Održana Konferencija o ishodima liječenja onkoloških pacijenata u Hrvatskoj: Zdravstveni sustav se treba temeljiti na praćenju ishoda liječenja
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja

U Zagrebu je održana Konferencija o ishodima liječenja onkoloških pacijenata u Hrvatskoj koju je organizirala hrvatska zastupnica u EU parlamentu prof. dr. sc Romana Jerković, uz podršku Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskog sabora.
Unatoč nizu poteškoća s kojima se susreću liječnici i pacijenti u sustavu onkološke skrbi, gorući problem u Hrvatskoj su zabrinjavajuće loši ishodi liječenja. Stoga su na održanoj konferenciji stručnjaci iz područja zdravstva i zdravstvene skrbi, pacijenti i kreatori politika analizirali trenutačno stanje na onkološkim odjelima, identificirali uzroke loših ishoda liječenja, ali i ponudili moguća rješenja koja će kao preporuke biti dostavljena Ministarstvu zdravstva RH.
Na panelu na kojem su sudjelovali dr. Renata Sabljar Dračevac, predsjednica saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku, dr. Lucian Vukelić, ravnatelj Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, Karlo Ressler, zastupnik u Europskom parlamentu i prof. dr. sc. Romana Jerković, zastupnica u Europskom parlamentu zaključeno je kako je važno raditi na prevenciji i osvješćivanju građana o važnosti brige za zdravlje i redovitih pregleda, kao i na ranoj dijagnostici.
Jerković je istaknula:
Pandemija je promijenila prioritete u cijeloj Europskoj uniji, zdravstvene teme su u prvom planu i povećana su izdvajanja za zdravlje. Europski paket za zdravlje i dostupna sredstva pružaju generacijsku priliku da okrenemo trendove. I Hrvatska ima veliku priliku unaprijediti svoj zdravstveni sustav koji se treba temeljiti na praćenju ishoda liječenja. Mjerenje ishoda liječenja je ključni korak u transformaciji zdravstvenog sustava.

U Hrvatskoj godišnje od raka oboli 25.000 građana
Važnost unaprjeđenja koordinacije postojećeg sustava i uspostave učinkovite mreže za liječenje onkoloških bolesnika, uz praćenje ishoda istaknuo je i Ivica Belina, predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu. Rad na ranoj dijagnostici uz važnost stalne edukacije liječnika obiteljske medicine i medicinskih sestara kako bi bili stalna i učinkovita podrška liječnicima koji se bave liječenjem karcinoma, naglasio je i akademik Miroslav Samaržija, voditelj Klinike za plućne bolesti KBC-a Zagreb.
Doc. dr. sc. Vesna Ramljak, predsjednica Udruge Europa Donna je istaknula kako je jako važno govoriti o kvaliteti života onkoloških bolesnika te postavila pitanje koliko se brine o njihovoj rehabilitaciji za vrijeme liječenja kako bi njihovo tijelo izdržalo sve napore i postupke.
Pročitajte članak “Podrška oboljelima od raka – kako to učiniti na pravi način?“.
Uz prijedlog za osnivanje registra ishoda liječenja, kao zaključak konferencije Romana Jerković istaknula je i osnivanje neformalne stručne skupine sačinjene od stručnjaka, pacijenata i političara, kojoj je cilj razmjenom informacija i praćenjem implementacije Nacionalnog strateškog okvira protiv raka i Europskog plana za borbu protiv raka doprinijeti poboljšanju sustava onkološke skrbi u Hrvatskoj. Također, predloženo je i što hitnije vraćanje nacionalnog probira za rano otkrivanje raka maternice.
Karcinom je jedan od vodećih javnozdravstvenih problema u Hrvatskoj. Godišnje od njega oboli 25.000, a umire približno 14.000 ljudi. Ukupna smrtnost od raka u Hrvatskoj među najvišima je u EU-u. Hrvatska je na petom mjestu, sa stopom smrtnosti standardiziranom prema dobi od 324 smrtna slučaja uzrokovana rakom na 100.000 stanovnika, što je znatno iznad prosjeka EU-a, koji iznosi 264 smrtna slučaja na 100.000 stanovnika.

Najavljene promjene čekaju
Vlada Republike Hrvatske je prošle godine donijela dugo očekivani Nacionalni strateški okvir protiv raka, kojim je najavila sistematičnije bavljenje ovom bolešću. Međutim, s njegovom se primjenom još uvijek čeka.
Da je karcinom veliki javnozdravstveni i ekonomski problem prepoznato je i na razini Europske unije, koja je u veljači 2021. usvojila Europski plan za borbu protiv raka – sveobuhvatnu strategiju s ciljem unaprjeđenja sustava onkološke skrbi u Europskoj uniji. Plan nudi smjernice te je sačinjen od niza inicijativa čijom implementacijom sve države članice mogu napraviti iskorak u dosadašnjem bavljenju ovom bolesti.
Za borbu protiv raka u EU na raspolaganju će zemljama članicama biti četiri milijarde eura, uključujući 1,25 milijardi eura iz programa “EU za zdravlje”. Sredstva su namijenjena za prevenciju bolesti, programe dijagnostike i rano otkrivanje, razvoj inovativnih metoda liječenja te povećanje kvalitete života osoba koje su preboljele rak.
Pročitajte i članak “Vrijeme je da više ne budemo na vrhu europske ljestvice smrtnosti od zloćudnih bolesti“.
- Medijsko priopćenje Konferencije o ishodima liječenja onkoloških pacijenata u Hrvatskoj.