Vodič kroz sastojke u kozmetici: kako razlikovati štetne i korisne sastojke?
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja
Vitamini i antioksidansi u kozmetici
Vitamini su izuzetno cijenjeni u kozmetici, a većina ih služi i kao antioksidansi. Koriste se u kremama i serumima za lice te drugim proizvodima za njegu kože.
- Vitamin A (Retinol)
- Vitamin E (Tocopherol)
- Vitamin C (Askorbinska kiselina)
- Vitamin B5 (Pantenol)
- Resveratrol i zeleni čaj
Vitamin A poznatiji je pod imenom retinol. Ovaj sastojak je multifunkcionalan jer obnavlja kožu, zaglađuje bore i učvršćuje kožu, a posjeduje iznimno antioksidativno djelovanje. Koristi se u kremama, serumima i losionima za njegu kože, dok je pakiranje proizvoda koji sadrži retinol iznimno važno. Pakiranje ne smije biti prozirno niti dopuštati ulazak zraka jer svjetlost i zrak uvelike oslabljuju djelovanje.
Vitamin E na deklaraciji često nosi naziv tocopherol, a posjeduje jako antioksidativno i obnavljajuće djelovanje. Prirodno se nalazi u našoj koži, no djelovanjem sunca i slobodnih radikala se njegova razina smanjuje. Poželjno je koristiti sve proizvode s ovim vitaminom, a može poslužiti i za produljenje roka trajanja prirodne kozmetike.
Vitamin C, poznat i pod nazivom askorbinska kiselina posjeduje mnogo povoljnih djelovanja na kožu. Koristi se za posvjetljivanje i obnavljanje kože, uravnoteženje tena te zaštitu od slobodnih radikala i vanjskih stresora. Uz korištenje vitamina C obvezna je UV zaštita, dok je potrebno paziti na pakiranje kao i u slučaju s vitaminom A.
Pro-vitamin B5 naziva se još i pantenol. Ovaj vitamin koristi se u mnogim proizvodima za njegu kože i kose zbog svoje svestranosti. Lako se povezuje s raznim sastojcima, a služi za održavanje zdrave razine vlage u koži. Proljepšava izgled i teksturu kože.
Uz prethodno navedene vitamine, odlični antioksidansi su također resveratrol (nalazi se u crvenom grožđu i vinu) te zeleni čaj. Topikalno nanošene oba sastojka zaštitit će kožu i potaknuti obnavljanje, a mogu se pronaći u kremama i serumima za njegu kože.
Emulgatori u kozmetici
Emulgatori služe za povezivanje sastojaka koji se inače sami ne mogu povezati (poput ulja i vode) kako bi se dobila konzistentna formula te osigurala stabilnost proizvoda. Nalaze se u svim proizvodima koji miješaju nepovezive sastojke (kreme, losioni, šamponi, regeneratori).
- Glyceryl stearate
- PEG-100 stearate
- Stearyl alcohol
- Cetyl alcohol
- Cetearyl Alcohol
- Steareth
- Cetyl/PEG/PPG 10 dimethicone
- Stearic acid
Glyceryl stearate dobiva se iz palminih koštica te biljnih ulja, a prirodno ga ima u našem tijelu. Koristi se za stabilnost kozmetičkih proizvoda i da bi spriječio isparavanje vode iz proizvoda te kao njegujući sastojak. Smatra se sigurnim za nanošenje na kožu.
PEG-100 stearate nastaje povezivanjem biljnih ulja sa stearinskom kiselinom, a može biti i sintetički polimer. Koristi se kao emulgator i njegujući sastojak, neće uzrokovati iritacije na koži i smatra se sigurnim. Potreban je oprez kod nanošenja na oštećenu/nadraženu kožu.
Stearyl alcohol je sastojak bijele boje i krute/voskaste konzistencije s blagim mirisom. Osim kao emulgator, koristi se da bi spriječio nastanak pjene prilikom mućkanja proizvoda i proljepšava izgled kože zbog “podmazujućeg” djelovanja. Ne smatra se štetnim.
Cetyl alcohol nastaje kao produkt naftne industrije ili se dobiva iz biljaka. Također je bijele boje i voskaste teksture, a služi kao emulgator te za zgušnjavanje proizvoda. Krivo je uspoređivati ga s alkoholom (koji isušuje kožu) jer ima upravo suprotno, njegujuće djelovanje.
Cetearyl Alcohol nastaje miješanjem stearyl i cetyl alkohola, a služi kao emulgator, tvar za pjenjenje (sufraktant) i kao stabilizator. Postoji zabrinutost od štetnog djelovanja na ljudski organizam i okoliš.
Steareth (steareth-2, steareth-4, steareth-6) sastojci u kozmetičkim proizvodima su sintetički emulgatori, a pokazalo se da mogu uzrokovati blage iritacije. Također su bijele boje i voskaste teksture.
Cetyl/PEG/PPG 10 dimethicone je sintetička kemikalija (silikon) koja služi za njegu kože i stvaranje emulzija kod proizvoda veoma svijetle (bijele) boje. Iako se koristi za njegu kože, silikone je u kozmetici poželjno izbjegavati zbog mogućeg štetnog djelovanja na kožu i kosu.
Stearic acid ili stearinska kiselina je emulgator i masna kiselina koja se nalazi u biljnim (npr. kakao maslac) i životinjskim derivatima. Nalazi se u prirodnim sapunima napravljenim od biljnog ulja i generalno je sigurna za kozmetičke proizvode. S druge strane, postoje istraživanja koja su povezala ovu kiselinu s negativnim djelovanjem na naš organizam.
Mirisi (fragrance) u kozmetici
Najkontroverzniji sastojak kozmetičkih proizvoda je upravo miris čije se komponente ne navode kako bi “zaštitile” mirisnu formulaciju tvrtke. Na deklaraciji su većinom navedeni ovi nazivi:
- Fragrance
- Perfume
- Essential oil blend
- Aroma
- Parfum
- Linalool
- Limonene
Nažalost, pod ovim nazivima se mogu skrivati brojni kemijski spojevi koji su štetni za organizam, a posebno su ugrožene trudnice i dojenčad. Preporučuje se izbjegavanje svih proizvoda kod kojih miris nije detaljnije pojašnjen jer su ovi sastojci povezani s kancerogenim djelovanjem i ometanjem rada endokrinog sustava kod oba spola.
Linalool je mirisni sastojak lavande i korijandra, no može izazvati jake kožne iritacije.
Limonene je također mirisni sastojak koji se prirodno nalazi u kori citrusa te je siguran za korištenje. Kada se izlaže sunčevoj svjetlosti i zraku, limonene se degradira te može uzrokovati respiratorne i kožne iritacije.
Sufraktanti (tvari za pjenjenje)
Najpoznatiji u kozmetičkim proizvodima za čišćenje kose, lica i tijela te u svim proizvodima koji se pjene.
- Sodium lauryl sulfate (SLS)
- Ammonium laureth sulfate (ALS)
- Sodium laureth sulfate (SLES)
- Cetearyl alcohol
Sodium lauryl sulfate (SLS) je najčešće korišten sastojak za pjenjenje proizvoda poput šampona, gelova za tuširanje, proizvoda za čišćenje lica i sl. Označen je kao srednje opasan sastojak, a dokazano isušuje te iritira kožu. Preporučljivo ga je izbjegavati.
Ammonium laureth sulfate je sličan sastojak SLS-u s istim posljedicama.
Sodium laureth sulfate je također sličan sastojak SLS-u, ali je žute boje i uzrokuje jače pjenjenje. SLES smatra se manje iritirajućim, no rizici su podjednaki.
Unatoč popularnim uvjerenjima, SLS i SLES nisu dokazano kancerogeni, no mogu biti u kombinaciji s nekim sastojcima (npr. ethylene oxide ili 1, 4-dioxane).
Više o Cetearyl acoholu pročitajte u kategoriji o emulgatorima u kozmetici.
Vodič kroz sastojke u kozmetici:
- Konzervansi u kozmetici
- Emolijensi (humektansi) u kozmetici
- Vitamini i antioksidansi u kozmetici
- Emulgatori u kozmetici
- Mirisi (fragrance) u kozmetici
- Sufraktanti (tvari za pjenjenje)
- Silikoni u kozmetici
- AHA/BHA kiseline
- UV zaštita
- Sastojci kozmetike u prahu
- Sastojci koji daju boju
- Povezujući sastojci
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
Tekst se nastavlja na idućoj stranici 1 2 3