Kana i prirodno bojanje kose
- 3 komentara
- 3 min čitanja
U današnje vrijeme, kada postoji veliki broj boja za kosu, kao i proizvođača istih, naše jedino promišljanje je koja će biti nijansa naše nove boje. Ipak, možda trebali zastati i zapitati se postoji li način da osvježimo naš izgled novom frizurom i bojom, ali bez ikakvih štetnih posljedica za našu kosu?
Odgovor na ovo pitanje je vrlo jednostavan, kao i uvijek, priroda je tu za nas.
Prednosti i upotreba kane
Danas se ponajviše prakticira prirodno bojanje tzv. kanom. Kana (lat.Cannae ) je grm koji naraste od 2 do 6 metara, a podrijetlom nam dolazi iz Afrike te također raste u Australiji i Aziji.
Ova biljka se dugi niz godina koristi kao sredstvo za nijansiranje kose, a nema baš nikakvog štetnog utjecaja. Upravo suprotno, kana kosi daje podatnost i visoki sjaj te jača sam korijen kose.
Također, ona ima i povoljan utjecaj na samo tjeme i kožu. U mnogim se kulturama još koristi za bojanje vunene i kožne odjeće i obuće te raznih predmeta, ali također i noktiju i kože. Mnoga plemena kanu koriste za tzv. Body art, odnosno tetovaže izrađene od biljnih boja.
Kako bi se koristila u svrhu bojanja potrebno ju je osušiti na suncu te izdrobiti, tako da dobijemo zeleni prah mekan pod prstima.
Kana, u svom izvornom obliku, obojat će kosu u crveno-bakrenu, no također postoje i mnoge varijante u kojima se kombiniranjem s drugim biljem kanom postižu razne boje.
Upotrebom nezrelih listova dobivamo blagu nijansu crvene boje, dok zreli listovi daju divlju bakreno- crvenu. Ukoliko kanu izmiješamo sa indigom dobiti ćemo tzv. Perzijsku kanu koja tada kosu boji u crnu s odsjajem tamnoplave. Također, kombinirajući je s kamilicom i kaduljom, dobivamo različite nijanse crvene boje.
Iznimno je važno, naravno, koja je prirodna boja kose. S obzirom na to da se ovdje ne radi o kemikalijama, kana će svakom „primiti“ drugačije. Tamne brinete i crnke kaniranjem će ojačati kosu te joj dati punoću i crveni sjaj, tamnije blondine će kanom postići crveno-zlatne tonove, a svjetlije brinete tople crvene boje.
Što se tiče sjede kose, jako svijetle plave kose te kose koja je tretirana sredstvima za izbjeljivanje i slično, ne preporučuje se kana jer će kosi dati narančastu boju, osim ako to nije cilj korisnika, s obzirom na to da su pramenovi ludih boja u modi kod mladih, koji kanu također smiju koristiti zbog njezinih blagodati.
Nanošenje kane
Potrebno nam je:
- Prah kane
- Četkica
- Plastična ili porculanska zdjelica (nikako metalna)
- Drevena žlica
- Rukavice
- Stariji ručnik
- Nešto novinskog papira ili folije
Upute za nanošenje:
- Zeleni prah kane pomiješamo s vrućom vodom. Ukoliko želimo da tonovi budu jači možemo dodati crnu kavu ili indijski čaj, odnosno čaj od šipka.
- Prije nanošenja kane potrebno je kosu oprati i osušiti ručnikom.
- Četkicom za bojanje kanu nanosimo na kosu.
- S obzirom na to da je bojanje kanom mrvicu zahtjevniji posao od bojanja običnim bojama za kosu, potrebno se ogrnuti ručnikom, iz razloga što se događa da kana kapa, no kao što je rečeno ranije, za razliku od kemikalija, ona za kožu ima samo pozitivan utjecaj.
- Ipak, savjetujemo da obučete staru odjeću, kao i kod bojanja bojama, s obzirom na to da se mrlje od kane teško ispiru. Također, na ruke stavite rukavice kako vaši nokti ne bi poprimili istu boju kao i kosa.
- Kada smo na cijelu kosu nanijeli jednaku količinu kane, kosu je potrebno omotati novinskim papirom ili folijom, a potom ručnikom.
- Ostavimo kanu da djeluje otprilike 2 sata, a može i dulje, pa i do 12 sati, ovisno o strpljivosti korisnika, jer koliko god da se drži, toliko dugo hrani kosu od korijena do vrhova.
- Nakon što je kana odstajala na kosi potrebno ju je isprati mlakom vodom i šamponom.
- Po potrebi se može nanijeti regenerator, no nije nužno s obzirom na to da kana sama po sebi djeluje regenerirajuće te stvara debelu ovojnicu oko vlasi kose, ali i pomaže u borbi protiv peruti.
Važno!
Kanu možemo naći u više boja; smeđa, plava, crna i slično te ona zaista u kombinaciji s drugim biljem, kao što je ranije navedeno, može obojati kosu u razne boje.
No, veliki problem je taj što se na našim tržištima često originalna kana miješa s kemijskim bojama i drugim sastojcima kako bi dobili željenu boju, a time nestaju sva njezina pozitivna svojstva, a to su prvenstveno hranjenje i volumiziranje kose te općenito njezina dobrobit, s obzirom na to da različite supstance s kanom mogu reagirati loše te će napraviti više štete nego koristi.
Ostalo bilje za prirodno bojanje kose
Različite kulture poznaju i mnoge druge biljke, koje se koriste u svrhu bojanja kose, ali i tkanine te kože. Neke od njih su:
Za dobivanje crvene boje kose
- Kana: Lawsonia stoklasa
- Orah: Juglans regia
- Catechu: Bagrem catechu
Za dobivanje žute (blond) boje kose
- Cassia obovata: nazivaju ju i “neutralna kana”
- Catechu: Ourouparia gambir
- Šafran: Crocus sativus L.
- Kamilica: Anthemis nobilis
- Korijen rabarbare: Rheum rhapoticum
Za dobivanje crne boje kose
- Vashma: djelomično prevrelog indigo
- Karchak: skočac
Za dobivanje crne boje kose s plavim odsjajem
- Indigo: Indigofera tinctoria
- Woad: Isatis tinctoria
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Božićni bezglutenski kolači food blogerice Adrijane
- Tomislav Stanić
- 3 min čitanja