“U 7 sati sna prestao sam disati 116 puta!”: Poznati pjevač otkriva kako se bori s čestim poremećajem spavanja

Poznati pjevač otkriva kako se bori s čestim poremećajem spavanja

Apneja u snu je poremećaj spavanja karakteriziran ponavljanim pauzama u disanju tijekom spavanja. Najčešći simptomi apneje uključuju glasno i neprestano hrkanje tijekom spavanja, kronični nedostatak sna i čestu dnevnu pospanost.

Ako se ne liječi, apneja može dovesti do niza po život opasnih posljedica.

Osobe s apnejom u snu često nisu svjesne svojih simptoma dok im netko drugi, obično partner, ne ukaže na njih. Za razliku od običnog hrkanja, hrkanje povezano s apnejom puno je glasnije i popraćeno pauzama tijekom disanja, što apneju u snu čini opasnom i zahtijeva pravodobno i adekvatno liječenje kako bi se spriječilo napredovanje bolesti.

Jeste li vi ili vaš partner primijetili da glasno hrčete i nenormalno dišete tijekom spavanja? Svoje iskustvo i put do dijagnoze s nama je podijelio poznati pjevač Alen Đuras.

U nastavku otkrijte sve važne informacije o ovom sve češćem poremećaju spavanja.

Najčešći simptomi apneje uključuju glasno i neprestano hrkanje tijekom spavanja
FOTO: Shutterstock

Simptomi i posljedice apneje

Najnovija istraživanja pokazuju da 4 % odraslih muškaraca i 2 % žena pati od ovog poremećaja. Osobe s apnejom u snu možda nisu svjesne svojih prekida disanja i ponovljenih buđenja tijekom noći, ali kao rezultat toga često doživljavaju simptome koji im mogu narušiti kvalitetu života:

  • vrlo glasno i neprestano hrkanje tijekom spavanja koje ometa tuđi san
  • prestanak disanja tijekom spavanja – obično ga primijete druge osobe
  • učestalo buđenje ili hvatanje zraka tijekom spavanja
  • bol u prsima tijekom noći
  • noćno mokrenje
  • kronična neispavanost i česta potreba za spavanjem tijekom dana
  • teškoće s koncentracijom i pamćenjem, iritabilnost, tjeskoba, depresija
  • jutarnja glavobolja
  • nadraženo grlo nakon buđenja
  • kod djece otežano zadržavanje pažnje i učenje.

Ako se ne liječi, apneja može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih posljedica, kao što su:

  • hipertenzija
  • aritmije (fibrilacije atrija)
  • infarkt miokarda (srčani udar)
  • plućna embolija
  • depresija.

Važno je prepoznati čimbenike rizika i simptome za razvoj ovog stanja, kako bi se odmah započelo odgovarajuće liječenje. Ako osjetite bilo koji od navedenih simptoma, odmah se obratite liječniku.

CPAP aparat
FOTO: Bauerfeind

Kako se dijagnosticira i liječi apneja u snu?

Apneja u snu dijagnosticira se provođenjem cjelonoćne polisomnografije ili poligrafije kako bi se utvrdilo treba li osoba koristiti CPAP aparat tijekom spavanja kao dio svoje terapije.

Saznajte više o CPAP aparatu na poveznici.

Ovaj uređaj pod trajno povećanim tlakom upuhuje ugodnu struju zraka putem mekane i licu potpuno prilagođene maske te posve normalizira disanje tijekom spavanja.

Pozitivni učinci korištenja CPAP-a opažaju se vrlo brzo:

  • poboljšavaju se duljina i kvaliteta sna
  • smanjuju se dnevni umor i neispavanost
  • dolazi do poboljšane koncentracije i generalnog raspoloženja.

“U sedam sati sna prestao sam disati 116 puta!”

Svoje iskustvo i put do dijagnoze s nama je podijelio pjevač Alen Đuras:

Prve simptome uočio sam prije 10-ak godina. Konstantno sam bio umoran, imao sam glavobolje, vrtoglavice, manjak energije tijekom dana, a posljedično i visoki krvni tlak. Prije dvije godine rekao sam svojoj doktorici da sam konstantno umoran i, koliko god spavao, i dalje bih bio umoran. Doktorica je posumnjala na apneju i uputila me na polisomnografiju. Polisomnografiju sam odradio doma jer su mi doktori rekli da će dobiti najbolje rezultate ako spavam u poznatom okruženju. Cijeli proces je bio vrlo jednostavan i nisam se previše mučio zaspati.

Nakon nekoliko tjedana dobio je nalaz od liječnika i otkrio da ima tešku apneju. Uređaj je izmjerio da je u sedam sati sna prestao disati 116 puta, što bi značilo da je prestao disati po pola minute svake četiri minute.

Đuras dodaje:

Dobio sam preporuku da se za CPAP uređaj obratim u Bauerfeind, jedno od najpoznatijih prodajnih mjesta kvalitetnih medicinskih pomagala. Za svaku pohvalu bili su djelatnici Bauerfeindovog stručnog pulmološkog tima, koji su mi uređaj dostavili na kućnu adresu te sa mnom odmah odradili edukaciju vezanu uz korištenje, a dostupni su i telefonski za bilo kakva pitanja i podršku.
Đuras koristi Hoffrichter CPAP aparat
FOTO: Bauerfeind

Đuras koristi Hoffrichter CPAP aparat koji ima odlične performanse, malen je i ne zauzima puno mjesta pa ga je jako jednostavno i praktično koristiti.

Uređaj se individualno prilagođava potrebama i ima nekoliko funkcija za udobnost spavanja, kao što su podešavanje tlaka zraka tijekom izdisaja, zagrijavanje zraka prije korištenja uređaja te mogućnost spajanja različitih vrsta maski i sl.

Đuras objašnjava:

Prije spavanja jednostavno stavim masku i nekoliko puta udahnem da aparat pokrene terapiju. U odnosu na neke druge CPAP aparate koje sam isprobao, ovaj najbolje zadovoljava moje potrebe. Maska i crijevo su odlični jer nisam ograničen s pozicijom tijekom spavanja i mogu se okretati na bok.

Nakon što je Đuras saznao da ima apneju, htio je otkriti koji je uzrok:

Odlučio sam snimiti nos i otkrio da imam devijaciju koja mi otežava disanje tokom noći i dana. Nakon toga su mi otkrili da imam spušteno nepce i da mi je to vjerojatno glavni uzročnik apneje.

Za sva pitanja i informacije vezane za CPAP uređaje i apneju obratite se na e-adresu info@bauerfeind.hr. Cjelokupnu Bauerfeind ponudu CPAP aparata i dodataka za aparat pogledajte na poveznici.

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Bauerfeind

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu