Agresivni crtići za djecu: Roditelji, budite oprezni! Psihologinja otkriva kako utječu na dječje ponašanje
- Budite prvi i komentirajte!
- 6 min čitanja
Mediji i dječja televizija su s vremenom počeli oblikovati dječje ponašanje, zato što je sve većem broju djece gledanje crtića danas dostupnije nego što je bilo prije nekoliko godina.
Crtići koje smo gledali prije nekoliko godina i oni koje djeca gledaju danas značajno se razlikuju. Osim na televiziji, crtići su lako dostupni i na mobitelima, tabletima, laptopima i računalima. Ono čega roditelji ponekad nisu svjesni jest sadržaj tih crtića. Nevjerojatno je koliko su danas zastupljeni agresivni crtići za djecu te u kojem ih postotku djeca gledaju.
Agresivni crtići za djecu – kako utječu na dječje ponašanje?
Djeca uče obrasce ponašanja promatrajući svoju okolinu. Većinu toga djeca nauče od svojih roditelja zato što s njima provode najviše vremena, ali nije neobično da dijete nakon samo jednog dana u vrtiću usvoji od svojih vršnjaka neku novu vrstu ponašanja. Na isti način djeca uče i putem medija, odnosno gledanjem crtića.
Gledajući animirane filmove djeca intenzivnije doživljavaju svijet oko sebe te razvijaju drugačije načine socijalizacije. Jedno istraživanje je pokazalo da dječje televizijske emisije u trajanju od jednog sata u prosjeku prikazuju 26 scena nasilja.
Učestalost i trajanje agresivnih scena također mogu doprinijeti dječjem razvoju u određenom smjeru, zato što je gledanje nasilja na televiziji povezano s gledateljevom spremnosti na agresivnost, ali isto tako mijenja i oblikuje stavove djece prema agresivnosti kao nečemu potpuno prihvatljivom.
Istraživanje iz poznatog znanstvenog časopisa Early Childhood Education Journal ističe kako 39 % programa za djecu sadržava nasilne sadržaje. Usto, smatra se da oko 78 % televizijskih programa ne sadrži kaznu ili kajanje zbog agresivnosti.
Kako prepoznati agresivno ponašanje u crtićima?
Agresivno ponašanje je definirano kao društveno neprihvatljivo ponašanje s ciljem nanošenja psihičke ili fizičke boli drugima. U objašnjavanju agresivnosti razlikuju se dvije temeljne kategorije:
- neprijateljska agresija – proizlazi iz ljutnje i usmjerena je na nanošenje psihičke ili fizičke boli
- instrumentalna agresija – nastoji se doći do nekog drugog cilja, a ne nanijeti bol.
Učenje agresivnog ponašanja zbiva se u interakciji pojedinca i socijalne okoline, nerijetko putem socijalnog modeliranja pri kojem se promatraju ponašanje i njegove posljedice kod simboličkih ili stvarnih modela. Ako je agresivno ponašanje uspješno, veća je vjerojatnost ponovnog korištenja tog ponašanja u budućim sličnim situacijama.
Istraživanje iz 2001. godine ističe kako se pozitivnim potkrepljenjem agresivnog ponašanja, odnosno davanjem nagrade za agresivno ponašanje može povećati vjerojatnost agresivnog ponašanja, a upravo je to najčešći slučaj u animiranim filmovima.
S druge strane, kazna kao posljedica agresivnog ponašanja smanjuje vjerojatnost određenog ponašanja te može čak umanjiti učinak agresivnog ponašanja na razvoj istog kod djeteta. Pritom treba uzeti u obzir i jačinu kazne jer prijetnja blagom kaznom može u većoj mjeri smanjiti agresivno ponašanje, nego što to može učiniti stroga kazna.
Česta vrsta agresije u animiranim filmovima je isprovocirana agresija, koja proizlazi iz potrebe pojedinca da uzvrati nakon što ga neka druga osoba isprovocira svojim agresivnim ponašanjem. Međutim, ljudi ne uzvraćaju uvijek kada su isprovocirani jer je stupanj u kojem je provokacija bila namjerna važna odrednica uzvraćanja agresije.
Posljedice gledanja agresivnih crtića u djetinjstvu
Mediji i sadržaji animiranih filmova za djecu predstavljaju jedan od značajnijih izvora za razvoj agresivnog ponašanja, a smatra se da može doći i do smanjenja osjećaja na agresivno ponašanje u stvarnom životu, svrstavajući takvo ponašanje u društveno prihvatljivo ili čak poželjno.
Istraživanja su pokazala da djeca koja vide veću količinu nasilja na televizijskim programima iskazuju veću količinu nasilja u adolescenciji i odrasloj dobi. Drugim riječima, djeca promatranjem i oponašanjem drugih uče rješavati sukobe agresivnim putem te ga, ako je agresivno ponašanje nagrađeno, dijete koristi i u drugim sličnim situacijama.
Problem brojnih današnjih crtića jest činjenica da agresivna ponašanja u takvim animiranim filmovima u većoj mjeri prolaze bez posljedica.
Stoga bi bilo dobro da djeca uvijek takve sadržaje gledaju uz nadzor odrasle osobe koja bi ga trebala poticati na kritičko promišljanje o posljedicama postupaka animiranih junaka. Moralni razvoj djece odvija se postupno te ona ne mogu samostalno uzeti u obzir nečije namjere prije osme godine života.
Opasnosti agresivnih crtića za djecu
Gledajući agresivno ponašanje i njegove posljedice na televiziji, djeca stvaraju iskrivljenu sliku svijeta koja je otvorena i tolerantna prema nasilju. Pritom uče da primjenjivanje nasilja postaje novi način rješavanja svakodnevnih problema.
Ako uzmete u obzir činjenicu da su dječji crtići dostupni na televiziji vikendom ujutro, kada je većina djece u svojim kućama i ispred malih ekrana, svakako si trebate posvijestiti da istraživanja iz 2015. godine pokazuju da čak jedna trećina takvih crtića sadrži agresivno ponašanje. Pritom su u periodu od dva sata bile zabilježene 2,42 minute agresivnih scena.
Ono što je svakako zanimljivo, a nije dovoljno istraženo, jest utjecaj takvih crtića s obzirom na spol. Živimo u vremenu u kojem nije neobično čuti da i muškarci i žene jednako okrutno iskazuju različite vrste agresije, iako većina smatra da su samo muškarci agresivni.
Prijašnja istraživanja su pokazala da su likovi muškog spola u crtićima obično prikazivani kao nasilni, dok su likovi ženskog spola češće prikazivani kao altruistični. To više nije pravilo u novim crtićima, što znači da je opasnost jednaka i za dječake i za djevojčice koji se poistovjećuju s takvim animiranim junacima.
Agresivni crtići za djecu – savjeti za roditelje
S obzirom na dostupnost crtića u današnje vrijeme, mnoga djeca vrlo rano počnu gledati crtiće. Roditeljima je to ponekad jedini način da ih smire, natjeraju da jedu ili drže na oku dok obavljaju određene kućanske poslove. Nažalost, to nikako nije dobar način zabavljanja djece.
Dosadašnja istraživanja su pokazala da djeca u svoje prve tri godine života imaju više štete nego koristi od malih ekrana, prvenstveno za psihički i fizički razvoj, čije posljedice mogu biti ozbiljne (npr. problemi s vidom, problemi s pažnjom i koncentracijom itd.).
Puno korisnije je djecu zabavljati na drugačije načine te svesti gledanje crtića na najmanju moguću razinu. Ako trebate ideje kako zabaviti djecu različitim igrama, na našem portalu možete pronaći zanimljive dječje igre.
No, ako vaša djeca već gledaju različite crtiće te smatrate da ih ne možete drugačije zabaviti, bilo bi dobro kada biste se onda pridržavali sljedećih savjeta prije nego im dopustite gledanje crtića:
- provjerite kakav je sadržaj crtića koje vaša djeca gledaju
- educirajte se o različitim vrstama agresivnog ponašanja i njihovom utjecaju na razvoj djece
- analizirajte sadržaj u crtićima koje vaša djeca gledaju
- pronađite crtiće koji promiču altruistična ponašanja i empatiju
- pogledajte crtić s djetetom te komentirajte zajedno ponašanja likova u crtiću
- potičite djecu na kritičko promišljanje tijekom gledanja crtića
- kontrolirajte vrijeme koje vaša djeca provode ispred malih ekrana
- uvedite pravila prilikom gledanja crtića (npr. jedan crtić u tjednu ili određeni vremenski period određen za crtiće)
- motivirajte djecu na zabavne aktivnosti na svježem zraku umjesto provođenja slobodnog vremena ispred malih ekrana.
Ako nemate vremena pridržavati se ovih savjeta, zamolite neku osobu od povjerenja da vam pomogne u tome i radi s vašim djetetom onda kada vi ne možete (npr. teta, baka). Svakako imajte na umu da su ove stvari važne te da mogu ozbiljno utjecati na razvoj djece.
Nikad ne znate tko je u opasnosti, ali svakako bi bilo dobro da potencijalne opasnosti spriječite nego da se kasnije s njima godinama borite.
Pročitajte i ove članke:
- Dječja igra: Važnija je u razvoju nego što se misli! Psihologinja donosi savjete za roditelje i odgojitelje
- Empatija kod djece: Potaknite suosjećanje za druge od malih nogu! Evo koji čimbenici utječu na njen razvoj
- Sigurnost djece na internetu: Mogu lako postati žrtve! Psihologinja otkriva kako ih zaštititi.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- agresivni crtići za djecu
- agresivno ponašanje
- opasnosti agresivnih crtića za djecu
- savjeti za roditelje
- Fabijanić, I. (2015). Nasilje na televiziji i analiza televizijskih sadržaja za djecu (Završni rad). Filozofski fakultet u Rijeci: Rijeka.
- Erwin, E. J. i Morton, N. (2008). Exposure to media violence and young children with and without disabilities: Powerful opportunities for family-professional partnerships. Early Childhood Education Journal, 36(2): 105–112.
- Aronson, E. i sur. (2005). Socijalna psihologija. Mate: Zagreb.
- Hewstone, M. i Stroebe, W. (ur.). Socijalna psihologija. Naklada Slap: Jastrebarsko.