Perut i stres: Kako svakodnevni pritisci mogu izazvati ljuštenje kože glave?

Perut i stres Kako svakodnevni pritisci mogu izazvati ljuštenje kože glave

Perut je čest problem koji zahvaća velik dio populacije, a njegovo nastajanje često se pripisuje različitim uzrocima, uključujući suhoću kože, gljivice i iritaciju.

Međutim, sve se češće prepoznaje da stres može biti jedan od ključnih faktora koji potiče pojavu peruti i doprinosi njezinu pogoršanju. Evo kako stres utječe na zdravlje kože glave te na koji način svakodnevni pritisci mogu izazvati ljuštenje kože.

Što je perut i kako nastaje
FOTO: Shutterstock

Što je perut i kako nastaje?

Prema Healthlineu, perut je stanje kože koje karakterizira pojačano ljuštenje gornjeg sloja epiderme na tjemenu. Najčešće nastaje zbog neravnoteže u mikroflori vlasišta, uključujući prekomjerno razmnožavanje gljivice Malassezia.

Ta gljivica prirodno živi na koži, ali pod određenim uvjetima može izazvati upalu i ubrzano obnavljanje stanica kože, što dovodi do ljuštenja.

Među poznatim uzrocima peruti nalaze se:

  • suha koža
  • masno vlasište
  • nepravilna higijena
  • hormonalne promjene
  • korištenje neodgovarajućih proizvoda za kosu.

No, stres je još jedan značajan faktor koji se često zanemaruje.

Kako stres utječe na kožu glave?

Stres izaziva niz fizioloških reakcija u tijelu, uključujući pojačano lučenje kortizola, poznatog kao hormon stresa. Kako piše WebMD, dugotrajno povećanje kortizola može imati negativne posljedice na cijelo tijelo, uključujući kožu i vlasište.

1. Neravnoteža u lučenju sebuma

Pod utjecajem stresa lojne žlijezde na tjemenu mogu postati hiperaktivne, što dovodi do pojačanog lučenja sebuma. Višak sebuma stvara idealne uvjete za razmnožavanje gljivica kao što je Malassezia, što može uzrokovati iritaciju i perutanje kože.

2. Upala i osjetljivost kože

Stres može narušiti barijernu funkciju kože tako što je čini osjetljivijom na vanjske podražaje i sklonijom upalama. Posljedice su crvenilo, svrbež i ljuštenje kože glave.

3. Promjene u regeneraciji stanica

Pod stresom dolazi do ubrzanog ciklusa obnove stanica kože. Umjesto uobičajenog ljuštenja malih, neprimjetnih čestica, dolazi do nakupljanja većih, vidljivih ljuskica koje prepoznajemo kao perut.

Zašto je stres sve češći uzrok problema s vlasištem
FOTO: Shutterstock

Zašto je stres sve češći uzrok problema s vlasištem?

U današnjem brzom načinu života stres je postao gotovo svakodnevna pojava. Kombinacija dugih radnih sati, nedostatka sna, loše prehrane i nedovoljnog vremena za opuštanje stvara uvjete za kronični stres. Dugotrajna izloženost stresu može poremetiti cijeli niz fizioloških procesa, uključujući one koji utječu na zdravlje kože i kose.

Kako smanjiti stres i prevenirati perut?

Iako se stres u potpunosti ne može izbjeći, postoje načini da se smanji njegov utjecaj na tijelo i vlasište. Evo što predlažu stručnjaci s portala Health Partners.

1. Opuštanje i tehnike upravljanja stresom

Redovita praksa opuštajućih aktivnosti poput joge, meditacije ili tehnika disanja može pomoći u smanjenju kortizola i poboljšati opće stanje organizma.

2. Zdrava prehrana

Hrana bogata omega-3 masnim kiselinama, vitaminima skupine B i cinkom može pomoći u održavanju zdrave kože. Izbjegavanje prerađenih namirnica i šećera također može smanjiti upalne procese.

Oronazol
FOTO: STADA

3. Pravilna njega vlasišta

Za učinkovito rješavanje peruti i seboroičnog dermatitisa ključno je koristiti specijalizirane proizvode koji ciljano djeluju na uzročnike problema. Jedan od takvih proizvoda je Oronazol – lijek u obliku šampona koji pruža dugoročnu i održivu pomoć u borbi protiv peruti. Njegova formula temelji se na djelatnoj tvari ketokonazolu (20 mg/g), koja klinički dokazano suzbija rast gljivica Malassezia furfur.

Prednosti Oronazol šampona su sljedeće:

  • dugoročan učinak uz minimalnu mogućnost iritacije vlasišta i kože
  • visoka učinkovitost bez rizika od razvoja rezistencije
  • pogodan za liječenje i prevenciju.

Oronazol ne samo da uklanja postojeće simptome peruti, već i djeluje na njezin glavni uzrok – prekomjerno razmnožavanje gljivica.

4. Redovita fizička aktivnost

Tjelovježba smanjuje stres i poboljšava cirkulaciju, što pridonosi zdravlju kože.

Kada potražiti stručnu pomoć?

Ako perut traje dulje vrijeme, unatoč promjenama u njezi i načinu života, ili je popraćena jakim svrbežom, crvenilom ili gubitkom kose, važno je posjetiti dermatologa. Možda je u pitanju ozbiljniji problem poput seboroičnog dermatitisa ili psorijaze koji zahtijeva ciljano liječenje. 

*Plaćeni oglas o lijeku

*Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svojeg liječnika ili ljekarnika.

Nova StudioSadržaj napravljen u produkciji Nova Studija, native tima Nove TV, u suradnji s partnerom STADA po najvišim profesionalnim standardima.
Članak objavljen:
  1. Marcin, A. (2024). Dandruff: Causes and How to Get Rid of ItHealthline.
  2. Jailman, D. (2023). Effects of Stress on Your SkinWebMD.
  3. Are stress and anxiety causing your skin conditions? Health Partners.

Saznajte više o stresu u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu