Konjska mast – konjski gel za zglobove i druge primjene
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Konjska mast, poznata i pod nazivima konjski gel ili konjski balzam, popularna je za bolove u zglobovima i mišićima. Zbog zanimljivog imena lako se pamti, a prirodniji sastav i povoljna cijena najčešći su razlozi za kupovinu konjskog gela kod svih generacija.
Ukoliko ste se pitali što je zapravo ta mast čiji naziv sugerira da se koristi za konje, donosimo vam sve razloge zašto biste je trebali isprobati. Konjska mast većinom je gel teksture, lagano se upija i hladi.
Proizvodi se na bazi vode i prirodnih ekstrakta biljaka poput arnike, kamfora i divljeg kestena, s dodatkom mentola. Prirodna konjska mast može sadržavati samo nekoliko sastojaka, ali i čitav niz ljekovitih biljaka, ovisno o proizvođaču.
Konjska mast za tetive (konjski gel za zglobove)
Konjski balzam ili gel veoma je popularan upravo za olakšavanje bolova u tetivama i zglobovima. Pomaže ublažiti bolove i hladiti bolno područje. Također će povećati pokretljivost zglobova, stoga je jedan od omiljenih preparata u starijoj populaciji.
Posebice se preporučuje osobama koje se redovito bave sportom, a sukladno tome i pate od sportskih ozljeda. Prirodna konjska mast odlično djeluje i kod grčeva u mišićima te potiče cirkulaciju.
Konjska mast za kralježnicu (konjska mast za kičmu)
Poput prethodno spomenutog djelovanja, konjski gel olakšava bolove jer posjeduje lokalno anestetsko djelovanje zahvaljujući kamforu. Preporučuje se kod ukočenih dijelova tijela poput ramena ili donjeg dijela leđa (lumbalne kralježnice).
Konjski gel također lagano hladi i ublažava oticanje, posebice kod pregrijanih dijelova tijela uslijed istegnuća ili ozljeda na leđima. Pozitivan učinak zabilježen je i kod reumatskih tegoba, ozljeda i bolova uslijed umora.
Zbog opuštanja mišića idealan je kod učestalih bolova u kralježnici, no poželjno bi bilo posjetiti liječnika ukoliko se bolovi kontinuirano javljaju ili postanu neizdrživi.
Konjski balzam protiv celulita
Konjski balzam može djelovati i protiv celulita, a sve zahvaljujući poboljšanju cirkulacije. Ukoliko niste sigurni koji anticelulitni proizvod koristiti, možete isprobati konjski gel jer su se mentol i poboljšanje prokrvljenosti pokazali odličnima u suzbijanju narančine kore.
Ovaj biljni balzam tradicionalno se koristi kod proširenih vena i kapilara, stoga sadrži i divlji kesten koji također djeluje na cirkulaciju. Poticanje prokrvljenosti tako će ubrzati izbacivanje masti iz tretiranog područja.
Konjski balzam protiv celulita možete nanositi nekoliko puta dnevno, a preporučljivo je tretirati zahvaćeno područje minimalno sat vremena prije odlaska u krevet jer bi vas samo djelovanje, mentol i moguće blago peckanje mogli razbuditi.
Nuspojave za djecu i konjska mast u trudnoći
Unatoč pozitivnom djelovanju, preporučuje se strogo izbjegavanje konjske masti, gela ili balzama u trudnoći. Prirodna konjska mast i dalje može uzrokovati neželjene reakcije na osjetljivoj koži te ju je najbolje zamijeniti blažim opcijama.
Kod djece ispod 6 godina starosti također se preporučuje izbjegavati nanošenje upravo zbog osjetljivosti njihove kože. Poželjno je izbjegavati i kontakt masti s očima, sluznicom ili otvorenim ranama, stoga je poslije svakog nanošenja na kožu najbolje dobro oprati ruke kako ne bismo nesvjesno dotaknuli oči ili kožu lica.
Ukoliko tijekom korištenja masti primijetite iritacije, alergijske reakcije ili kakve druge promjene na koži, preporučljivo je odmah prestati s uporabom.
Konjska mast crna – što je i kako se koristi crna mast?
Iako nije konjska mast, mnogi tzv. “crnu mast” svrstavaju pod naziv konjske masti. One se ponajviše razlikuju po svome djelovanju – uobičajena konjska mast ne smije se nanositi na oštećenu kožu, rane ili bilo kakve kožne probleme, dok je crna mast namijenjena upravo tome.
Crna mast zapravo pripada skupini dezinfekcijskih sredstava koja potiču zacjeljivanje kože, smanjuju upale te liječe kožne probleme poput akni. Crna mast sadrži sumpor i zapravo je to mast amonijevog sulfogirodalata, a njen vrlo neugodan miris je razlog zašto je mnogi izbjegavaju.
Crna mast se koristi i kada je potrebno izvući bodlje, iverje i sl. stvari ispod površine kože, a može pomoći i kod potkožnih akni, čireva i kurjih očiju. Ovaj proces provodi se nekoliko uzastopnih dana (maks. 6 dana) tako što se mast nanosi u debelom sloju i prekrije flasterom ili gazom, a ujutro dobro ispere s kože.
Lagano crvenilo prilikom korištenja je normalno, ali je potrebno izbjegavati nanošenje masti na sluznicu, posebice kontakt s očima. Cijena crne masti (amonijevog sulfogirodalata) iznosi između 20 i 60 kn, ovisno o ljekarnama u kojima ju kupujete.
Konjska mast gdje kupiti (konjski balzam cijena)
Konjski gel ili balzam može se kupiti u brojnim ljekarnama, drogerijama ili putem online naručivanja. U nastavku smo vam naveli nekoliko dostupnih konjskih masti te njihove cijene:
- Konjski balzam DM – u Dm drogerijama možete pronaći konjski balzam po cijeni od 20-50 kn.
- Konjski balzam Olival – dostupan na prodajnim mjestima Olival kozmetike ili putem online narudžbe po cijeni od 22 kn.
- Konjski balzam Encian – dostupan putem online narudžbe, u drogerijama ili trg. centrima po cijeni od 25-50 kn, ovisno o prodajnom mjestu.
- Konjski balzam Bio-Vital – dostupan putem online narudžbe po cijeni od 30-50 kn.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja