Što bacati u plavu kantu za papir?

recikliranje

Brojna kućanstva grada Zagreba dobila su zasebne kante za papir, a one koje nisu će ih dobiti uskoro. Zgrade će dobiti više plavih kanti na zelenim otocima kako bi reciklaža bila potaknuta. Detalje o podjeli kanti za papir pročitajte na linku.

U ovom članku nećemo govoriti o problemu odvoza smeća, ni planu recikliranja u Zagrebu, koji se ne provodi dovoljno učinkovito. Članak služi kako bi vam približio važnost recikliranja papira i kartona te kako biste znali što odvajati u svoju novu kantu za papir.

kante za smeće

Što je recikliranje?

Recikliranje je izdvajanje materijala iz otpada i njegovo ponovno materijalno korištenje. Papir i staklena ambalaža ne mogu se izravno ponovno koristiti, potrebno ih je kompostirati, odnosno reciklirati.

Papir čini 30% sveukupnog otpada kućanstva!

Ako odvojeno prikupimo i recikliramo 1 tonu otpadnog papira, spasili smo 20 mladih stabala, uštedjeli oko 60.000 litara vode, potrošili upola manje energije i 15 puta manje onečistili otpadne vode!

Otpadni papir se odlaže u plave spremnike postavljene na javnim prometnim površinama, u reciklažna dvorišta ili u plave kante dodijeljene kućanstvu. Navedene informacije možete proučiti ovdje.

Papir i karton

Osnovne sirovine za izradu papira i kartona su vlaknaste sirovine biljnog porijekla. Najčešće se koriste vlakna, dobivena preradom drva. Koriste se: smreka, bor, jela te bjelogorična stabla: bukva, breza, topola i eukaliptus.

Reciklirani papir se gotovo uvijek proizvodi iz starog papira. Oko 80% prikupljenog starog papira može se koristiti za proces recikliranja, a oko 20% čini razni otpad.

Od prikupljenog papira se mora izdvojiti sve što se ne koristi za izradu vlaknastog materijala. To su: žice, spajalice, klamerice, plastificirani papiri, polukartoni, papiri otisnuti UV lakom.

Zbog navedenog važno je da pravilno odvajate papir i karton od ostalog otpada.

šume

Što ODVAJATI u plavu kantu za papir?

  • Novine, časopise, prospekte, kataloge,bilježnice, knjige, telefonske imenike,
  • slikovnice, pisaći i kompjuterski papir, pisma, uredske tiskovine,
  • papirnate vrećice, mape, kartonske fascikle, valovitu ljepenku,
  • kartonske kutije (bez ljepljive trake, plastike, stiropora i dr.).

Što NE odvajati u plavu kantu za papir?

  • Indigo papir, ugljeni papir, fotografije i foto papir,
  • zauljeni i prljavi papir, gumirane etikete, maramice, pelene i sl.

Određeni kontejneri za papir nisu pogodni za odlaganje tetrapaka. Takvi će biti samo plave boje. Oni u koje možete odlagati papir i tetrapak, označeni su plavo – žutom naljepnicom.

reduce reuse recycle

Zanimljivosti:

Kada biste posjedovali vlastito 15 godina staro stablo i od njega napravili papirnate vrećice – dobili biste otprilike 700 takvih vrećica. Jedan prosječni supermarket može podijeliti 700 takvih vrećica za manje od sat vremena.

Svaka tona recikliranog papira štedi otprilike 17 stabala, 3 kubična metra prostora odlagališta, 4000 kilovata energije i 24 000 litara vode. Tih 17 stabala može apsorbirati ukupno 115 kilograma CO2 godišnje.

Članak objavljen:

Ocijenite članak

3.67 / 5   9

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu