Zelena glina za zube – prirodna pasta za zube

zelena-glina-za-zube

Prirodna pasta za zube od zelene gline čisti usnu šupljinu, jača zube i uklanja zubni plak bez korištenja štetnih kemikalija koje su glavni sastojci komercijalnih pasti za zube. Osim što zelena glina na sebe veže toksine i teške metale, ona je također bogata mineralima koji su važni za održavanje zdravlja zuba.

Kupovne paste za zube sadrže fluor, natrijev sulfat, glicerin, saharin i mnoge druge aditive kako bi osigurale dobar okus i zapjenile se. Istraživanja tvrde kako male količine fluora jačaju zubnu caklinu, no mnogi ne vjeruju da je on siguran za korištenje u usnoj šupljini jer se koristi kao otrov za štakore u velikim količinama.

Za razliku od tradicionalnih pasti, pasta za zube od gline čisti zube i usnu šupljinu bez da šteti organizmu. Ona također sadrži magnezij, kalcij i silicij koji pomažu održati zdrave i jake zube.

zelena-glina

Pasta za zube

Prirodna pasta za zube čisti zube blagim abrazivnim djelovanjem, uklanjajući tako naslage hrane i zubnog plaka bez oštećenja zubnog mesa.

Sol služi za uništavanje bakterija i steriliziranje usne šupljine. Dodatak cimeta, stevije i eteričnih ulja po želji pridodat će okusu, ali i svježini nakon pranja.

Ova pasta također neće ometati Ph ravnotežu usne šupljine.

Potrebno je:

  • 1/4 šalice zelene gline,
  • 1/4 čajne žlice morske soli,
  • Pročišćena voda, nešto manje od pola šalice,
  • 18-22 kapi stevije,
  • Eterično ulje mente (13 kapi) i čajevca (4 kapi),
  • 1 žličica praha neema (izborno)
  • 1/2 čajne žlice cimeta (izborno).

U zdjelu stavite zelenu glinu i sol pa prelijte vrućom pročišćenom vodom. Miješajte glinu i vodu dok ne dobijete finu smjesu bez grudica. Kada se smjesa malo ohladi, dodajte steviju i eterična ulja pa sve još jednom dobro pomiješajte.

Ukoliko se odlučite na cimet, osigurat ćete si dodatno antibakterijsko djelovanje, ali i odličan okus. Dodajte 1/2 žličice cimeta za početak ili nadogradite količinu po vašem ukusu. Prah neema koristan je jer se koristi protiv krvarenja desni, karijesa i lošeg zadaha, ali i za ublažavanje tegoba parodontoze i gingivitisa.

Gotovu pastu premjestite u staklenku ili tubu. Koristite je tako da manju količinu izvadite žličicom iz staklenke ili istisnete iz tube na svoju četkicu i zube operite kako biste i inače.

prah-za-zube

Pasta za zube u prahu

Prah za zube omogućava vam povoljniju varijantu i duži rok trajanja u odnosu na pastu. U ovom receptu eterična ulja možete zamijeniti s biljkama u prahu. Primjerice, mentu ili klinčić možete samljeti u mlincu za kavu i prah upotrijebiti umjesto eteričnih ulja čime ćete više uštedjeti.

Potrebno je:

  • 7 žlica zelene gline,
  • 1 žlica sode bikarbone (izborno) – za još jače čišćenje,
  • 1/4 čajne žlice morske soli,
  • 2 žlice praha listova mente – za svježinu i njegu zubnog mesa,
  • 1 žlica cimeta – za okus i antibakterijsko djelovanje,
  • 1/2 žlice do žlicu praha klinčića – za antibakterijsko djelovanje i okus,
  • stevija u prahu ili kapima po želji.

Sve sastojke pomiješajte u staklenu teglicu s poklopcem, poklopite je i protresite kako bi se sve izmiješalo. Gotov prah neće se pokvariti jer u njemu nema vode koja bi mogla uzrokovati kvarenje, a sami sastojci sprječavaju razvoj bakterija.

Količine su naravno podložne promjeni po vašoj želji, a možete koristiti i eterična ulja ukoliko želite.

Prah za zube koristite tako da mokru četkicu umočite u prah i zube operite kako ih uobičajeno perete.

Članak objavljen:

Saznajte više o zelenoj glini u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

4.67 / 5   6

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu