Gerijatrijska trudnoća je uvredljiv izraz! Evo zašto
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Tijekom razgovora o roditeljstvu prijateljica socijalne psihologinje Susan Newman usput je spomenula kako se trudnoća u dobi od 35 godina ili više naziva “gerijatrijska trudnoća“. Taj izraz odmah joj je zvučao zastarjelo i neugodno.
U svojem članku za Psychology Today Newman se pita zašto njezina prijateljica nije svjesna koliko je uobičajeno da žene danas odgađaju rađanje te često daju prednost obrazovanju, karijeri ili financijskoj stabilnosti prije nego što se odluče za obitelj.
Također primjećuje da taj termin ignorira činjenicu da čak i one koje pokušavaju zatrudnjeti ranije mogu naići na značajne izazove, pri čemu neki parovi godinama pokušavaju imati djecu.
Suvremeni pogled na trudnoću u kasnijoj dobi
Kao netko tko je postao roditelj kasnije u životu – nakon prosjeka od 27 godina za majke koje prvi put rađaju – Newman se snažno protivi uporabi tog termina. Smatra da većina žena u sličnoj situaciji dijeli njezino mišljenje.
Za nju riječ “gerijatrijski” priziva slike slabosti i ovisnosti, što je daleko od stvarnog iskustva starijih majki. Međutim, primjećuje da mnogi medicinski stručnjaci i dalje koriste taj izraz za trudnoće kod žena starijih od 35 godina, unatoč njegovim negativnim konotacijama.
Iako razumije razloge iza te terminologije – poput povećanih rizika povezanih s trudnoćom u srednjim 30-ima i kasnije – smatra da je izraz nepotrebno stigmatizirajuć i zbunjujuć.
Tijekom istraživanja u sklopu projekta Only Child Research razgovarala je sa ženama koje su postale majke u svojim 30-ima i 40-ima. Dok su se neke opisivale kao “starije”, nijedna nije koristila termin “gerijatrijski” i nije implicirala da je prestara za majčinstvo.
Gerijatrijska trudnoća – promjena perspektive i važnost jezika
Newman primjećuje da se stavovi u medicinskom području mijenjaju. Dr. Joanne Stone iz bolnice Mt. Sinai u šali je u jednoj emisiji rekla da bi, s obzirom na sve češće majčinstvo u kasnijoj dobi, trudnoće u dobi od 28 godina mogle postati ekvivalentne “tinejdžerskim trudnoćama“.
Ipak, dr. Stone priznaje rizike povezane s odgađanjem rađanja, poput veće stope neplodnosti i komplikacija. Slično tome, dr. Michelle Y. Owens je na stranici Američkog koledža opstetričara i ginekologa naglasila kako moderna medicina nudi alate za rano otkrivanje i rješavanje tih rizika, što čini dob manje ograničavajućim čimbenikom nego što je nekad bila.
Newman zaključuje da je uporaba izraza “gerijatrijska trudnoća” danas nepotrebna i uvredljiva. Predlaže da se taj termin zamijeni izrazom poput “napredna dob trudnice” ili u potpunosti odbaci.
Naglašava i prednosti kasnijeg majčinstva, istaknuvši da starije majke često imaju manje djece, ali unose jedinstvene snage i stabilnost u roditeljstvo. Poziva društvo da prigrli majčinstvo u kasnijoj dobi bez zastarjelih i stigmatizirajućih izraza.
Pročitajte i ove članke:
- Žene koje su rodile u četrdesetima: “Kada sam objavila da sam trudna, na društvenim mrežama dobila sam komentar – djeca imaju pravo na mlade roditelje”
- Trudnoća nakon 40. godine opasna je i za majku i dijete!
- Poznate žene koje su postale mame nakon četrdesete.
- Newman, S. (2024). The Label Expectant Mothers Over 35 Don’t Want to Hear. Psychology Today.
- For first-time moms, 40 is the new 30. (2016). CBS News.
- Owens, M. Y. Thinking About Having a Baby in Your Late 30s or 40s? Here’s What I Tell My Patients. ACOG.