Toplinski valovi posebno su opasni za trudnice!
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Prijevremeni porođaj, definiran kao rođenje djeteta prije 37. tjedna trudnoće, predstavlja značajne zdravstvene izazove i rizike i za dijete i za majku. Bebe rođene prije vremena mogu se suočiti s nizom komplikacija, uključujući respiratorni distres, poteškoće s hranjenjem i kašnjenja u razvoju, budući da njihovi organi i sustavi nisu u potpunosti razvijeni.
Prijevremeno rođena djeca često zahtijevaju specijaliziranu skrb u jedinicama neonatalne intenzivne njege, kako bi se podržao njihov rast i razvoj. Uzroci prijevremenog poroda su višestruki, a uključuju medicinska stanja kao što su infekcije, zdravstveni problemi majke i čimbenici načina života.
Napredak u medicinskoj tehnologiji i neonatalnoj njezi poboljšao je ishode za nedonoščad, ali im je i dalje potrebna stalna medicinska i razvojna podrška kako bi dosegla svoj puni potencijal.
Novo istraživanje
Nova istraživanja pokazuju da su trudnice sklonije prijevremenom i ranom porodu nakon toplinskih valova koji traju četiri uzastopna dana.
Analizirajući zdravstvene kartone 53 milijuna žena koje su rodile između 1993. – 2017. u 50 velegradskih područja u SAD-u, studija je otkrila porast prijevremenih poroda od 2 % i porast prijevremenih poroda nakon takvih toplinskih valova od 1 %. Ova otkrića objavljena su u časopisu JAMA Network Open.
Istraživanje je također primijetilo da za svaki porast prosječne temperature od 1 °C iznad određenog praga dolazi do povećanja stope prijevremenog i ranog rođenja za 1 %.
Toplinski valovi će postati sve češći
Ovo je otkriće posebno važno jer se predviđa još jedno iznimno vruće ljeto, nakon rekordnih temperatura 2023. godine.
Ove godine očekuje se vrlo toplo ljeto, a s klimatskim promjenama toplinski valovi će postati sve češći, rekao je dr. Howard Chang, profesor biostatistike i bioinformatike na Sveučilištu Emory Rollins School of Public Health i viši autor studije.
Studija je definirala toplinski val kao razdoblje u kojem je prosječna temperatura prelazila onu od 97,5 % tipičnih dana tijekom četiri uzastopna dana.
Prijevremeni porodi se javljaju prije 37. tjedna trudnoće, dok se rani porodi javljaju prije 39. tjedna, a normalna trudnoća traje 40. tjedan.
Istraživanje je također istaknulo razlike u zdravstvenoj skrbi, otkrivajući da su mlađe majke (u dobi od 29 godina ili manje), one sa srednjoškolskim obrazovanjem ili manje te manjinske etničke ili rasne skupine imale veću vjerojatnost da će doživjeti prijevremene ili rane porode nakon toplinskog vala. To je vjerojatno zbog ograničenog pristupa klimatizaciji i zdravstvenim uslugama.
Pročitajte i ove članke:
- Prijevremeni porod: Smatra se da njime završi do 15 % svih trudnoća, a vodeći je uzrok neonatalne smrtnosti! Evo koji su faktori rizika i simptomi
- Može odrediti i termin porođaja: Krvni test koji će predvidjeti prijevremeni porođaj
- Toplinski valovi: Stvaraju kumulativni fiziološki stres na ljudskom tijelu! Liječnik otkriva tko je najviše ugrožen i kako se ponašati.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Kako očistiti jako prljavu pećnicu? Evo jednostavnih uputa
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- Darrow, L. A. i sur. (2024). Preterm and Early-Term Delivery After Heat Waves in 50 US Metropolitan Areas. JAMA Network Open, 7(5): e2412055.
- Ellis, R. (2024). Heat Waves Raise the Risk of Early and Preterm Births. WebMD.