Sinusoskopija – što je, kako se izvodi?
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
Sinusoskopija je endoskopski pregled paranazalnih sinusa optičkim instrumentom, a može istovremeno biti upotrijebljen u dijagnostičke i terapijske svrhe. Paranazalni sinusi su šupljine ispunjene zrakom koje okružuju nosnu šupljinu – razlikujemo:
- maksilarne sinuse (najveći),
- frontalni,
- sfenoidni,
- etmoidni.
Imaju zaštitnu ulogu pročišćavanja, vlaženja i zagrijavanja udahnutog zraka.
Sinusoskop je optički instrument kojim se ulazi u željeni sinus radi utvrđivanja dijagnoze te izvođenja punkcije ukoliko je potrebno.
Indikacije za sinusoskopiju
- klinički i rendgenološki nejasni slučajevi sinusitisa,
- sinusitis koji ne reagira na terapiju,
- polipozni sinusitis,
- uklanjanje cisti,
- uklanjanje zaostalih zubnih korijena,
- mikoza paranazalnih šupljina (gljivična infekcija).
Sinusoskopija – kako se izvodi?
Priprema
Zahvat se izvodi u lokalnoj ili općoj anesteziji ovisno o dijagnozi te dobi bolesnika. Pacijenta se uputi da noć prije te na samo jutro zahvata ne konzumira hranu niti tekućinu koji bi doveli do odgode naručenog zahvata, a zatajivanje informacija o jelu i piću mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija.
Prije odlaska u operacijsku dvoranu, dobit će sredstvo za smirenje koje će omogućiti miran uvod u anesteziju.
Tehnika sinusoskopije
Pacijent je na stolu u ležećem položaju. Nakon nastupanja anestezije (lokalne ili opće) koristi se široka metalna igla kojom se probije stijenka sinusa.
Kroz iglu se u sinus uvodi čvrsti endoskop kojim se vizualiziraju promjene na sluznici sinusa i hvataljka kojom se odstrane polipi, stijenka ciste, strana tijela ili komadići tumora za patohistološku analizu.
Sinusoskopija omogućuje detaljnu analizu stanja sluznice sinusa, njihov izgled i funkciju.
Zahvat traje nekoliko minuta, osim kod vađenja stranih tijela, cista i polipa kad može potrajati do pola sata. Kroz istu iglu može se postaviti cjevčica kroz koju se ispire sinus ili primjene antibiotici i kortikosteroidi što ovisi o dijagnozi.
Oporavak
Nakon zahvata pacijenta se premješta na odjel gdje boravi sljedećih 5 dana. Kod većine pacijenata zahvat prođe bez komplikacija, uz blagu do umjerenu postoperativnu bol.
Prva tri dana treba uzimati dosta tekućine, a dan nakon zahvata jesti laganu hranu (juhe, kašasto), prehranu koju nastavlja i po izlasku iz bolnice još nekoliko dana. Osim toga, potrebno je provoditi redovitu higijenu i njegu nosa lijekovima koji su propisani.
Rizici i komplikacije
- bol u nelagoda za vrijeme uboda kod primjene lokalne anestezije
- krvarenje tijekom zahvata
- nastajanje priraslica
- suzenje oka
- oteklina oka s ili bez hematoma
- smetnje vida i ozljede intrakranijalnih struktura – iznimno rijetke komplikacije
Komplikacije se rijetko događaju te sinusoskopija nosi više dobrobiti za postavljanje prave dijagnoze. Za razliku od samog kliničkog pregleda usne i nosne šupljine te rendgenske snimke, sinusoskopija daje precizniju informaciju o stanju sluznice i drugih struktura što omogući biranje bolje terapije.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Štitnjača i kortizol: Liječnik otkriva kako su povezani
- Hrvoje Pinoza
- 4 min čitanja
Izvori:
- Sinusoskopija. OB Vukovar.
- Maksimović Z, Tolić Z. Uloga sinusoskopije u dijagnostici bolesti maksilarnog sinusa. Med Vjesn 1988; 21(3): 115-117.