20 % našeg društva je izravno ili neizravno pogođeno rakom! Zato je pokrenuta kampanja za uvođenje funkcije onkološkog koordinatora

Procjenjuje se da u Hrvatskoj živi oko 170.000 osoba koje su bolovale ili boluju od raka, čime su izravno ili neizravno pogođene i njihove obitelji. To je ukupno oko 850.000 građana ili čak 20 % našeg društva. Pritom je, nakon postavljanja dijagnoze, jedan od najvećih izazova “lutanje kroz sustav”, odnosno pacijenti nemaju dovoljno informacija te su često prepušteni samima sebi, bez stručne podrške tijekom cjelokupnog procesa liječenja koje zahtjeva multidisciplinarni pristup.

Uvođenjem funkcije koordinatora onkološke skrbi u zdravstveni sustav, specijaliziranog zdravstvenog radnika koji bi bio ključna spona između pacijenta, liječnika i svih zdravstvenih djelatnika koji sudjeluju u onkološkoj skrbi, pacijenti bi dobili pravovremenu pomoć i podršku te se ne bi gubili u labirintu zdravstvenih institucija i administracije.
Uvođenje funkcije koordinatora onkološke skrbi u zdravstveni sustav
FOTO: Shutterstock

Potrebna je edukacija kako bi se oboljeloj osobi olakšao težak put liječenja

O tome kakva bi bila uloga i što bi koordinator onkološke skrbi zaista značio za same pacijente razgovaralo se na stručnom panelu u organizaciji Udruge za pomoć oboljelima od raka pluća (Udruga Jedra) koja, zajedno s partnerima, pokreće kampanju “Budi glas koji vodi”.

Prof. dr. sc. Marko Jakopović iz Klinke za plućne bolesti Jordanovac, u sklopu KBC-a Zagreb, je istaknuo:

Liječenje onkoloških bolesnika zahtjeva uključivanje i suradnju multidisciplinarnog zdravstvenog tima, od pulmologa, onkologa, patologa, radiologa, kirurga i liječnika brojnih drugih specijalnosti, liječnika obiteljske medicine, medicinskih sestara, psihologa, farmaceuta Pritom upravo medicinske sestre i medicinski tehničari provode najviše vremena uz pacijenta, odnosno u direktnom su i kontinuiranom kontaktu s pacijentom i članovima njegove obitelji. Iz razloga što u procesu liječenja sudjeluju različiti stručnjaci, pacijentima je ključno osigurati specijaliziranu osobu koja bi ih vodila, povezivala s ključnim stručnjacima te im pojednostavila i olakšala tijek liječenja, kako ne bi bili prepušteni samima sebi. To bi bila uloga koordinatora onkološke skrbi. S druge strane, specijalizirana onkološka medicinska sestra mora sudjelovati zajedno s ostalim članovima tima u informiranju i edukaciji pacijenata o popratnim pojavama specifičnog onkološkog liječenja i pomoći pacijentu u boljem razumijevanju predloženog plana liječenja od strane liječnika specijalista.

Na riječi prof. dr. sc. Jakopovića nadvezala se predsjednica Udruge Jedra Sandra Karabatić:

Koordinator onkološke skrbi bio bi, zapravo, stručni “vodič” kroz sustav, koji bi pacijente usmjeravao kome se obratiti i kome ići, od sumnje do dijagnoze i liječenja. Na taj bi se način olakšao ionako težak put liječenja te poboljšala kvaliteta skrbi onkoloških pacijenata. No, za to su potrebne edukacija i specijalizacija za onkološke medicinske sestre po uzoru na zapadne zemlje, kako bi ih se osposobilo za funkciju koordinatora, za što se i zalažemo kroz u kampanju “Budi glas koji vodi“.

Pročitajte članak “Podrška oboljelima od raka – kako to učiniti na pravi način?“.

FOTO: Udruga za pomoć oboljelima od raka pluća (Udruga Jedra)

Brojni stručnjaci govorili su o važnim temama

Nakon panela gudački orkestar Muzičke akademije u Zagrebu izveo je skladbu W. A. Mozarta u F duru, Kv138, Allegro – s i bez dirigenta. Time se htjelo prikazati kako put onkološkog pacijenta kroz sustav izgleda sa i bez koordinatora onkološke skrbi, odnosno naglasiti važnost i svrhu njegove uloge u procesu liječenja.

Na panelu su sudjelovali i:

  • prof. dr. sc. Mirjana Tiljak Kujundžić koja je istaknula važnost promocije zdravlja u zajednici i screening programa za bolje ishode liječenja
  • dr. sc. Gordan Madžarac, specijalist kardiotorakalne kirurgije koji se osvrnuo na kirurgiju u onkologiji i liste čekanja
  • mag. pharm. Ana Soldo iz Hrvatske ljekarničke komore koja je naglasila ulogu ljekarnika u procesu liječenja onkoloških pacijenata
  • Tihana Pavić, specijalistica radioterapije i onkologije koja je istaknula koliko su medicinske sestre važne zbog informiranja i edukacije pacijenata
  • nutricionistica Sandra Krstev Barać koja je govorila o vrsti prehrane koju pacijenti mogu konzumirati tijekom liječenja
  • dr. sc. Latinka Basara, profesorica psihologije, koja je istaknula koliko je važno na vrijeme prepoznati i uputiti pacijenta psihologu te da tu potrebu najčešće prepoznaju medicinske sestre
  • neurologinja Svetlana Tomić koja je objasnila kako sistemsko liječenje nosi sa sobom brojne popratne pojave te da je jedna od njih i neuropatija.

U sklopu događaja dodijeljene su nagrade za najinovativnije rješenje namijenjeno dječjim vrtićima, sve u sklopu projekta “Želim disati”. Prva je nagrada pripala Sandri Helbet Kocijan, druga Nikolini Kantolić, a treća Nikolini Humić, odgojiteljicama iz Dječjeg vrtića Siget.

FOTO: Udruga za pomoć oboljelima od raka pluća (Udruga Jedra)
FOTO: Shutterstock

Kampanja je objedinila brojne dionike

Udruga Jedra kampanju “Budi glas koji vodi” provodi u suradnji s Hrvatskom kućom disanja, Hrvatskim društvom onkoloških sestara i tehničara te Školom narodnog zdravlja “Andrija Štampar”, uz potporu Grada Zagreba. Kampanju su podržali i Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske, Hrvatsko društvo za internističku onkologiju, Hrvatsko onkološko društvo, Hrvatska lječnička komora, Hrvatska komora ljekarnika, Hrvatska komora medicinskih sestara, Saborski odbor za zdravstvo, Koalicija udruga u zdravstvu, Hrvatska liga za borbu protiv raka, Srednja škola za medicinske sestre Mlinarska, Škola za medicinske sestre Vrapče, KBC Zagreb i Health Hub.

Članak objavljen:
  1. Medijsko priopćenje Udruge za pomoć oboljelima od raka pluća (Udruga Jedra).

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Udruga za pomoć oboljelima od raka pluća (Udruga Jedra)

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu