Peckanje, bol i trnjenje jezika – na što ukazuju simptomi?

bol-trnjenje-peckanje-jezika

Promatrano anatomski, jezik je mišić koji ima jako bitne funkcije za svakodnevni život: govor, okus, gutanje i pomicanje hrane u ustima. Unatoč, tome što je jednostavne građe, jezik je složeno inerviran (što znači da različiti živci omogućuju ispravnu funkciju jezika). Samim time, jezik može biti pokazatelj brojnih bolesti i stanja, što najčešće osjećamo kroz najčešće simptome: bol, peckanje, trnjenje ili žarenje jezika.

Bol u jeziku

Bol je jako nespecifičan simptom koji može biti pokazatelj brojnih stanja.

  • Prije svega, jezik je zbog svoje ulogu u hranjenju, izložen velikom vjerojatnošću mehaničkih ozljeda. Kada jedemo, jezik možemo oštetiti raznim oštrim predmetima ili hranom (npr kosti ribe).
  • Uzevši u obzir veliki broj pušača u svijetu, treba imati na umu da jako puno sastojaka cigarete djeluju kao iritansi i mogu uzrokovati bol u jeziku.
  • Anemija također može biti uzrok boli u jezik.
  • Tumor, koji nužno i ne mora biti vidljiv (nije na gornjoj površini jezika). Potrebno je posjetiti liječnika ako stanje traje jako dugo i bol se ne može povezati s drugim uzrocima.
  • U određenim slučajevima, simptom srčanih bolesti ili angine pectoris može biti bol jezika. Potrebno je obratiti pozornost ako se simptom boli pojavljuje nakon fizičkog napora.
  • Budući da je opsežno inerviran, oštećenja živaca mogu uzrokovati bol u jeziku. Bol također možete osjećati u jeziku, a primarno je pogođeno nepce, desni ili neki drugi dio usta.

Peckanje jezika

peckanje jezika

Žarenje i peckanje jezika su dosta česti simptomi, a stručno se definiraju i kao glosopiroza. Prije liječenja je potrebno otkriti uzrok nastanka simptoma. U slučaju otkrivanja i liječenja primarnog uzroka, najčešće se simptomi povlače istodobno za povlačenjem primarne bolesti.

Među uzroke peckanja jezika kao najčešće ističemo:

  • dijabetes,
  • bolesti krvožilnog sustava i srca,
  • bolesti probavnog sustava (žgaravica, želučane tegobe),
  • gljivična infekcija koja uzrokuje upalu (jedan od znakova upale je bol),
  • pušenje,
  • mehaničko oštećenje isto koje može uzrokovati i bol,
  • psihička bolest,
  • tumor usne šupljine (bitno je napomenuti da tumori usne šupljine nisu česti, ali je poželjno posjetiti liječnika u slučaju dugotrajnih simptoma, pogotovo ako primijetite i okom vidljive promjene).

Prirodni lijek za peckanje jezika

Peckanje jezika možete pokušati liječiti kod kuće pomoću sljedećih prirodnih lijekova:

  • Hladni napitci – voda, sokovi ili sisanje kockice leda.
  • Slana voda – dodajte žličicu soli u čašu tople vode i grgljajte pa ispljunite. Sol je izvrstan antiseptik te pomaže ublažiti upalu i bol.
  • Čajevi – skuhajte crni, zeleni, kamilicu ili kadulju i grgljajte pola minute. Crni i zeleni čajevi su prirodni antiseptici, a oni od kamilice i kadulje pomažu ublažiti bol.
  • Med – nanesite malo meda na bolno mjesto nekoliko puta dnevno ili ga dodajte u topao čaj i pijte. Med je prirodno antibakterijsko sredstvo i učinkovit je u liječenju različitih rana i povreda.
  • Aloe vera – isperite jezik sokom aloe vere nekoliko puta dnevno. Aloe vera je odlična pomoć u raznim kožnim problemima pa tako i s jezikom.
  • Kokosovo ulje – nanesite kokosovo ulje na bolno područje pamučnom vaticom i nježno trljajte. Njegova antifungalna, antibakterijska i protuvirusna svojstva bi vam mogla pomoći.

Trnjenje jezika

Trnjenje jezika obično je povezano s oštećenjem živaca koje inerviraju jezik.

  • Oštećenje samog živca može imati različite uzroke, a posebno je velika opasnost od oštećenja živca prilikom stomatoloških postupaka.
  • Vađenje zuba (pogotovo ako je korijen zuba u kanalu mandibularnog živca), može uzrokovati oštećenje živca, što rezultira odsutnošću osjeta u području jezika, donje usne i čeljusti. Važno je napomenuti da mogu biti zahvaćene samo neke od ovih struktura, ali i da stanje može biti prolazno i bez liječenja se vratiti u normalno stanje.
  • Stavljanje implantata i drugi postupci koji zahvaćaju kanal mandibularnog živca također mogu imati jednake posljedice.
  • Bolesti koje primarno zahvaćaju živce, kao što je multipla skleroza, prilikom koje dolazi do oštećenja mijelinske ovojnice živaca.
  • Oštećenja facijalnog i mandibularnog živca – živaca čiji ogranci inerviraju jezik.

Dijagnostika

Liječenje ovisi prije svega o uspješnoj dijagnostici.

Stanja poput manjka nutrijenata (npr. željeza ili vitamina) se jednostavno dijagnosticiraju krvnim pretragama.

Hormonalni poremećaji (dijabetes ili hipotireoza) se često pojavljuju uz druge pripadajuće simptome.

Bolesti probavnog sustava primarno se manifestiraju kroz simptome u probavnom sustavu, a nekad se najizraženiji u gornjem dijelu probavnog sustava (jednjak i usta), kao npr. kod gastroezofagealnog refluksa. U tom slučaju dolazi do vraćanja kiselog želučanog sadržaja u jednjak i usta što može izazvati simptome poput peckanja jezika.

Psihički uzroci poput stresa će biti dijagnosticirani prilikom temeljne anamneze (pregleda i razgovora s liječnikom), u slučaju kada se isključe svi ostali uzroci kao dominantni.

U određenim slučajevima, uzrok se ne može utvrditi, bolest se tada naziva idiopatska.

Liječenje

Liječenje je uvijek usmjereno na primarnu bolest i nekad je poprilično jednostavno.

  • Unos vitamina ili željeza kroz prehranu se može uspješno liječiti manjak tih nutrijenata.
  • Gljivična infekcija se liječi antifungalnim lijekovima (koji se mogu primjenjivati oralno jer se najčešće radi o lokaliziranoj infekciji). Liječenje hormonalnih poremećaja poput dijabetesa zahtijeva nadomjesno uzimanje hormona.

U svakom slučaju, ako primijetite da simptomi kronično traju (premda su se pojavljivali i nestajali u određenim vremenskim periodima), obavezno se obratite liječniku opće medicine.

Bitno je napomenuti da je usna šupljina svakodnevno suočena s brojnim patogenim organizmima (razne bakterije, virusi i gljivice).

Održavanje dentalne higijene i higijene usne šupljine, pravilna uravnotežena prehrana i izbjegavanje pušenja mogu imati ključnu ulogu u sprječavanju nastanka bilo koje bolesti ne samo jezika, već i usne šupljine.

Razne promjene na površini jezika mogu biti jasan pokazatelj mnogih bolesti pa već odabir kvalitetnog liječnika obiteljske medicine može biti jako značajan prilikom što ranijeg otkrivanja ozbiljnih simptoma.

Članak objavljen:

Izvori:

  1. Cafasso, J. (2019). 15 Remedies to Treat a Sore Tongue. Healthline.

Ocijenite članak

3.65 / 5   37

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: peckanje jezika, trnjenje jezika, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu