Može li bolja opskrba jodom učiniti Europu pametnijom?
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
Nedostatni unos joda u prehrani je najčešći preventabilni (spriječivi) uzrok oštećenja mozga, a Svjetska zdravstvena organizacija već godinama upozorava da su Europljani povećano zahvaćeni posljedicama nedostatka joda.
Nedostatak joda je najvažniji faktor rizika za bolesti štitnjače kod odraslih i djece. Dok je gušavost kao posljedica nedostatnog unosa joda općepoznata bolest, manja je svijest o tome da hormoni štitnjače reguliraju razvoj važnih organa. Iz tog razloga, preporučuje se da trudnice i dojilje osiguraju dovoljan unos joda za optimalni razvoj djeteta. Već mali nedostatak unosa joda u trudnoći može dovesti do poremećaja u razvoju mozga i nedostatne inteligencije kod djece.
U Europi ne postoje jedinstveni podaci o unosu joda, tako da se o posljedicama nedostatnosti može samo nagađati. 22 članice EU i još pet izvaneuropskih zemalja (Island, Izrael, Makedonija, Norveška Švicarska) pokrenule su EUthyroid, prvu paneuropsku inicijativu sa zadaćom ispitivanja unosa joda stanovnika Europe, s ciljem pružanja temelja mjerama harmonizacije i popravljanja stanja.
Nacionalni koordinator EUthyroida za Hrvatsku je Prof. Dr. Zvonimir Kusić, predsjednik HAZU i predstojnik Odjela za onkologiju i nuklearnu medicinu KB „Sestre milosrdnice“. Hrvatska će u EUthyroidu sudjelovati ispitivanjem statusa joda kod 2.000 školske djece i 1.000 trudnica iz svih regija. Ispitivanje će se provesti od 2015 do 2017. godine.
Koordinator EUthyroida Prof. Dr. Henry Volzke s Medicinskog fakulteta u njemačkom Greifswaldu kaže: “Uvjeren sam da bolja opskrba jodom može Europu učiniti pametnijom”.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja