Bol ispod pazuha – mogući uzroci i ublažavanje boli
- Budite prvi i komentirajte!
- 5 min čitanja
Bol ispod pazuha i područjima oko pazuha može imati brojne uzroke. Često su razlozi bezopasni i potrebno je samo pronaći način za ublažavanje boli, ali ponekad uzrok može biti upalno stanje, ozljede ili ozbiljne bolesti zbog čega je potrebno potražiti liječničku pomoć i uputiti se na daljnje pretrage.
Alergije
Neki kozmetički proizvodi, posebno antiperspiranti, sapuni i dezodoransi, mogu uzrokovati alergijsku reakciju u dodiru s kožom i izazvati bol, oteknuće i crvenilo kože pazuha. U slučaju alergijske reakcije na kemijske sastojke najbolje je iziritiranu kožu nježno isplahnuti hladnom vodom ili staviti hladni oblog na bolno područje. Kožu pazuha ne treba trljati ručnikom.
Depilacija
Kojom god metodom se provodi, uklanjanje dlačica ispod pazuha agresivan je postupak koji osim dlačica skida i površinski sloj kože, iritira živčane završetke i uzrokuje crvenilo, nadraženost i bol.
Osjetljivi ljudi mogu osjetiti bolne nuspojave svaki puta poslije depiliranja, a kako bi se to spriječilo, preporučljivo je koristiti gel ili pjenu za brijanje, kvalitetne višekratne britvice te pažljivo očistiti britvicu i pazuh prije i poslije brijanja. Depilacijska krema može biti alternativa ako njezini kemijski sastojci neće izazvati alergijsku reakciju. Trajnije rješenje je laserska epilacija, a korištenje voska i epilacijskog aparata ne preporučuje se na osjetljivom području pazuha.
Grč mišića
Najčešće je uzrok boli ispod pazuha posljedica mišićnog spazma, odnosno grča mišića. Takva bol je oštra, brzo se pojavljuje i naglo nestaje te ne predstavlja opasnost za zdravlje.
Istegnuće mišića
Bol ispod pazuha može izazvati istegnuće mišića pectoralis na grudnom košu koji se može povrijediti pri intenzivnom treningu ili naglom pokretu. Istegnuće mišića nije opasno i prolazi uz mirovanje za nekoliko dana.
Upala limfnih čvorova
Limfadenitis je upala jednog ili više limfnih čvorova. Uloga tih čvorića je uklanjanje toksina iz organizma zbog čega sadrže velik broj bijelih krvnih stanica (leukocita) koje pomažu u borbi protiv infekcija. U slučaju napada velikog broja bakterija, virusa ili gljivica, limfni čvorovi pojačat će svoj rad, stvarat će se više leukocita što će izazvati povećanje odnosno oteknuće čvorova, a time i bol.
Limfni čvorovi se nalaze se na obje strane vrata, u preponama, iznad ključne kosti te u pazuhu. Uzroci upaljenih čvorova bogu biti bakterijske ili virusne prirode, poput vodenih kozica, zaušnjaka, mononukleoze, streptokoka grla, sifilisa, i drugih.
Bakterijske infekcije, kao kod obične prehlade, mogu se liječiti antibioticima, a kod virusnih je nužno čekati da prođu uz suzbijanje boli i ostalih simptoma. Dodavanje žlice sode bikarbone u toplu kupku može ublažiti bol i upalu. Nježna masaža potaknut će cirkulaciju i ublažiti upalu. Također, za vrijeme upale potrebno je izbjegavati začinjenu i masnu hranu koja potiče znojenje, a time i stvaranje bakterija ispod pazuha.
Upala limfnih čvorova razvija se ponekad kod osoba koje imaju pojačani rad štitnjače, što je tek jedan od simptoma, uz razdražljivost, umor, ubrzano lupanje srca, ispadanje kose, učestalo mokrenje, te promjene u očima, ukočen pogled, vlažne i sjajne oči te ispupčene očne jabučice. Više o hipertireozi pročitajte ovdje.
Upalu limfnih čvorova može izazvati i sporotrihoza, zarazna bolest uzrokovana gljivicama. Gljivica Sporothrix tipično se nalazi na grmovima ruža, bodljikavom grmlju i mahovini zbog čega se njome često zaraze poljoprivrednici, vrtlari i radnici u povrtlarstvu. Bolest zahvaća kožu i limfne čvorove, a može se proširiti na pluća i druga tkiva, što je rijetko jer se bolest širi vrlo sporo i učinkovito se liječi itrakonazolom.
Međutim, upalu limfnih čvorova mogu izazvati i maligne bolesti poput limfoma (rak limfnog sustava) li ili autoimunih bolesti kao što je AIDS.
Ako uz bol ispod pazuha osjećate natečenost limfnih čvorova u vratu i na preponama, bolove u trbuhu i prsima, kašljete i teško dišete, osjećate umor i groznicu, a noću se znojite, potrebno je odmah otići kod liječnika kako bi se provele potrebne pretrage koje će isključiti ili potvrditi limfom. Više o ovoj malignoj bolesti pročitajte ovdje.
Upala folikula dlake i znojnih žlijezda
Područje ispod pazuha jedan je od dijelova tijela s vrlo velikim brojem dlaka i znojnih žlijezda. Folikuli dlaka i žlijezde skloni su bakterijskim upalama do kojih dolazi kada su pore zatvorene stanicama kože i viškom ulja. Također, pazuh je područje koje se često depilira čime se otvaraju sitne ranice na koži koje olakšavaju ulazak bakterije. Dezodoranski i antiperspiranti koji se nanose na takvu osjetljivu kožu mogu pridonijeti zatvaranju pora i razvoju infekcije.
Upala može dovesti do stvaranja cisti koje osim boli izazivaju i svrbež, nakupljanje gnoja i razvoj ožiljaka. U kompliciranijim stanjima potrebno je uklanjanje ciste i terapija antibioticima.
Upala plućne maramice
Nagla i oštra bol može biti izazvana i pleuritisom, upalom plućne maramice. Bol se obično pojačava pri dubokim udisajima. Pri otklanjanju boli pomaže nježna masaža uz lagano istezanje ruke, a upala se liječi protuupalnim lijekovima.
Ostali simptomi upale plućne maramice obuhvaćaju nedostatak daha, suh kašalj, groznicu i povišenu tjelesnu temperaturu, noćno znojenje i glavobolju.
Rak dojke
Rak dojke jedna je od najčešćih malignih bolesti u žena. Iako je većinom bezbolan, ponekad može uzrokovati bol ispod pazuha. Ako su prisutni i drugi simptomi, kao što su čvorići u dojci, promjene u obliku dojke, pojava rupica ili osipa na koži dojke, iscjedak iz bradavice i svaka promjena boje i oblika bradavica, potrebno je odmah otići liječniku kako bi se učinile dodatne pretrage.
Mogući simptomi
Žgaravica
Osjećaj žarenja koji počinje u epigastriju (dio trbuha između rebara) ili u donjem dijelu prsišta može se širiti iza prsne kosti sve do ždrijela. Rijetko se širi i u ruke te u područje ispod pazuha gdje može uzrokovati oštru bol i osjećaj vrućine što traje obično nekoliko minuta.
Dijabetes
Neliječeni dijabetes može uzrokovati oštećenje malih krvnih žila oko živaca, najčešće na nogama i stopalima. Ponekad bolest može zahvatiti živce ispod pazuha izazivajući oštre bolove.
Ozljeda brahijalnog pleksusa
Brahijalni pleksus je velika živčana mreža koja se nalazi u razini donjeg dijela vrata i ramena. Živci brahijalnog pleksusa prolaze kroz vrat, ispod ključne kosti i pazuha. Prilikom naglih pokreta ramena prema dolje i natrag ili nakon izravnog udarca u vrh ramena može doći do ozljede živaca, čemu su posebno podložni sportaši.
Ozljeda će uzrokovati peckanje u području između vrata i ramena, a bol se može pojaviti u području iznad ramena te se širiti rukom sve do šake, obuhvaćajući i područje pazuha. Peckanje i bol može biti popraćeno osjećajem utrnulosti ruke ili kratkotrajnog gubitka osjeta u ruci, no riječ je o rijetkim slučajevima.
Ozljede brahijalnog pleksusa se liječe fizikalnom terapijom i kineziterapijom uz limitiranje dnevnih i sportskih aktivnosti. Kako bi se spriječile ovakve ozljede, sportašima se preporučuje temeljito zagrijavanje prije svakog treninga.
Bolest perifernih arterija
Riječ je o začepljenu arterija ruku i nogu što uzrokuje bol, grčeve, neugodu i osjećaj umora, najčešće u nogama, rjeđe u rukama i ispod pazuha. Bolesnici se često žale na osjećaj hladnoće u rukama i nogama. Bolest se dijagnosticira mjerenjem tlaka i ultrazvukom, a liječi promjenom načina života, što uključuje promjenu prehrambenih navika, prestanak pušenja i ispijanja alkohola te umjerenu tjelovježbu.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Kronična upala je česta i opasna! Kako znati imate li je?
- Maja Kuzelj Grgić
- 5 min čitanja