Somatizacijski poremećaj – uzroci, simptomi i liječenje
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Somatizacijski poremećaj je poremećaj karakteriziran pretjeranom brigom pacijenta o vlastitom zdravlju i simptomima koje povezuje s nepsihijatrijskim bolestima. Često su takvi pacijenti nepotrebno izvrgnuti brojnim pregledima i dijagnostičkim testovima s obzirom da se redovito žale svom liječniku na određene simptome, ali ne može se naći biološka osnova njihovom stanju.
Somatizacijom se naziva stanje u kojem se psihološki ili emocionalni stres pojedinca manifestira u obliku tjelesnih simptoma koji se nikako drugačije medicinski ne mogu objasniti.
Pretpostavlja se da 5 do 7% opće populacije ima somatske simptome, a gotovo četvrtina takvih pacijenata prijeđe iz akutne u kroničnu somatsku bolest. Somatski poremećaji mogu započeti već u djetinjstvu i adolescenciji, ali i odrasloj dobi. Žene se čak 10 puta češće prezentiraju sa somatizacijskim poremećajem nego muškarci.
Somatizacijski poremećaj – uzroci
Uobičajena kombinacija je rezultat pacijentove povišene osviještenosti na određene promjene u tijelu zajedno s tumačenjem takvih promjena kao značajnih čimbenika neke bolesti.
Ne zna se točan uzrok somatizacijskog poremećaja, ali istraživanja su pokazala da postoje rizični faktori koji vode kroničnom i ozbiljnom poremećaju:
- zanemarivanje u djetinjstvu,
- seksualno zlostavljanje,
- kaotičan životni stil,
- zloupotreba alkohola i opijatnih sredstava,
- poremećaji ličnosti.
U ordinacijama primarne liječničke skrbi, uočeno je da somatizacijski poremećaj ovisi o psihosocijalnim i kulturološkim stresorima – nezaposlenost i narušeno poslovno funkcioniranje su najčešći.
Somatizacijski poremećaj – simptomi
Simptomi se ne mogu pripisati nijednom mogućem organskom uzroku, a pacijent se svejedno žali na:
- bol,
- probavne smetnje,,
- neurološke probleme
- kratkoća daha,
- umor,
- seksualne smetnje.
Bitno je naglasiti da pacijenti ne glume i ne lažiraju svoje simptome, nego ih istinski proživljavaju.
Dijagnoza
Somatizacijski poremećaj je teško dijagnosticirati i predstavlja veliki problem u zdravstvenom sustavu te frustraciju i stres za pacijenta.
Smjernice su:
- jedan ili više somatskih simptoma koji narušavaju svakodnevni život,
- prekomjerno i neumjereno razmišljanje, osjećanje ili ponašanje povezano s nekim somatskim simptomom – nerazmjerno i uporno razmišljanje o ozbiljnosti simptoma, visoka razina anksioznosti i previše vremena i energije posvećenog na simptom,
- kontinuirano trajanje simptoma, dulje od 6 mjeseci.
Somatizacijski poremećaj smatra se blagim ako je ispunjen samo jedan od gore navedenih kriterija, umjeren kada su 2 ili više te teški poremećaj kada su ispunjeni 2 ili više uz dodatak višestrukih tjelesnih simptoma (ili jednog vrlo ozbiljnog).
Somatizacijski poremećaj – liječenje
Terapija je kompleksna i mora uzeti u obzir psihološke, socijalne i kulturološke čimbenike koji vrše utjecaj na pojavu somatskih simptoma.
Preporuča se odlazak psihijatru i početak kognitivne bihevioralne terapije (razgovorom se pronalazi način kako se nositi sa svojim problemima te kako promijeniti obrazac ponašanja i negativnih misli).
Tzv. mindfulness terapija pokazala je dobre učinke kod pojedinih pacijenata također, kao i farmakološka terapija (amitriptilin).
Mindfulness terapija je modificirana kognitivna terapija koja uključuje meditaciju i vježbe disanja u svoj program. Pacijenta se uči kako se odvojiti i osloboditi od negativnih misli.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
Izvori:
- Kurlansik SL, Maffei MS. Somatic Symptom Disorder. Am Fam Physician. 2016;93(1):49–54.
- Henningsen P. Management of somatic symptom disorder. Dialogues Clin Neurosci. 2018;20(1):23–31.