PROČITAJ I OSVOJI: Perut, ljuštenje kože i crvenilo lica moguće je pobijediti – pronašli smo preparate koji dokazano djeluju!

svrbez-vlasista

Mnoge od nas je vjerojatno u nekom trenutku života iznenadila pojava peruti, ljuštenje kože ili crvenilo lica. Zasebno, ti su simptomi vrlo uobičajeni te ukazuju na neke jednostavnije probleme kao što su dehidracija, neodgovarajuća njega kože ili kose te nepravilna prehrana.

No, kod nekih su te naizgled bezopasne poteškoće znak kronične upalne bolesti kože koja se naziva seborejički dermatitis ili seboroični dermatitis. Ona ne utječe na naše cjelokupno zdravlje i nije zarazna, ali može biti izrazito neugodna. S obzirom na to da uglavnom narušava izgled vlasišta i lica te da je riječ o dugoročnom stanju, očito je da nepovoljno utječe na emocionalno stanje i društveni život pojedinca.

Seborejički dermatitis – uzroci

Smatra se da na nastanak ove bolesti utječe genetsko nasljeđe te spolni hormoni, naročito androgeni tj. muški. Oni djeluju na pojačan rast žlijezda lojnica zbog čega je ova vrsta dermatitisa češća kod muškaraca. Rizik od razvoja bolesti se također povećava ako osoba pati od nekih bolesti endokrinog sustava, neuroloških i psihijatrijskih stanja te ako koristi određene lijekove.

U slučaju da je bolest već prisutna u organizmu, pokazalo se da na njezino pogoršanje utječu tjelesni ili emocionalni stres i klima. Tako su tijekom hladnog vremena simptomi kao što su primjerice svrbež vlasišta, prhut, perutanje kože i svrbež lica puno izraženiji.

Točan uzrok ili uzroci još uvijek nisu poznati, no pretpostavlja se da na pojavljivanje seboroičnog dermatitisa utječu sljedeći čimbenici:

  • pojačana aktivnost gljivice Malassezia, tj. Pityrosporum ovale,
  • nadražaji kože, 
  • poremećaji imuniteta,
  • promjena pH vrijednosti kože,
  • prehrana bogata mlijekom i mliječnim proizvodima, žitaricama koje sadrže gluten te šećerima. 

Borite se sa seborejičkim dermatitisom? Nastavite čitati!

Seborejički dermatitis – simptomi

Uz nabrojane moguće uzročnike, seboroični dermatitis nastaje i zbog presnažnog lučenja žlijezda lojnica koje su najbrojnije na vlasištu, licu i obrvama. Žlijezde lojnice također se nalaze na središnjem dijelu prsa, leđima između lopatica, na koži oko pupka, preponama te području anusa. Ta se mjesta nazivaju seboroična područja te su ujedno najčešće zahvaćena ovom vrstom dermatitisa.

Seboroični dermatitis vlasišta (dermatitis seborrhoica capitis) najčešće se manifestira ružičasto-crvenim žarištima različitih oblika i veličina koja su prekrivena suhim ili masnim blijedožućkastim ljuskicama ili ljuskama. Takva područja gdje je prisutno ljuštenje vlasišta, tj. perut u kosi, mogu se spojiti i prekriti čitavo vlasište, a moguće je čak i da prijeđu na kožu čela, vrata ili obuhvate područje iza ušiju. Navedeno ljuštenje također često prati intenzivan svrbež tjemena.

Ducray Kelual kosa

Ako se pritom na navedenim područjima razvije i sekundarna infekcija bakterijama, dolazi do vlaženja tjemena te se pojavljuju i kraste na koži glave koje češanjem mogu prerasti u ranice

Na licu se seboreja manifestira crvenilom i ljuštenjem kože. Promjene su vrlo česte i na rubovima kapaka (blefaritis), a prepoznatljive su također po crvenilu i krastama koje se ljušte. Seborejički dermatitis na licu često uzrokuje i perutanje obrva

Ova vrsta dermatitisa je dugotrajna s varirajućim razdobljima poboljšanja i pogoršanja. Pritom je važno spomenuti da se svi navedeni simptomi razvijaju postupno, različiti su ovisno o području koje obuhvaćaju i dobi. Tako je najčešći seboroični dermatitis kod beba (dermatitis seborrhoica infantum) te kod odraslih, češće muškaraca, u dobi od 30 do 60 godina. 

Seboroični dermatitis – prehrana

Prva linija obrane protiv seboroičnog dermatitisa, uz pravilnu terapiju koju ćemo navesti kasnije, svakako je promjena prehrambenih navika. Kako bi se bolest ublažila, trebalo bi izbjegavati rafinirane ugljikohidrate, gluten, rafinirana ulja, jako začinjenu hranu te proizvode životinjskog podrijetla. Poželjno bi bilo i smanjiti unos kofeina te alkohola.

S druge strane, preporučuje se konzumacija hrane bogate:

  • vlaknima, 
  • vitaminima A, B, C i E (vitamini za kosu), 
  • esencijalnim masnim kiselinama, 
  • cinkom, 
  • biotinom. 

Seborejički dermatitis – liječenje

Budući da točan uzrok ove bolesti još nije poznat, ne postoji specifičan lijek koji bi je izliječio, no postoje lijekovi koji mogu ublažiti simptome seboroičnog dermatitisa – kraste, svrbež i/ili perutanje kože. Pritom je svakako važno znati da se bolest kod nekih osoba vraća kada se prekine terapija.

Ducray Kelual ruka

U slučaju da uz seborejički dermatitis postoji neka bakterijska infekcija, liječnik će vam vjerojatno preporučiti antibiotike, a ako smatra da je bolje liječiti gljivicu Pityrosporum ovale, jedan od mogućih uzročnika, savjetovat će vam antimikotičke pripravke. 

Ipak, dobro je imati na umu da bitnu ulogu u liječenju seborejičkog dermatitisa igraju i odgovarajući šamponi, kreme i losioni te da si tako možete i sami pomoći u borbi protiv ove upalne bolesti kože.

Kako bi pomogao osobama koje pate od seborejičkog dermatitisa, francuski dermokozmetički brand Ducray osmislio je liniju proizvoda Kelual DS. Kelual DS linija primjenjuje se kod težih oblika prhuti, a namijenjena je ljuskavim stanjima nadražene kože praćenim svrbežom i crvenilom lica, tijela i vlasišta.

Liniju čine:

  • proizvod za tretiranje vlasišta,
  • proizvod za higijenu kože,
  • proizvod za njegu kože.

Kelual DS šampon protiv prhuti i ponovne pojave prhuti

Kelual DS šampon preporučuje se kod teških oblika ponavljajuće prhuti s crvenim vlasištem i vlasištem koje svrbi. ß-gliciretična kiselina daje trenutno i dugotrajno olakšanje od svrbeža i crvenila već nakon prve primjene. Kombinacija ciklopiroksolamina i cinkovog piritiona učinkovito djeluje protiv Malassezia gljivice ograničavajući njeno razmnožavanje. Keluamid djeluje na površini i uklanja nakupine ljusaka te pročišćava vlasište. 

Ducray Kelual sampon

Kako koristiti?

U fazi intenzivnog tretmana šampon je potrebno umasirati na vlasište tako da se stvori pjena. Šampon potom treba dobro isprati, ponoviti nanošenje, ostaviti da djeluje 3 minute, a zatim temeljito isprati. Koristiti 3 puta tjedno tijekom 2 tjedna

U fazi održavanja potrebno je jedno šamponiranje tjedno u kombinaciji s Elution uravnotežujućim šamponom za oslabljeno vlasište.

Djelotvornost je dokazana kroz kliničko ispitivanje provedeno na 32 ispitanika s ljuskavim stanjem vlasišta tijekom 2 tjedna:

  • 100% ispitanika potvrdilo je da Kelual DS šampon uklanja prhut,
  • 80% ispitanika potvrdilo je kako umiruje svrbež i crvenilo.

Cijena: 129 kn (100 ml).

Kelual DS umirujuća krema za smanjenje ljusaka

Kelual DS umirujuća krema za smanjenje ljusaka posebno je formulirana za njegu nadražene kože s lokaliziranim crvenilom i ljuskama na masnim predjelima na licu, rubu nosa, obrvama i rubu vlasišta. Potpuna formula umiruje crvenilo i nadražaj te uklanja ljuske i sprječava vraćanje pogoršanja:

  • ß-gliciretična kiselina umiruje nadražaj i crvenilo,
  • Pirokton olamin u sinergiji s krotamitonom djeluje učinkovito protiv Malassezia gljivice ograničavajući njeno razmnožavanje,
  • Keluamid u sinergiji s gvanidin glikolatom uklanja nakupine ljusaka s površine kože.

Krema se u fazi intenzivnog tretmana nanosi dvaput dnevno (ujutro i navečer) tijekom 2 tjedna, a zatim se u fazi održavanja koristi dvaput tjedno.

Djelotvornost kreme potvrđena je od strane korisnika:

  • umiruje nadražaj 80%,
  • uklanja ljuske 100%,
  • poboljšanje nakon faze održavanja 100%.

Podaci su rezultat kliničkog ispitivanja provedenog na 24 ispitanika s ljuskavim stanjima na licu tijekom 2 tjedna primjene.

Cijena: 119 kn (40 ml).

Liniju Ducray Kelual DS potražite u ljekarnama i specijaliziranim prodavaonicama.

Nagradni natječaj: Pokaži kreativnost i osvoji Ducray Kelual DS šampon!

Oktal Pharma, zastupnik dermatoloških laboratorija Ducray za Hrvatsku, nagrađuje vašu kreativnost! Pet čitatelja ili čitateljica koji pokažu najveću dozu kreativnosti dobit će priliku isprobati Ducray Kelual DS šampon protiv prhuti i ponovne pojave. Sve što trebate napraviti je odgovoriti na nagradno pitanje te popuniti obrazac svojim podacima kako bismo vas mogli kontaktirati u slučaju dobitka. Pravila nagradnog natječaja možete pročitati ovdje, a posebno napominjemo da pravo sudjelovanja imaju svi punoljetni građani s prebivalištem u Republici Hrvatskoj te da dobitnicima šaljemo nagrade isključivo na adrese u Republici Hrvatskoj. Natječaj je otvoren do 11. kolovoza 2019. u 23.59 sati. Imena dobitnica ili dobitnika objavit ćemo 12. kolovoza u ovom članku. Sretno!

Nagradni natječaj je završen. Dobitnici su:

  • Vesna Belošević,
  • Nicole Vidmar,
  • Bodan Krajnc,
  • Petar Bošnjak,
  • Martina Novosel.

Hvala svima na sudjelovanju. Pratite nas i dalje!

Članak objavljen:

Ocijenite članak

4.67 / 5   3

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu