Stručno odobrava
Kristina Žuna, mag. ing. biotechn.
Agar-agar – veganska alternativa za želatinu
- 3 komentara
- 5 min čitanja
Agar je naziv za prirodni prah koji se radi od crvenih algi. Riječ je o namirnici koja je vrlo popularna u zemljama jugoistočne Azije. Agar je u azijskoj kuhinji popularan već stoljećima. Danas se najviše koristi kao zgušnjivač i alternativa za želatinu.
U nastavku članka pročitajte kako se koristi agar te par ukusnih recepata.
Agar agar – što je?
Agar se polimer koji se sastoji od smjese dvaju djelomično sulfatirana polisaharida, agaroze i agropektina. Agaroza čini 70% mješavine.
Agar se može koristiti i kao laksativ jer ima 80% vlakana. Nekad se koristi i kao sredstvo za suzbijanje apetita jer ima svojstvo bubrenja te zauzima prostor u želucu.
Studija provedena na 11 zdravih ispitanika na oksfordskom sveučilištu, koji su nakon prekonoćnog posta pili voćni napitak s i bez agara, pokazala je razliku između vremena zadržavanja hrane u želucu i želje za apetitom.
Zanimljivo je prikazati da se napitak s agarom dulje zadržava u želucu, ali su ispitanici koji su ga pili pokazali veću želju za hranom, odnosno veći apetit.
Ovaj nevjerojatni kulinarski sastojak koristi se:
- kao zgušnjivač juha, pudinga i umaka,
- za čuvanje voća, sladoleda i ostalih slastica,
- kao prehrambeni aditiv pod brojem E406.
Agar nema okusa, mirisa i boje, što ga čini prilično zgodnim za korištenje. Može se naći u obliku praha i pahuljica.
Za razliku od želatine koja se topi pod određenom temperaturom, agar-agar će ostati čvrst i na najtoplijim temperaturama.
Mnogo je snažniji od želatine pa će tako jedna čajna žličica agara biti gusta koliko i osam žličica želatine.
U 100 mililitara otopine neutralnog pH stavite 0.9 grama agara, a u 100 mililitara kisele otopine stavite 1.3 grama agara, ističu autori kulinarskog portala Taste.
Važno je napomenuti da premda će i agar i želatina učvrstiti tekućinu, teksture su im malo drugačije. Želatina može dati kremastu teksturu, dok agar daje čvršću strukturu.
Agar agar – prehrambene vrijednosti
Agar agar sadrži 80% vlakana, ne sadrži masnoće i proteine, a ima malu količinu šećera.
Deset grama ili dvije žličice agara, sadrži svega tri kalorije. Također sadrži malu količinu joda i drugih minerala.
Agar agar upija glukozu u želucu, prolazi kroz probavni sustav vrlo brzo i sprječava zadržavanje i skladištenje viška masnoće.
Svojstvo upijanja vode također pomaže u eliminaciji suvišne tekućine.
Agar agar – kako ga koristiti?
Najvažnije je znati da se agar prvo mora otopiti u tekućini (voda, sok, čaj, mlijeko ili druga tekućina), a potom dovesti do vrenja i kuhati 5 – 7 minuta.
Prilikom pripreme, u njega se mogu dodati razni drugi sastojci, a temperatura smjese mora ostati iznad 50 Celzijevih stupnjeva. Proces bubrenja je reverzibilan na 85 stupnjeva Celzijevih. Smjesu izlijte u kalup te ostavite da se ohladi i očvrsne.
Agar nije potrebno stavljati u hladnjak, no možda će to biti potrebno zbog drugih sastojaka koje koristite.
Količina potrebnog agara ovisi o receptu i o tome koristite li pahuljice ili prah. Agar pahuljice nisu guste kao agar u prahu, te će ih biti potrebno više. Jedna čajna žličica agara u prahu može se rastopiti u otprilike 4 žlice tekućine.
Namirnice koje možete bez problema pripremiti uz agar su:
- limun,
- naranče,
- jagode,
- kivi.
Namirnice poput ananasa, smokve, papaje, manga i breskve sadrže enzime koji sprječavaju zgrušavanje odnosno nastajanje želea.
Čokolada i špinat također imaju isti učinak. Međutim, to ne znači da se navedene namirnice ne mogu spremiti uz agar. Kako biste neutralizirali enzime koji sprječavaju zgušnjavanje agara, namirnice koje planirate koristiti je potrebno prokuhati.
Drugi veći problem su kratke upute te korisnicima često nije jasno kako upotrijebiti agar. Osim toga, agar nije uvijek lako pronaći, pogotovo u sredinama gdje nema specijaliziranih prodavaonica zdrave prehrane.
Agar agar – nuspojave
Agar agar u prahu je siguran za upotrebu ako se uzima s dovoljno vode. Ako se ne uzme s bar dvije velike čaše vode, mogao bi početi bubriti već u jednjaku i uzrokovati gušenje.
Ako imate bilo kakve probleme s disanjem ili gutanjem, nemojte uzimati agar agar. Također, ako patite od ozbiljnijih ili kroničnih bolesti crijeva, nije preporučljivo uzimati agar agar.
Nema dovoljno istraživanja koja bi objasnila djelovanje agar agara kod trudnica i dojilja pa njima nije preporučljivo uzimati agar agar.
Agar agar – recepti
U nastavu izlažemo dva naša omiljena recepta s agar agarom koja smo isprobali.
Voćni desert
Recept je dovoljan za posluživanje 10 osoba, a za pripremu su vam potrebni sljedeći sastojci:
- javorov sirup,
- srž jednog štapića vanilije,
- 750 grama mekog tofua,
- 600 grama bobičastog voća,
- 1 staklenka kompota od višanja,
- prstohvat soli,
- 7 žlica listića agara,
- 800 ml soka od jabuke.
Postupak:
- Sok od jabuka potrebno je uliti u lonac srednje veličine. Potom je potrebno dodati listiće alge i morsku sol pa sve ostaviti da malo zakuha. Sve skupa je potrebno kuhati sve dok se listići alge posve ne otope. Ako ne volite ili nemate agar, umjesto agara možete koristiti želatinu u odgovarajućem omjeru.
- Pripremite 3 posude i sortirajte sastojke. U jednu posudu stavite bobičasto voće, u drugu višnje, a u treću tofu.
- Sok od jabuke rasporedite u tri jednaka dijela i ulijte u svaku od 3 posude sa sortiranim sastojcima.
- U mješavinu s tofuom dodajte javorov sirup i srž štapića od vanilije. Sve dobro promiješajte.
- Smjese u posudama ostavite da se ohlade, a potom ih stavite u hladnjak da odstoje 3 sata.
- Svaku od mješavina je potrebno miksati sve dok se ne dobije jednolična glatka smjesa.
- Slojeve iz posuda slažite u visoke uske čaše.
Premda nismo pronašli originalnu fotografiju recepta, na fotografiji niže možete vidjeti kako dekorirati recept tako da bude primjeren svakoj prilici.
Zobeni desert
Kako ne biste pomislili da volimo samo one recepte oko kojih ima mnogo posla, za vas smo pripremili i jedan koji možete vrlo jednostavno pripremiti prije odlaska na posao. Za desert su vam potrebni sljedeći sastojci:
- 1 banana,
- 1 žlica kakao praha,
- 1 dl vode,
- 1 žličica agar agara,
- 1 šalica vode,
- 1 šalica kaše od zobi.
Postupak:
- Stavite 1 dl vode i prokuhajte na laganoj vatri. Potom dodajte u vodu agar i miješajte sve dok se ne rastopi.
- Nakon što se agar rastopi potrebno je dodati sve ostale sastojke koji su sitno nasjeckani i zgnječeni.
- Nakon toga pričekajte da se smjesa ohladi i stavite ju u hladnjak da odstoji.
- Poželjno je servirati s nekim voćnim preljevom.
Agar agar – gdje kupiti?
Agar se obično prodaje u trgovinama zdrave prehrane. Agar je također čest sastojak u mnogim azijskim slasticama, te se može vrlo lako naći u trgovinama s azijskom prehranom.
Online trgovine su još jedan način kupovanja agara za one koji ga ne mogu naći u obližnjim trgovinama. Agar možete potražiti u bio&bio web shopu. Proizvod se zove Agar – agar u prahu, a 60 grama postiže cijenu od 53 kune.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
Izvori:
- Agar: Uses, Side Effects, Interactions, Dosage, and Warning. (2018) WebMD.
- How to use agar agar. (2018) Taste.
- Clegg, M.E., Shafat, A. (2014) The effect of agar jelly on energy expenditure, appetite, gastric emptying and glycaemic response. Eur J Nutr. 53(2):533-9.