Melisa biljka – dobrobiti, recepti i uzgoj

melisa

Melisa (lat. Melissa officinalis) je biljka poznatija pod imenom matičnjak. Njen čaj i eterično ulje imaju široko polje djelovanja, dok se općenito smatra iznimno zdravom biljkom za čitav organizam. Melisa je ujedno ljekovita, ukrasna, stimulirajuća, mirisna i začinska biljka te skriva mnoge dobrobiti.

Melisu ili matičnjak možemo uzgajati u vrtu, tegli ili pronaći u divljem rastu. Pčele ju vole kod izrade meda, travari ju vole jer ima više djelovanja u jednom, a mnogi ju vole upravo zbog njenog mirisa i arome.

Tijekom ljetnih mjeseci možemo pripremati izvrsne sirupe ili likere te koristiti melisu u listićima za ukrašavanje raznih alkoholnih ili bezalkoholnih pića. Karakterističan miris i aroma matičnjaka uljepšat će svaki koktel te se melisa učestalo koristi umjesto mente u takvim receptima.

Razlika između mente i melise

Zbog izgleda same biljke i njenog svježeg mirisa, mnogi će zamijeniti matičnjak za mentu, odnosno paprenu metvicu. Iako vrsni poznavatelji nikada ne bi ove biljke stavili “u isti koš”, manje upoznate osobe bi to itekako mogle.

melisa biljka
Foto: Photospin

Razlika između mente i melise je prije svega u veličini listova samih biljaka. Melisa, odnosno matičnjak, je uglavnom veća od mente i njeni listovi širi te pomalo oblikovani u obliku srca.

Menta ili paprena metvica većinom ima manje listiće. Također, boja melisinih listova djeluje pomalo izblijedjelo dok je menta uvijek jarko zelene boje.

Protrljajte listiće ovih biljaka između palca i kažiprsta. Miris mente je nepobjedivo nalik pepermintu dok je miris melise nešto teži i može se osjetiti dašak limunovog mirisa. Sama biljka je po tome i dobila engleski naziv “lemon balm”.

Melisa – uzgoj

Melisa ili matičnjak (lat. Melissa officinalis) je zeljasta biljka uspravne stabljike, nazubljenih jajastih listova i ružičastih sitnih cvjetova. Rasprostranjena je na području Europe i zapadne Azije, a često raste samoniklo, ističu stručnjaci s poljoprivrednog portala Plantea.

Uzgoj melise poprilično je jednostavan, a razmnožava se sadnicama ili dijeljenjem starijih biljaka/grmova. Može se uzgajati u tegli, u vrtu ili u većim količinama za proizvodnju. Matičnjak je otporan na niske temperature, dok se u većem uzgoju kosi 1 – 2 puta godišnje i to 5 -10 cm od tla što će potaknuti daljnji razvoj.

Matičnjak treba srednju dozu svjetla, a poželjno je da ima dovoljno dnevnog svjetla bez izlaganja direktnom suncu na dulje periode. Osigurajte mu umjereno vlažno, humusno i rastresito tlo te izbjegavajte teška i vlažna tla.

Melisa – ljekovitost

Melisin čaj preporučuje se za mnoge zdravstvene probleme te predstavlja idealan čaj tijekom zimskih mjeseci. Stanja kod kojih može pomoći su:

  • manjak koncentracije,
  • razdražljivost, napetost i nesanica,
  • stres,
  • upalni procesi u tijelu,
  • depresija i kronični umor,
  • probavne smetnje,
  • visoka temperatura.
melisa čaj
Foto: Photospin

Antioksidativni spojevi koje listovi melise sadrže, i koji bi mogli djelovati ljekovito, su:

  • vitamin C,
  • beta karoten,
  • nerol,
  • izopulegol,
  • citral,
  • citronelat,
  • kariofilen.

Kad se priprema čaj od matičnjaka, dio ovih spojeva će se razgraditi zbog toga što se čaj priprema s kipućom vodom. Međutim, dio spojeva će preostati i pružati određene zdravstvene prednosti, posebno ako se čaj od matičnjaka pije neko vrijeme. 

Studija iranskih znanstvenika, objavljena 2003. godine u znanstvenom časopisu Journal of Neurology, Neurosurgery, and Psychiatry, potvrđuje pozitivno djelovanje ekstrakta matičnjaka na pacijente koji su oboljeli od Alzheimerove bolesti te potvrđuje smanjenje periode mentalnih smetnji i ekscitacija.

Također, studija objavljena 2013. godine u časopisu Advances in Pharmacological Science dokazuje protuupalno djelovanje ulja matičnjaka na edeme odnosno otoke nastale uslijed nakupljanja tekućine na ozlijeđenim područjima.

Ta i slična istraživanja pokazatelj su zdravstvene vrijednosti matičnjaka i njegovih pripravaka u liječenju raznih bolesti i stanja. Međutim, treba imati na umu da ovakvi biljni pripravci nisu lijekovi za osnovne bolesti već mogu pomoći kod ublaživanja simptoma.

Prije zdravstvene upotrebe obavezno se savjetujte s liječnikom ili ljekarnikom.

Melisa – recepti

Kao što smo već spomenuli, melisa je omiljena u mnogim receptima. Nakon čaja od melise, najpoznatiji su svakako liker i tinktura.

Čaj od melise – priprema

Priprema čaja od matičnjaka je vrlo jednostavna i upravo zbog toga bi se on svakako trebao naći u vašoj kuhinji. Čaj od matičnjaka vrlo rijetko uzrokuje nuspojave, pa je zato posebno koristan i za djecu.

Jednostavno jednu žlicu suhog lišća matičnjaka prelijte s dva decilitra kipuće vode, ostavite da odstoji par minuta, a zatim uživajte u njegovom opojnom mirisu i okusu.

Liker od matičnjaka

Melisa ili menta idealno se slažu uz gotovo sva ljetna osvježavajuća pića. Ovaj liker stoga možete dodati umjesto alkohola u koktele ili poslužiti kao aperitiv, posebice kod nenajavljenih gostiju.

Sastojci koji će vam trebati su:

  • 3 šalice listova melise,
  • kora 10 limuna,
  • 1 šalica šećera,
  • 750 ml čiste votke.

Priprema:

  1. Kako biste pripremili ovaj liker, naberite listove matičnjaka te ih dobro operite i posušite jedan po jedan. Odstranite im peteljke i lagano “zgužvajte” listove kako bi ispuštali eterično ulje.
  2. Ogulite limune i čistom spužvicom (grubom stranom) im očistite koru.
  3. Sve sastojke stavite u široku staklenu teglu i prelijte votkom. Dobro zatvorite i promućkajte sadržaj kako bi se šećer otopio.
  4. Tek kada se šećer u potpunosti homogenizira, odložite teglu na toplo i mračno mjesto 2-3 tjedna. Mućkajte sadržaj svakih nekoliko dana.
  5. Kada ste zadovoljni, procijedite sadržaj i prelijte liker u ukrasnu bocu.

Tinktura od melise

Poput čaja, tinktura od melise pruža brojne dobrobiti, osobito kod nervoze, nesanice i mentrualnih bolova. Iako je nešto duži proces pripreme u odnosu na čaj, isplati se imati je u kućnoj ljekarni.

Potrebni sastojci:

  • 50 g svježih listova matičnjaka,
  • 100 ml medicinskog alkohola (70%).

Umjesto medicinskog alkohola, poslužiti vam mogu i rakija ili votka, no one sadrže nešto manji postotak alkohola. Ako uopće ne želite koristiti alkohol, možete umjesto njega upotrijebiti biljni glicerin ili ocat.

Svježu melisu uberite netom prije izlaska sunca ili dok ne postane prejako. Ukoliko koristite suhi čaj od matičnjaka, potrebno vam 30 – 40g.

Priprema:

  1. Kod svježe melise, operite i dobro osušite listove, odrežite peteljke i stavite listove u staklenu teglicu.
  2. Prelijte ih alkoholom te odložite na tamno mjesto.
  3. Svakih nekoliko dana možete promućkati sadržaj, a nakon 3-4 tjedna, vaša tinktura će biti spremna za cijeđenje i korištenje.

Koristite 15 kapi tinkture, 3x dnevno u malo vode, soka ili čaja.

Uzastopno ju možete koristiti 2 mjeseca, nakon kojih je potrebno napraviti pauzu od minimalno mjesec dana prije ponavljanja kure.

ulje melise
Foto: Photospin

Melisa – ulje

Ulje melise može se dobiti na dva načina, jedan je vodena destilacija lišća kojom dobivamo eterično ulje melise. Drugi način je maceriranjem lišća u biljnom ulju do nekoliko tjedana.

Ulje melise posjeduje jaka antibakterijska i antivirusna svojstva te je odlično kod infekcija organizma i herpesa. Eterično ulje melise je veoma skupocjeno jer ga samo lišće ne sadrži u velikom postotku pa se često miješa s drugim uljima.

Eterično ulje melise možete pronaći u:

  • biljnim ljekarnama,
  • prodavaonicama zdrave hrane i prirodne kozmetike,
  • OPG-ovima koji se bave proizvodnjom ovog ulja.
melisa uzgoj
Foto: Photospin

Matičnjak – nuspojave

Stručnjaci sa zdravstvenog portala Medicine Net navode moguće nuspojave prekomjernog korištenja matičnjaka. To su:

  • hipersenzitivnost,
  • sedativni učinak,
  • iritacije kože.

Dugotrajna upotreba pripravaka od matičnjaka se ne preporučuje jer se može usporiti funkcija te smanjiti sinteza hormona štitnjače. 

Pripravke od matičnjaka ne bi trebale koristiti trudnice i dojilje, a kronični bolesnici bi se trebali konzultirati s liječnikom prije upotrebe.

Ako koristite kozmetičke pripravke s melisom, prije nanošenja isprobajte malu količinu na unutarnjoj strani zapešća kako biste provjerili jeste li alergični.

Članak objavljen:

Izvori:

  1. Grupa autora (2013) In Vivo Potential Anti-Inflammatory Activity of Melissa officinalis L. Essential Oil. Adv Pharmacol Sci. 101759.
  2. Ogbru, O. (2018) Melissa officinalis. Medicine Net.
  3. Wong, C. (2018) The Many Uses for Lemon Balm. Very Well Health.
  4. Matičnjak. (2014) Priroda i biljke. Plantea. 

Ocijenite članak

4.36 / 5   14

Foto: Photospin

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu