiju.
- Preporučuje se kao zdrav i uravnotežen obrok tijekom posta i kure mršavljenja. U tom slučaju, osoba konzumira samo kitchari (3 do 7 dana) kako bi se pomoglo tijelu u čišćenju toksina i otapanju masnoća.
Kitchari – recept
Recept je odličan za proljeće jer čisti organizam i pomlađuje tijelo.
Ono što je također važno, ovom receptu se mogu dodati začini ili sezonsko povrće prema individualnom tjelesnom tipu (vata, pitta ili kapha doša).
Basmati riža, poznata u ayurvedi kao “kraljica svih riža” je rijetka namirnica koja je hranjiva, a ujedno i lako probavljiva. Prema ayurvedi, basmati riža gradi naša tjelesna tkiva i stanice te je bogat izvor prane (vitalne snage). Liječi osjetljiv želudac, pluća i probavni sustav.
Žuta leća je vrlo cijenjena u ayurvedi jer je lako probavljiva namirnica koja gradi snagu, njeguje tjelesna tkiva i naš imunološki sustav. Njena slatka kvaliteta ima smirujući i zadovoljavajući učinak na naše tijelo i um.
Ukoliko odlučite dodati sezonsko povrće u ovaj recept, preporučuje se maksimalno tri vrste povrća jer što je kombinacija jednostavnija, to je lakša za naš probavni sustav.
Sastojci:
- 3-4 šalice vode,
- ¼ šalice žute leće,
- ½ šalice bijele basmati riže,
- 2-3 čajne žličice ghee maslaca ( ili maslinovog ulja),
- 1/4 čajne žličice sjemenki gorušice,
- 1/2 čajne žličice sjemenki kumina,
- 1 čajna žličica sitno isjeckanog svježeg đumbira,
- 1/4 čajne žličice kurkume,
- 1 čajna žličica limunovog soka,
- sol po ukusu,
- peršin za ukras.
Priprema:
- Očistite leću i rižu od kamenčića i prljavštine pa isperite tri puta u hladnoj vodi. Ukoliko je probavni sustav slabiji, leću i rižu ostavite da se natapaju u vodi, najmanje pola sata prije kuhanja.
- U loncu zagrijte ghee ili maslinovo ulje na srednjoj vatri. Dodajte sjemenke gorušice, sjemenke kumina, kurkumu i svježi đumbir ovim redoslijedom. Popržite začine 1-2 minute dok ne otpuste svoju aromu.
- Dodajte žutu leću i basmati rižu (i povrće, ukoliko ga koristite) i kratko izdinstajte sa začinima. Zatim dodajte vodu i sol po ukusu. Kad sve zavrije, smanjite vatru na minimum.
- Kuhajte na laganoj vatri oko 20 do 30 minuta ili dok se riža i leća ne skuhaju.
- Kad je gotovo, ugasite vatru i pustite zdjelu da malo odstoji sa strane.
- Dodajte svježe iscijeđen sok limuna i sve dobro promiješajte.
- Servirajte kitchari u duboke zdjelice, ukrasite grančicama peršina i poslužite.
Želim vam dobar tek! 🙂
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja