Može li nam biološki sat pomoći u procesu liječenja?

Može li nam biološki sat pomoći u procesu liječenja_

Poznato je da funkcioniranje ljudskog organizma varira tijekom 24-satnog dana. Taj biološki sat sve više dobiva na značaju – do te mjere da ga neki liječnici žele iskoristiti kao sredstvo u borbi protiv raznih bolesti.

Claude Gronfier, istraživač s Nacionalnog instituta za zdravlje i medicinska istraživanja (Inserm), francuske javne organizacije koja se bavi istraživanjem ljudskoga zdravlja je rekao:

U tijelu postoji skup satova koji optimiziraju njegovo funkcioniranje – riječ je o cirkadijalnom sustavu.

Otprije se zna da ti satovi postoje, no nakon više desetljeća istraživanja pokazalo se da su ljudski organi više ili manje aktivni tijekom 24 sata – probavni sustav, jetra ili srce skloniji su pojačanom radu u određeno vrijeme, bez obzira na ritam uzimanja obroka ili fizičku aktivnost.

Istodobno su istraživanja provedena na životinjama, a potom i na ljudima pokazala da taj ritam nije samo reakcija na vanjski svijet, poput smjene dana i noći, već je upisan u naše stanice, počevši od neurona u mozgu.

Za ovo su istraživanje 2017. trojica istraživača dobila Nobelovu nagradu za medicinu, no istraživanja o ovom zdravstvenom segmentu dodatno su ubrzana posljednjih godina te su pokazala da se cirkadijalni sat može naći u stanicama čitavog organizma. Tako postoje cirkadijalni satovi u jetri, srcu, plućima, bubrezima i mrežnici.

Razumijevanje bola

Znanstvenici su ustanovili da ti satovi imaju vrlo različit učinak. Studija koju je vodio Claude Gronfier, objavljena ovog ljeta u stručnome časopisu “Brain”, upućuje na to da percepcija bola varira u intenzitetu tijekom 24 sata.

U sklopu istraživanja znanstvenici su izolirali od gotovo svih vanjskih podražaja dvanaest muškaraca gotovo dan i pol. Svaka dva sata izlagali su ih zagrijanoj sondi. Pokazalo se da njihov prag bola sustavno varira tijekom vremena.

Istraživači smatraju da je ovo ključan korak prema boljem razumijevanju bola. Jednoga dana bismo, smatra Gronfier, mogli uspješnije utjecati na liječenje bola, s obzirom na nova saznanja o cirkadijalnom sustavu.

Zagovornici i promicatelji “kronoterapije” ili “cirkadijalne medicine” smatraju da bi njihova primjena mogla biti vrlo raznolika, u rasponu od onkologije preko kardiologije pa sve do neurologije.

Razumijevanje bola
FOTO: Shutterstock

Primjerice, podsjeća Gronfier, poremećaj biološkog sata dobro je poznat u slučaju Alzheimerove ili Parkinsonove bolesti. No sada se zna da se on često javlja prije pojave simptoma, što znači da bi ga se trebalo promatrati kao uzrok, a ne kao posljedicu.

Zamisao ‘u sukobu’ sa stvarnošću

Istraživači Ravi Allada i Joseph Bass u radu objavljenom u časopisu New England Journal of Medicine su upozorili:

No unatoč tomu još uvijek je problem i u medicinskoj praksi primijeniti znanja o ulozi i važnosti cirkadijalnih satova.

Znanstvenici smatraju da nedostaju tehnike koje bi liječnicima omogućile da na jednostavan način dijagnosticiraju poremećaj biološkog sata i samim time ciljano savjetuju pacijenta o promjeni životnoga ritma koji će mu pomoći da izbjegne razvoj raznih zdravstvenih problema.

No u nekim se slučajevima ideja, koju entuzijastično brani Gronfier jednostavno ‘sukobljava’ sa stvarnošću. Konkretno, u slučaju doba dana za davanje kemoterapije pacijentu s rakom.

Onkolog Pierre Saintigny je upozorio:

Zamislite da istraživanje pokaže da se liječenje mora provesti između 10 sati navečer i osam ujutro: to bi, bez sumnje, predstavljalo organizacijske probleme s obzirom na to da se kemoterapija provodi u medicinskoj ustanovi. Nažalost već živimo u svijetu, barem kada je o Francuskoj riječ, u kojemu je zdravstveni sustav na rubu raspada. Doista, morali biste biti vrlo uvjerljivi da biste u ovakvim okolnostima drastično izmijenili organizaciju posla, koja je već pod golemim pritiskom.

Francuski onkolog je dodao:

Stoga nije dovoljno samo dokazati učinke, već ukazati i na to da oni imaju golem utjecaj na uspješno liječenje i preživljavanje pacijenata.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu