Kako društvene mreže utječu na zdravlje kože i samopouzdanje mladih?

Kako društvene mreže utječu na zdravlje kože i samopouzdanje mladih

U današnje vrijeme društvene mreže postavljaju nerealne standarde ljepote, što kod mladih često uzrokuje nesigurnosti vezane uz izgled i kožne probleme. Kako prepoznati pravi uzrok dermatoloških tegoba? Može li prehrana pomoći u liječenju akni? Kako steći samopouzdanje unatoč nesavršenostima?

Odgovore na ta i mnoga druga pitanja donio je 11. Avivin Zdravljak – edukativna tribina posvećena zdravlju kože i mentalnom zdravlju mladih, koja se održala 24. ožujka 2025. u Privatnoj klasičnoj gimnaziji u Zagrebu.

Na tribini su svoja znanja i iskustva podijelile tri stručnjakinje:

  • dr. Jelena Maljić, specijalistica dermatologije i venerologije, koja je govorila o najčešćim kožnim problemima i metodama liječenja
  • Katarina Robić, magistra nutricionizma, koja je objasnila povezanost prehrane i zdravlja kože
  • Martina Štrk, magistra psihologije, koja se osvrnula na psihološke izazove s kojima se suočavaju mladi s problematičnom kožom.
dr. Jelena Maljić, specijalistica dermatologije i venerologije, koja je govorila o najčešćim kožnim problemima i metodama liječenja
FOTO: Nova Studio/Karlo Klasić

Uzroci i tretmani najčešćih dermatoloških problema kod mladih

Dr. Maljić je istaknula je kako su akne najčešći dermatološki problem kod mladih, ali da se susrećemo i s alergijama, ekcemima, seborejom i suhom kožom:

Uzroci su različiti. Kada govorimo o aknama, tu imamo genetsku predispoziciju, pojačano lučenje masnoća i hormonalne promjene. Seboreju najčešće uzrokuje kvasnica koja živi na našoj koži, ali se aktivira u stresnim situacijama.

Iako genetiku ne možemo promijeniti, mnoge druge faktore možemo kontrolirati pravilnom njegom. Dr. Majić je naglasila:

Tri su osnovna koraka u svakodnevnoj skincare rutini – čišćenje, hidracija i zaštita od sunca. Sve ostalo može pomoći, ali nije nužno.

Za liječenje akni često se koriste kemijski pilinzi koji smanjuju upalu i poboljšavaju izgled kože, a nakon smirivanja problema tretiraju se hiperpigmentacije i ožiljci.

Jedan od mitova s kojima se dermatolozi često susreću je da dječacima i adolescentima nije potrebna skincare rutina. Dr. Maljić je upozorila:

Također, postoji pogrešno uvjerenje da SPF nije potreban kada je oblačno. Zaštita od sunca važna je svakog dana.

Katarina Robić, magistra nutricionizma, koja je objasnila povezanost prehrane i zdravlja kože
FOTO: Nova Studio/Karlo Klasić

Kako prehrana utječe na zdravlje kože?

Nutricionistica Katarina Robić je istaknula kako prehrana ima ključnu ulogu u zdravlju kože, ali da ne postoji jedna “čudotvorna” namirnica koja može riješiti probleme s kožom:

Postoje znanstveno dokazani utjecaji pojedinih nutrijenata na razvoj kožnih problema, posebno akni.

Posebno je naglasila važnost omega-3 i omega-6 masnih kiselina, antioksidansa, cinka, vlakana i ugljikohidrata s niskim glikemijskim indeksom. Objasnila je:

Dokazano je da rafinirani ugljikohidrati i hrana s visokim glikemijskim indeksom mogu potaknuti razvoj akni zbog utjecaja na hormone poput inzulina.

Preporučila je mediteransku prehranu bogatu zdravim mastima, voćem, povrćem, mahunarkama, žitaricama i orašastim plodovima. Također je naglasila važnost pravilne hidracije:

Da bi svi organski sustavi normalno funkcionirali, potrebno je unositi minimalno 6 – 8 čaša vode dnevno, odnosno 0,3 dl po kilogramu tjelesne mase.

psihologinja Martina Štrk
FOTO: Nova Studio/Karlo Klasić

Psihološki utjecaj kožnih problema i važnost izgradnje samopouzdanja

Kožni problemi mogu značajno utjecati na mentalno zdravlje i samopouzdanje, što je potvrdila psihologinja Martina Štrk:

Postoji grana psihologije nazvana psihodermatologija, koja proučava kako kožne tegobe mogu utjecati na emocionalno stanje osobe.

Najčešći problemi s kojima se suočavaju mladi su anksioznost, depresija i socijalna anksioznost, povezani s osjećajem pojačane izloženosti i strahom od reakcije drugih. Dodala je:

Kožna stanja poput crvenila mogu biti izraženija zbog psihosomatskih reakcija na stres.

Jedan od najvećih izazova današnjice su društvene mreže, koje pojačavaju pritisak na mlade. Štrk je savjetovala:

Najvažnija vještina današnjice i sutrašnjice je kritičko razmišljanje. Mladi trebaju biti svjesni kojim sadržajima se izlažu, postaviti jasne granice i birati sigurno online okruženje.

Roditelji i okolina također imaju ključnu ulogu u oblikovanju pozitivnog odnosa prema tijelu. Štrk je zaključila:

Mladi uče iz primjera odraslih. Zato bismo trebali više pažnje posvetiti karakteru, ponašanju i osobinama, a manje fizičkom izgledu.

Mladi uče iz primjera odraslih. Zato bismo trebali više pažnje posvetiti karakteru, ponašanju i osobinama, a manje fizičkom izgledu.
FOTO: Nova Studio/Karlo Klasić

Što kažu učenici?

Jan Orlić, jedan od učenika koji je sudjelovao na Zdravljaku, je rekao:

Najdraža tema bila mi je zdrava prehrana jer je prakticiram i vidim stvarne promjene. Osjećam se bolje i energičnije. Preporučio bih svima da obrate pažnju na prehranu jer to utječe na mnogo stvari u životu, od čišće kože do problema s težinom. Dosljednost u odlukama može stvarno promijeniti način na koji gledamo život.

Učenica Lili Budak je naučila da SPF zaštitu treba koristiti svakodnevno, čak i zimi, jer štiti kožu na duže staze. Dodala je:

Također, mislim da bi moji vršnjaci trebali shvatiti da društvene mreže često stvaraju pritisak. Različitost nas čini posebnima, nije fora biti poput svih drugih. Trebamo se isticati svojim jedinstvenim osobinama.

Lucija Klišanin smatra da se svaki problem može riješiti, bilo prehranom, kozmetikom ili vremenom. Najvažnije su strpljivost i upornost.

Darin Grgićević je istaknuo:

Nisam znao da koži treba toliko vremena da se obnovi. Iako sam znao da stanicama obično treba vremena, nisam shvaćao da cijela koža toliko dugo da se regenerira. Također sam shvatio da mentalno zdravlje ne bi smjelo biti povezano samo s izgledom kože.

Iako želim izgledati dobro, važno je da se osjećam dobro u vlastitoj koži, čak i kad koža nije savršena. Genetika i vanjski faktori, poput stresa, igraju svoju ulogu, ali najvažnije je biti svjestan da poboljšanje je proces, a ne cilj prema savršenstvu. 

Problemi s kožom nisu samo estetski

Problemi s kožom nisu samo estetski, već mogu značajno utjecati na fizičko i mentalno zdravlje mladih. Ključ uspješnog rješavanja dermatoloških tegoba leži u kombinaciji pravilne njege kože, zdrave prehrane i psihološke podrške.

Zahvaljujući edukativnim tribinama poput Avivinog Zdravljaka, mladi dobivaju priliku naučiti kako se pravilno brinuti o svojoj koži, što jesti da bi koža bila zdrava i kako se nositi s nesigurnostima koje donosi tinejdžersko doba. Edukacija i svijest o ovim temama ključni su koraci prema zdravijem i sretnijem životu mladih generacija. 

Nova StudioSadržaj napravljen u produkciji Nova Studija, native tima Nove TV, u suradnji s partnerom Poliklinika Aviva po najvišim profesionalnim standardima.
Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Nova Studio/Karlo Klasić

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu