Stručno odobrava
Kristina Žuna, mag. ing. biotechn.
Astaksantin – vaš saveznik tijekom sunčanja, primjena i doziranje
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Ljeto je sve bliže, stoga vam moramo predstaviti ulogu astaksantina kao suplementa koji će iznutra zaštititi vašu kožu i pripremiti ju za sunčane dane.
Astaksantin poboljšava elastičnost i vlažnost kože i štiti je od UV zračenja, a može pozitivno djelovati i na zdravlje srca te djelovanje imunološkog sustava.
Ljudima koji su iz nekog razloga osjetljivi na sunčeve zrake se preporučuje konzumacija astaksantina prije ljetnih mjeseci. U nastavku članka pročitajte kako astaksantin djeluje i kako ga pravilno primjenjivati.
Astaksantin
Astaksantin je karotenoid, odnosno crveni pigment kojeg nalazimo u biljkama i nekim životinjama (škampi, losos, jastog). Najbolji izvor astaksantina je mikroalga Hematococcus pluvialis.
Fotooksidativni stres oštećuje stanične lipide, proteine i DNA, a nastali slobodni radikali uzrokuju crvenilo, ubrzano starenje kože, pa čak i rak kože. Astaksantin je iznimno snažan antioksidans te najučinkovitije uništava slobodne radikale.
Polarni krajevi molekule umanjuju negativno djelovanje slobodnih radikala, a dvostruke veze u sredini molekule mogu vezati i tako ukloniti elektrone.
Zahvaljujući tim svojstvima astaksantin ima antioksidativna, protuupalna i imuno – modulatorska svojstva.
Foto: Photospin
Ovaj karotenoid je jači antioksidans od beta-karotena i vitamina E.
Astaksantin – dobrobiti
Europska agencija za sigurnost hrane i Američka agencija za hranu i lijekove su proglasile astaksantin dobiven iz mikroalge Haematococcus pluvialis sigurnim za ljudsku upotrebu.
Astaksantin:
- preko krvi dolazi u mozak gdje štiti mozak i živčani sustav,
- štiti oči,
- može pozitivno djelovati na imunološki sustav,
- štiti kožu od djelovanja UV zračenja,
- pospješuje vlažnost i elastičnost kože.
Neka istraživanja provedena na ljudima pokazuju da je nanošenje pripravaka s astaksantinom na kožu putem krema i sličnih proizvoda povećavalo vlažnost i elasticitet kože.
Ispitivao se i učinak astaksantina na smanjenje krvnog tlaka i koncentracije LDL kolesterola te razine glukoze u krvi. Međutim, dosad nije provedeno dovoljno in vivo istraživanja na ljudima koja bi potvrdila takav učinak, iako postoje pozitivne indikacije.
Zbog svog jakog antioksidativnog učinka, odmah se pristupilo istraživanju djelovanja astaksantina na rast tumorskih stanica. Iako su se pojavili pozitivni rezultati na životinjskim modelima, ne postoji dovoljno provedenih istraživanja na ljudima jer je čisti pripravak astaksantina veoma skup.
Astaksantin možete kupiti u obliku tableta ili kapsula u ljekarnama ili trgovinama s bio prehranom. Ako ga koristite prema preporuci, nema nuspojava.
Astaksantin – doziranje
Da bi se osigurala zaštita, astaksantin se uzima u razdoblju od 4 – 12 tjedana prije češćeg izlaganja Suncu.
Iako je molekula astaksantina strukturno veoma slična molekuli β-karotena, iz nje se u tijelu ne može sintetizirati vitamin A. Stoga astaksantin za ljude nije esencijalan te ne postoji ni deficit.
Foto: Photospin
Prema EFSA-i, prihvatljiva dnevna doza astaksantina je 0.034 miligrama po kilogramu tjelesne mase. Iako do sada nisu zabilježene negativne posljedice uzimanja većih doza astaksantina, poput onih od 40 mg, ne preporučuje se prekoračenje propisanih dnevnih doza.
Preporučuje se konzumacija s namirnicama koje sadrže omega-3 masne kiseline zbog povećane apsorpcije, a to su:
- chia sjemenke,
- orasi,
- bademi,
- riba.
Pratite upute na deklaraciji ili pitajte svog liječnika za savjet. Uz astaksantin zaštitite kožu te poboljšajte svoje zdravlje.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
Izvori:
- Davinelli, S., Nielsen, M.E., Scapagnini, G. (2018) Astaxanthin in Skin Health, Repair, and Disease: A Comprehensive Review. Nutrients. 10: 522.
- Koon, R. (2018) Health effects of astaxanthin have been long studied. Natural Products Insider.
- Wilson, D.R. (2017) 7 Potential Benefits of Astaxanthin. Healthline.
- Astaxanthin: Uses, Side Effects, Interactions, Dosage, and Warning. (2018) WebMD.