Vodeći europski oftalmolozi na susretu refraktivne kirurgije u Zagrebu: “Svjedoci smo velikog napretka u laserskoj tehnologiji!”
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Ovog vikenda Zagreb je bio domaćin prvog oftalmološkog kongresa posvećenog refraktivnoj kirurgiji. Događaj je organiziran u ime Hrvatskog društva za refraktivnu kirurgiju CRSA i Poliklinike Bilić Vision, a predstavio je jedinstvenu priliku za susret i razmjenu znanja među stručnjacima u oftalmologiji srednje i jugoistočne Europe.
Više od 200 sudionika kongresa imalo je priliku poslušati predavanja i pogledati prezentacije vodećih europskih kirurga o najnovijim dostignućima u refraktivnoj kirurgiji, kirurgiji katarakte i liječenju bolesti rožnice.
“Svjedoci smo velikog napretka u laserskoj tehnologiji”
Dr. sc. Nadežda Bilić na otvorenju kongresa je rekla:
Refraktivna kirurgija posljednjih je godina doživjela pravu evoluciju. Svjedoci smo velikog napretka u laserskoj tehnologiji, što nam omogućava potpuno nova rješenja za ispravljanje problema s vidom u bilo kojoj dobi. Spajanjem vrhunske tehnologije 21. stoljeća sa znanjem i vještinama naših stručnjaka poboljšavamo kvalitetu života pacijenata i omogućujemo im sretan život bez naočala i drugih optičkih pomagala.
Dr. Luka Bilić, specijalist oftalmologije, refraktivne i kirurgiji katarakte, ujedno i predsjednik CRSA-a, je istaknuo:
Kada se rodila ideja za organizaciju ovog kongresa, zapitali smo se: “Što nam je cilj?”, “Što kongresom želimo postići?”. Odgovori su nam se sami nametnuli – svojim znanjem, iskustvom i dobrim odnosima s kolegama iz Europe i svijeta, dobrim odnosima s tvrtkama koje proizvode najsuvremeniju kiruršku i dijagnostičku tehnologiju – želimo doprinijeti da pacijenti u Hrvatskoj i regiji budu što zadovoljniji i ponuditi im najbolju moguću skrb kakvu imaju pacijenti u najrazvijenijim zemljama svijeta.
Wet Lab radionica – simulacija operacije katarakte
Više od 200 sudionika kongresa imalo je priliku poslušati predavanja vodećih stručnjaka tijekom četiri sesije koje su tematski podijeljene. Tako se slušalo o operaciji katarakte, refraktivnoj kirurgiji na očnoj leći, laserakoj kirurgiji na rožnici te najnovijim pristupima u transplantaciji rožnice.
Sudionici su imali priliku sudjelovati i u Wet Lab radionici, tijekom koje su simulirali operaciju katarakte pod nadzorom vodećih kirurga tog područja – dr. Dušan Pušnik, dr. Luka Bilić, prof. Iva Dekaris i prof. Maja Merlak.
Wet Lab radionica organizirana je po standardima najboljih Wet Lab radionica u Europi. Prof. Iva Dekaris je ovdje dodala:
Iskazani interes za radionice Wet Lab laboratorija i broj prijava za iste bio je iznimno velik pa nažalost ove godine nije bilo mjesta za sve zainteresirane. Nastojat ćemo sa svakim sljedećim kongresom osigurati mokre laboratorijske radionice za još veći broj sudionika.
Pozitivno iskustva stručnjaka iz inozemstva
Pored sudionika iz Hrvatske, sam kongres obogatili su oftalmolozi iz Velike Britanije, Njemačke, Italije, Češke Republike, Poljske, Slovenije i Srbije te nesebično podijelili svoja znanja i iskustva.
Gostujući predavač dr. Sanjay Mantry iz Velike Britanije je naglasio:
Kvaliteta predavača i prezentacije kojima sam moderirao, posebice prezentacije o kirurgiji katarakte te laserskoj kirurgiji rožnice su na najvišem nivou. Veselilo me vidjeti kako najbolji stručnjaci jugoistočne Europe razmišljaju o temama oftalmologije i moram priznati kako sam ostao oduševljen.
Dr. Andrea Russo iz Italije se nadovezao:
Cijeli program kongresa je zadivljujuć, obrađuje teme od laserske korekcije vida, najnovije intraokularne leće sve do drugih vrhunskih oftalmoloških procedura. Ovo je uistinu kongres kakav oftalmolozi zaslužuju, ne samo radi razmjene znanja, već i radi stjecanja novih kontakata.
Za kraj kongresa dr. Nadežda Bilić je izrazila želju:
Želimo da zagrebački susret postane tradicija, ali i mjesto novih ideja, novih mogućnosti, novih prilika, a prije svega mjesto susreta otvorenih, talentiranih i kreativnih ljudi poput vas.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja