Movalis tablete – doziranje i način primjene
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Tablete treba uzimati za vrijeme jela, s dovoljnom količinom vode ili druge tekućine.
Egzacerbacije osteoartritisa
Meloksikam se primjenjuje u dozi od 7,5 mg jednom na dan (1 MOVALIS 7,5 mg tableta na dan ili pola MOVALIS 15 mg tablete na dan ).
Ako ne dođe do poboljšanja, doza se može povećati na 15 mg jednom na dan (2 MOVALIS 7,5 mg tablete na dan ili 1 MOVALIS 15 mg tableta na dan).
Reumatoidni artritis i ankilozantni spondilitis
Meloksikam se primjenjuje u dozi od 15 mg jednom na dan (2 MOVALIS 7,5 mg tablete na dan ili 1 MOVALIS 15 mg tableta na dan).
Ovisno o terapijskom odgovoru, doza se može smanjiti na 7,5 mg jednom na dan (1 MOVALIS 7,5 mg tableta na dan ili pola MOVALIS 15 mg tablete na dan).
Maksimalna dnevna doza meloksikama ne smije biti veća od 15 mg (2 MOVALIS 7,5 mg tablete na dan ili 1 MOVALIS 15 mg tableta na dan)!
Stariji bolesnici i bolesnici s povećanim rizikom od nuspojava
Preporučena doza meloksikama za dugotrajno liječenje reumatoidnog artritisa i ankilozantnog spondilitisa u bolesnika starije životne dobi je 7,5 mg na dan (1 MOVALIS 7,5 mg tableta na dan ili pola MOVALIS 15 mg tablete na dan).
U bolesnika s povećanim rizikom od nuspojava liječenje je potrebno započeti dozom od 7,5 mg na dan (1 MOVALIS 7,5 mg tableta na dan ili pola MOVALIS 15 mg tablete na dan).
Bolesnici s poremećenom funkcijom bubrega
U bolesnika koji su na dijalizi zbog teško poremećene funkcije bubrega doza MOVALISA ne smije biti veća od 7,5 mg na dan (1 MOVALIS 7,5 mg tableta na dan ili pola MOVALIS 15 mg tablete na dan).
U bolesnika u kojih je funkcija bubrega blago ili srednje teško poremećena (tj. bolesnici s klirensom kreatinina većim od 25 ml/min) nije potrebno prilagođavati dozu meloksikama.
Bolesnici s poremećenom funkcijom jetre
U bolesnika s blago i srednje teško poremećenom funkcijom jetre nije potrebno prilagođavati dozu meloksikama.
Djeca
MOVALIS tablete ne smiju se primjenjivati u djece mlađe od 15 godina.
Predoziranje
Uobičajeni simptomi akutnog predoziranja nesteroidnim protuupalnim lijekovima su letargija, pospanost, mučnina, povraćanje i bol u epigastriju. Ti se simptomi obično povlače nakon simptomatske terapije. Može se pojaviti i krvarenje iz probavnog sustava.
Kao posljedice teškog trovanja mogu se javiti hipertenzija, akutno zatajivanje bubrega, poremećaj funkcije jetre, depresija disanja, koma, konvulzije, kardiovaskularni kolaps i zastoj rada srca. Anafilaktoidna reakcija, koja je zabilježena i pri primjeni meloksikama u terapijskim dozama, može se javiti i kod predoziranja.
Terapija predoziranja je simptomatska, uz uobičajene mjere za održavanje normalne funkcije organizma.
Kliničkim ispitivanjem dokazano je da kolestiramin, primijenjen peroralno u dozi od 4 mg 3 puta na dan, ubrzava izlučivanje meloksikama.
U slučaju predoziranja treba prekinuti primjenu MOVALIS tableta i obratiti se liječniku!
Pročitajte više:
Movalis tablete – upute o lijeku
Movalis – mjere opreza, nuspojave i posebna upozorenja
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Zdravi i jednostavni kolači za Uskrs bez težine u želucu
- Zrinka Babić
- 4 min čitanja