Parenje lica za meku i podatnu kožu
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Parenje lica je jedna od najjednostavnijih i najučinkovitijih metoda pomoću koje možete dobiti meku kožu. Trebate par sastojaka koje sigurno imate kod kuće i malo vremena.
Ako imate slobodan dan ili barem nekoliko slobodnih sati, posvetite malo pažnje svome licu. Pratite naših nekoliko jednostavnih koraka za dubinsko čišćenje lica i uživajte u mekoj i podatnoj koži.
Može se koristiti i parenje lica protiv akni jer se ovim postupkom mogu otvoriti i očistiti pore te ukloniti dubinske nečistoće na licu.
1. Parenje lica
Parenje lica nije bez razloga sastavni dio svakog boljeg tretmana u kozmetičkim salonima. Ono otvara pore lica i odstranjuje nečistoće te priprema lice za nastavak tretmana. Rekli bismo da je piling lica, bez dobrog prethodnog parenja, samo površinsko čišćenje.
Parenje lica možete ponavljati jednom tjedno, ako imate normalnu kožu, dva puta ako je koža masna, a ako je koža suha ili osjetljiva, parenje ponavljajte dva puta u mjesec dana.
Baza vodene pare je najčešće zeleni čaj ili kamilica, a radi se tako da se jednostavno u većem loncu skuha “čaj”, koji nećete popiti već ćete s njime pariti lice.
Parenje lica kamilicom se obično radi s cvjetovima kamilice koje možete kupiti u rinfuzi. Čaj od kamilice u vrećicama ima manje ljekovitih sastojaka i nije pogodan za parenje lica.
Kako pariti lice?
Pripazite da odaberete veći lonac, kako bi lice u potpunosti moglo uživati u parama (ako je lonac malen, glava neće stati u njega i jedan dio lica će ostati neočišćen). Kada skuhate čaj, pričekajte da se malo ohladi, odnosno da bude ugodno topao, ne želite prejaku temperaturu za svoje lice.
Zatim glavu pokrijte ručnikom, približite se loncu i uživajte u parenju lica. Neka trajanje ovog tretmana bude do 10 minuta.
Neke od biljaka koje možete koristiti za normalnu kožu su:
- kamilica,
- menta,
- lavanda,
- lišće limuna,
- neven.
Biljke za suhu kožu:
- neven,
- kamilica,
- bazga,
- djetelina,
- peršin.
Biljke za masnu kožu:
- neven,
- lavanda,
- matičnjak,
- kadulja,
- stolisnik.
Biljke za kožu sklonu aknama:
- kamilica,
- maslačak,
- bazga.
- eukaliptus,
- ružmarin.
Biljke za osjetljivu kožu:
- neven,
- kamilica,
- ružine latice,
- kopriva,
- različak.
Više o upotrebi kamilice za kožu lica pročitajte ovdje.
2. Piling lica
Piling prije svega u sebi mora imati malo grublje čestice, kako bi uspješno odstranio ostatak nečistoća. Ako je vaša koža osjetljiva ili jednostavno loše reagira na kemikalije, koje danas nalazimo često u proizvodima, napravite sami svoj piling.
Piling umasirajte na lice i ostavite da odstoji barem 10 minuta. Nakon toga ga isperite i krenite dalje s vašim tretmanom. Nekoliko recepata za domaći piling možete pronaći ovdje ili se okušati u vrlo jednostavnom pilingu od kave.
Glina za lice može izvrsno poslužiti za čišćenje lica nakon parenja. Pore su nakon parenja otvorene, a glina iz njih može izvući sve nepotrebne nečistoće i masnoće.
Zelena glina sadrži mnoge hranjive tvari koji će nahraniti kožu, a istovremeno će ju očistiti. Nanese se na kožu u debljem sloju, utrlja i ostavi par minuta da djeluje. Iskustva upotrebe gline za lice su veoma pozitivna, posebno kad se koristi protiv akni.
Više o porijeklu i upotrebi zelene gline pročitajte ovdje.
3. Zatvaranje pora
Nakon što ste obavili parenje lica te čišćenje otvorenih pora, potrebno ih je zatvoriti. Tako dodatne nečistoće neće ulaziti u kožu lica, a efekt čišćenja će ostati učinkovit.
Zatvaranje pora se može napraviti na razne načine. To mogu biti:
- umivanje hladnom vodom ili premazivanje lica kockicama leda,
- zatvaranje pora pomoću maske za lice od bjelanjka,
- tretiranje kože pastom od vode i sode bikarbone.
Nakon što ste zatvorili pore, kožu treba pravilno hidratizirati.
4. Hidratacija kože
Za kraj, nanesite na kožu hidratantnu kremu koju koristite ili se poslužite kokosovim uljem, koji će pružiti vašem licu razne dobrobiti, a ovdje možete saznati i koje.
Bitno je kožu nahraniti kremom koja nije komedogena, odnosno koja neće dodatno zatvoriti pore. To bi moglo dovesti do razvoja prištića ili akni, a to želite izbjeći.
Ako imate suhu kožu, poslužite se kremama ili losionima na uljnoj bazi. Ako imate mješovitu ili masnu kožu, ulja i masne kreme izbjegavajte i koristite neke laganije na vodenoj bazi.
Pažljivo čitajte sastojke na proizvodima koje kupujte, a planirate nanositi na kožu. Važno je da poznajete sastav i osobine svoje kože te u skladu s time koristite i odgovarajuće kozmetičke proizvode.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja