Escapelle (levonorgestrelum) – uputa o lijeku
- 2 komentara
- 6 min čitanja
Što sadržava Escapelle?
Jedna Escapelle tableta sadržava 1,5 mg levonorgestrela. U Escapelle tableti sadržane su i slijedeće pomoćne tvari: krumpirov škrob, silicijev dioksid, koloidni, bezvodni, magnezijev stearat, talk, kukuruzni škrob, laktoza hidrat.
Farmaceutski oblik i veličina pakovanja
Lijek Escapelle je dostupan u pakovanju od 1 tablete, u blister pakovanju, u kutiji.
Farmakoterapijska skupina:
Pripravci koji djeluju na urogenitalni sustav i spolni hormoni; Spolni hormoni i ostali pripravci koji djeluju na spolni sustav; Progestageni.
Ime i adresa proizvođača:
Gedeon Richter Plc., Gyömrői út 19-21, H-1103 Budimpešta, Mađarska
Način i mjesto izdavanja
Na recept, u ljekarni.
Čemu služi Escapelle?
Escapelle je pripravak za hitnu kontracepciju, a može se koristiti nakon nezaštićenog snošaja ili kad zakaže kontracepcijska metoda. Ta se vrsta kontracepcije obično naziva „pilula za jutro poslije“.
Kako djeluje Escapelle?
Escapelle sprječava oko 84 % očekivanih trudnoća ako se uzme unutar 72 sata (tri dana) nakon nezaštićenog spolnog odnosa.
Escapelle ne sprječava trudnoću uvijek, no tableta je učinkovitija što je vrijeme od nezaštićenog spolnog odnosa do njenog uzimanja kraće (bolje je uzeti je unutar 12 sati negoli čekati do trećega dana).
Smatra se da Escapelle djeluje:
- sprječavajući oslobađanje jajašca iz jajnika;
- sprječavajući oplodnju već oslobođenog jajašca; ili
- sprječavajući da se već oplođeno jajašce prihvati na sluznicu maternice.
Escapelle dakle sprječava da trudnoća nastupi. Ne djeluje ako ste već trudni.
PRIJE NEGO POČNETE UZIMATI ESCAPELLE
Ne uzimajte Escapelle ako znate da ste alergični na bilo koji sastojak ovog lijeka!
Što trebate reći liječniku …
Ako se bilo što od niže navedenog odnosi na Vas, kažite to liječniku prije negoli uzmete Escapelle, jer kontracepcija u hitnom slučaju možda za Vas nije prikladna:
- Ako ste trudni ili mislite da ste trudni.
- Ako Vam kasni menstruacija ili je zadnja menstruacija na bilo koji način bila neobična.
- Ako ste imali nezaštićeni spolni odnos prije više od 72 sata ili nakon zadnje menstruacije (možda ste već trudni i tableta neće djelovati).
- Ako imate bolest tankog crijeva (npr. Crohnovu bolest) koja ometa probavu hrane.
- Ako Vam je liječnik rekao da ne podnosite neke šećere jer Escapelle sadržava 142,5 mg laktoze.
- Ako imate ozbiljnih poteškoća s jetrom.
- Ako uzimate bilo koji od niže navedenih lijekova jer oni mogu spriječiti pravilno djelovanje Escapelle :
- Barbiturati i ostali lijekovi za epilepsiju (npr. primidon, fenitoin i karbamazepin).
- Lijekovi za tuberkulozu (npr. rifampicin, rifabutin).
- Lijekovi za HIV-infekciju (ritonavir).
- Lijek za gljivične infekcije (griseofulvin).
- Biljni pripravci koji sadržavaju gospinu travu (Hypericum perforatum).
- Ako uzimate lijek koji se naziva ciklosporin (koristi se kao pomoć imunološkom sustavu).
Ako ste trudni
Ovaj lijek ne smijete uzimati ako ste već trudni. Ako ste nezaštićeni spolni odnos imali prije više od 72 sata i nakon zadnje menstruacije, možda ste već trudni i lijek neće djelovati. Ako Vam je zadnja menstruacija kasnila više od pet dana ili je bila neuobičajeno slaba ili neuobičajeno jaka, provjerite kod liječnika da možda već niste trudni.
Zatrudnite li unatoč tome što ste uzeli ovaj lijek, važno je da se javite liječniku. Nema dokaza da Escapelle škodi djetetu koje se razvija u maternici, no liječnik će možda željeti provjeriti da trudnoća nije izvanmaternična (kad se dijete razvija izvan maternice). To je osobito važno ako se nakon uzimanja Escapelle javi jaka bol u trbuhu ili ako ste već ranije imali izvanmaterničnu trudnoću, kirurški zahvat na jajovodu ili upalnu bolest zdjelice.
KADA JE NUŽAN POSEBAN OPREZ PRI UZIMAJU ESCAPELLE?
Ako dojite
Vrlo mala količina djelatnog sastojka ovog lijeka može se pojaviti u majčinu mlijeku. Misli se da to ne škodi djetetu, no bude li Vas to brinulo, tabletu možete uzeti neposredno nakon što ste dojili. Tako ćete tabletu uzeti znatno prije idućeg dojenja i smanjiti količinu djelatnog sastojka koju bi vaše dojenče moglo uzeti s mlijekom.
Ako uzimate bilo koji drugi lijek
Kažite liječniku ako uzimate bilo koji od lijekova navedenih u odjeljku „Što trebate reći liječniku…….“
Ako u svezi bilo čega niste sigurni, upitajte svog liječnika.
Ako brinete zbog spolno prenosivih bolesti
Ovaj Vas lijek neće zaštititi od spolno prenosivih bolesti, od njih se možete zaštititi samo kondomom. Ako želite saznati više o zaštiti od spolno prenosivih bolesti, posavjetujte se s liječnikom.
Kako uzimati Escapelle?
- Što prije uzmite jednu tabletu, po mogućnosti unutar 12 sati, a nikako ne kasnije od 72 sata (tri dana) nakon što ste imali nezaštićeni spolni odnos. Tabletu progutajte cijelu, s vodom. Ne odlažite uzimanje tablete. Tableta djeluje to bolje što je uzmete
- prije nakon nezaštićenog spolnog odnosa.
- Ako se već služite redovnom metodom kontracepcije, npr. kontracepcijskim pilulama, nastavite ih uzimati u uobičajeno vrijeme.
Kako često smijete uzimati Escapelle?
Escapelle smijete uzeti samo u hitnom slučaju, ne kao redovnu kontracepciju. Uzmete li Escapelle više od jedanput tijekom menstrualnog ciklusa, povećavate vjerojatnost da će se ciklus (menstruacija) poremetiti.
Escapelle ne djeluje kao metoda redovne kontracepcije. Liječnik, medicinska sestra ili u savjetovalištu za planiranje obitelji mogu Vas upoznati s metodama dugoročne kontracepcije koje su djelotvornije u sprječavanju trudnoće.
Što učiniti ako počnete povraćati?
Ako počnete povraćati unutar tri sata nakon što ste uzeli tabletu, morate uzeti još jednu tabletu. Morate se odmah javiti liječniku, da se posavjetujete i da dobijete još jednu tabletu.
Što učiniti ako uzmete previše tableta odjednom (predoziranje)?
Premda nije bilo prijava teških i štetnih učinaka nakon uzimanja više tableta odjednom, možda ćete osjećati mučninu ili ćete povraćati, ili se možda javi krvarenje iz rodnice. Morate se posavjetovati s liječnikom, osobito ako ste povraćali, jer tada tableta možda nije pravilno djelovala.
Nakon što uzmete Escapelle
Ako ćete željeli spolni odnos nakon što uzmete Escapelle, a ne uzimate kontracepcijske pilule, nužno je koristiti kondom ili cervikalnu kapicu uz spermicid. To je nužno zato što Escapelle neće djelovati ako ćete ponovno imati nezaštićeni spolni odnos prije iduće menstruacije.
Preporučuje se da posjetite liječnika oko tri tjedna nakon što ste uzeli Escapelle, kako bi se potvrdilo da je Escapelle djelovao. Ako Vam menstruacija kasni više od pet dana ili je neuobičajeno slaba ili neuobičajeno jaka, trebate se što prije javiti liječniku. Zatrudnite li unatoč uzimanju ovog lijeka, važno je da odete k liječniku.
Liječnik Vas može upoznati i s metodama dugoročne kontracepcije koje su djelotvornije u sprječavanju trudnoće.
Ako se i dalje služite redovnom hormonskom kontracepcijom, npr. kontracepcijskim pilulama, a u stanci između uzimanja pilula se ne javi krvarenje, otiđite liječniku kako bi se potvrdilo da niste trudni.
Koje su nuspojave moguće?
Kao i ostali lijekovi, i Escapelle može izazvati nuspojave.
- Kratko vrijeme nakon uzimanja lijeka možete osjetiti mučninu. Nakon uzimanja ovog lijeka možete povraćati (pročitajte odlomak „Što učiniti budete li povraćali? )
- Menstruacija može biti drugačija. U većine žena menstruacija će biti normalna i javiti se u očekivano vrijeme, no u nekih će kasniti ili uraniti. Prije iduće menstruacije može se javiti nepravilno ili točkasto krvarenje. Ako menstruacija kasni više od pet dana, ako je neuobičajeno slaba ili neuobičajeno jaka, morate se što prije javiti liječniku.
- Nakon uzimanja lijeka mogu se javiti osjetljivost dojki, glavobolje, bol u donjem dijelu zdjelice, omaglica i umor. Ti simptomi nakon nekoliko dana moraju oslabiti.
Ako mislite da ovaj lijek djeluje na Vas na način koji gore nije naveden, kažite to liječniku.
O svakoj nuspojavi obavijestite svog liječnika ili ljekarnika.
ČUVANJE LIJEKA
Escapelle nemojte uzimati nakon isteka roka valjanosti, koji je označen na pakovanju.
Lijek valja čuvati izvan dohvata i pogleda djece!
Upamtite: Ovaj je lijek namijenjen vama. Nemojte ga davati drugim osobama, čak i ako imaju tegobe jednake vašima.
Ova uputa ne sadrži potpune informacije o Vašem lijeku. Ukoliko imate bilo kakva pitanja ili niste sigurni, pitajte Vašeg liječnika ili ljekarnika, koji imaju pristup dodatnim informacijama.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Mlijeko i šećer za kašalj: Domaći lijek koji brzo pomaže
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja