Brontofobija – strah od munje i grmljavine
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Brontofobija (astrafobija ili tonitrofobija) je iracionalni strah od munje i grmljavine. Glasno i zapanjujuće odjekivanje grmljavine uz bljesak munje kod osoba s ovim poremećajem izaziva anksioznost i napade panike.
Uzroci i početak javljanja brontofobije
Brontofobiju prvenstveno uzrokuju okolinski uvjeti, odnosno olujno nevrijeme.
Za mnoge ljude, strah od munje i grmljavine počinje u ranoj dobi. Vjerojatno ste se i sami skrivali ispod pokrivača tijekom velikih oluja želeći se tako zaštititi od neugodnih zvukova i svjetlosnih prizora na nebu. To bi značilo da je ova vrsta fobije najčešća kod male djece koja se često osjećaju toliko uplašeno i nemoćno tijekom lošeg vremena.
Iako uglavnom nestaje u adolescenciji, brontofobija se ipak može razviti i u odrasloj dobi. Odrasle osobe koje pate od brontofobije nisu sposobne obavljati niti najjednostavnije zadatke kao što je ostvarivanje interakcije s drugom osobom.
Neki smatraju da je brontofobija kod odraslih najčešće uzrokovana nekim traumatskim iskustvom povezanim s olujama (npr. preživljavanje uragana).
Simptomi brontofobije
Osobe s brontofobijom doživljavaju snažan strah i tjeskobu tijekom grmljavine koji potpuno blokiraju njihovo ponašanje. Neki od simptoma brontofobije su:
- anksioznost,
- plač,
- znojenje,
- napad panike,
- mučnina,
- drhtanje,
- ubrzani otkucaji srca,
- izbjegavanje oluja,
- traženje sigurnosti od drugih ljudi,
- osiguravanje dodatnog skloništa od nevremena (skrivanje ispod kreveta ili u ormaru, zaključavanje u prostor gdje se osjećaju sigurnije).
Nadalje, osobe koje pate od brontofobije imaju potrebu pretjeranog provjeravanja vremenske prognoze i opreza prilikom mogućih oluja. To može biti toliko izraženo da osoba ne može izaći van iz kuće prije nego provjeri vremensku prognozu.
Neki se odlučuju za iznenadna putovanja u drugi grad koji možda neće biti pogođen olujom. U ekstremnim slučajevima, brontofobija može dovesti do nastanka agorafobije – straha od ljudi.
Životinje i brontofobija
Kućni ljubimci (posebno psi i mačke) često pokazuju strah tijekom grmljavinskog nevremena. Skrivanje pod stol ili bježanje u druge prostorije su glavni znak da je životinja uznemirena.
Poznato je da čak 15-30% pasa pokazuje ozbiljnu anksioznost tijekom grmljavine. Istraživanja su pokazala da je u pitanju visoka razina hormona kortizola koji je povezan sa stresom, a utječe na životinje tijekom i poslije grmljavine.
Neke životinje mogu osjetiti dolazak oluje i prije nego što stigne, a neke od njih reagiraju tek na bljeskove munje. Ovo je također povezano s božićnim i novogodišnjim praznicima i petardama koje kod životinja izazivaju intenzivno povišenje kortizola, neopisiv strah i anksioznost.
Lijekovi uključuju bihevioralne terapije kao što je desenzitiziranje ili uporabu lijekova protiv anksioznosti. Međutim, pokazalo se ispravnim ponašati normalno u takvim situacijama umjesto pretjerane želje za smirivanjem životinje. Pokazivanje neustrašivosti je čak najbolja metoda za liječenje anksioznosti u ovakvim situacijama.
Liječenje brontofobije
Kao i mnoge vrste fobija, brontofobija se najčešće liječi izlaganjem situaciji koja izaziva strah, odnosno putem sustavne desenzitizacije. Naravno, to se događa postepeno kroz mnoge metode te se osobu nikako ne dovodi u situaciju koja joj može naštetiti. Izlaganje pravoj oluji dolazi tek onda kad je osoba smatra da je spremna za to.
Ovakav tretman se najčešće provodi u sklopu kognitivno-bihevioralne terapije, odnosno oblika psihoterapije koji naglašava važnost uloge mišljenja o onome što osjećamo i kako se ponašamo u određenim situacijama.
Također, bilo kakav oblik stručnog savjetovanja svakako može pomoći kod ovakvog poremećaja, a jednostavna metoda samopomoći su i tehnike vježbe disanja kako bi se kontroliralo i smirilo stanje osobe izazvano olujnim nevremenom.
Kako pobijediti brontofobiju?
Kako biste smanjili strah od grmljavine i munje, pokušajte koristiti neke od sljedećih savjeta:
- Smirite se ponavljanjem umirujućih fraza tijekom oluje! Možda zvuči glupo, ali mnogi psihoterapeuti koji liječe pacijente s fobijama preporučuju ponavljanje umirujućih rečenica koje vraćaju osobu u stvarnost i prekidaju panične napadaje. Dok se pokušavate smiriti na ovaj način, razmišljajte o ljudima, situacijama ili objektima koji vas čine sretnima i koji vas smiruju.
- Prakticirajte vježbe disanja! Kontroliranje disanja će pomoći pacijentima s fobijama kako bi ostali smireni što je duže moguće. Ovo je svakako koristan savjet za brontofobiju i situacije kada vas pojave oluja uznemire i ubrzaju vaše disanje. Imajte na umu da morate paziti na pravilno i ujednačeno disanje kako biste se smirili.
- Zamijenite negativne misli pozitivnima! Pokušajte saznati i shvatiti što obično radite i o čemu razmišljate tijekom oluje. Dobar savjet psihoterapeuta je zapisivanje i pamćenje tih misli i radnji kako biste ih drugi put mogli prepoznati i zamijeniti pozitivnima i umirujućima.
Iako to nije jednostavno, ostanite mirni prije i tijekom oluje. Trebat ćete neko vrijeme da naučite koristiti sve gore navedene savjete, ali nemojte odustati! To će osposobiti Vaš mozak da prestane reagirati na oluje s prekomjernim strahom, a umjesto toga ćete se osjećati mirno i opušteno pri svakoj pojavi oluje!
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Kako očistiti jako prljavu pećnicu? Evo jednostavnih uputa
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja