Virusni gastroenteritis – uzroci, simptomi i liječenje
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Virusni gastroenteritis ili želučana gripa je crijevna infekcija karakterizirana vodenastim proljevom, trbušnim grčevima, mučninom ili povraćanjem, a ponekad i temperaturom.
Najčešći način razvoja virusnog gastroenteritisa je kontakt sa zaraženom osobom ili konzumacija zaražene hrane ili vode. Ako ste inače zdravi, vjerojatno ćete se oporaviti bez komplikacija.
Za dojenčad, starije osobe i osobe s kompromitiranim imunološkim sustavom, virusni gastroenteritis može biti smrtonosan.
Nema učinkovitog tretmana za virusni gastroenteritis, stoga je prevencija najbitnija. Osim izbjegavanja potencijalno kontaminirane hrane i vode, temeljito i često pranje ruku je najbolja obrana.
Gastroenteritis – simptomi
Iako se obično naziva želučana gripa, gastroenteritis nije isto što i gripa. Stvarna gripa (influenca) utječe na vaš dišni sustav, tj. nos, grlo i pluća. Gastroenteritis, s druge strane, napada crijeva, uzrokujući znakove i simptome kao što su:
- vodenasti proljev (krvavi proljev obično znači da imate neku drugu, težu infekciju),
- grčevi u trbuhu i abdominalna bol,
- mučnina ili povraćanje,
- povremeni bolovi u mišićima ili glavobolja,
- blago povišena temperatura.
Ovisno o uzroku, simptomi se mogu pojaviti u roku od jednog do tri dana nakon zaraze i mogu varirati od blagih do teških. Simptomi obično traju samo dan ili dva, no povremeno mogu potrajati i do 10 dana.
Budući da su simptomi slični, virusni proljev lako je zamijeniti za proljev uzrokovan bakterijama, kao što su salmonela i E. coli ili parazitima, kao što je Giardia.
Gastroenteritis – uzroci
Virusni gastroenteritis se najčešće prenosi putem kontaminirane hrane ili vode, ili ako dijelite posuđe, ručnike ili hranu s nekim tko je zaražen. Može biti uzrokovan i naglom promjenom prehrane kao i trovanjem kemikalijama.
Virusi koji mogu izazvati gastroenteritis uključuju:
- Rotavirus – djeca se obično zaraze kada prste ili kontaminirane predmete stavljaju u usta. Odrasli zaraženi rotavirusom nemaju simptome, ali još uvijek mogu širiti virus. U nekim je zemljama dostupno cjepivo, i čini se kako je učinkovito u sprječavanju teških simptoma.
- Norovirus – ovim virusom mogu biti pogođena i djeca i odrasli, a najčešće se širi među ljudima u skučenim prostorima, putem kontaminirane hrane ili vode.
Više o gastroenteritisu kod djece pročitajte ovdje.
Gastroenteritis – liječenje
Na žalost, ne postoji specifičan medicinski tretman za virusni gastroenteritis. Antibiotici nisu učinkoviti protiv virusa, a njihova upotreba može dovesti do razvoja sojeva bakterija rezistentnih na antibiotike.
Liječenje gastroenteritisa se sastoji od metoda samopomoći.
Gastroenteritis – trajanje se može produžiti i na do 10 dana. Najčešće gastroenteritis traje između dva i sedam dana. Simptomi su najviše izraženi u prvim trenutcima, a poslije se uz tretman očekuje smirenje.
Samopomoć
Za početak, pijte što više tekućine kako biste spriječili dehidraciju, te se pokušajte držati sljedećih mjera:
- Neka se vaš želudac oporavi – pokušajte izbjegavati krutu hranu nekoliko sati
- Postupno počnite jesti lako probavljivu hranu – krekeri, tost, želatina, banane, riža i piletina. Prestanite jesti ako se mučnina vraća.
- Izbjegavajte određene namirnice dok se ne oporavite – mliječne proizvode, kofein, alkohol, nikotin, masnu i začinjenu hranu.
- Odmarajte – bolest i dehidracija će napredovati ako ste slabi i umorni.
- Budite oprezni s lijekovima – koristite lijekove kao što je ibuprofen rijetko, ako i uopće, s obzirom na to da mogu iritirati želudac. Umjesto toga, koristite acetaminofen, no oprezno, jer može uzrokovati toksičnost jetre, pogotovo kod djece.
Gastroenteritis možete spriječiti pravilnom higijenom te pranjem i dezinfekcijom suđa i rublja. Trebate izbjegavati neadekvatno spremljenu hranu ili zaraženu vodu. Nemojte dolaziti u direktni dodir sa zaraženim osobama i nemojte s njima dijeliti pribor za jelo.
Gastroenteritis kod pasa pokazuje slične simptome kao kod ljudi, od kojih su izraženi proljev i povraćanje. Može biti uzrokovan infekcijom ili promjenom prehrane, kao i bolestima unutarnjih organa.
Ako primijetite da pas odbija hranu, ima tipične simptome gastroenteritisa ili se čudno ponaša, obavezno ga odvedite kod veterinara.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja