Stručno odobrava
Kristina Žuna, mag. ing. biotechn.
Sirup od jaglaca – dobrobiti, priprema i korištenje
- 1 komentara
- 4 min čitanja
Jaglac (lat. Primula vulgaris) poznajemo kao jednog od vjesnika proljeća, no rijetko se zapitamo o njegovim ljekovitim svojstvima. Osim što je lijepog cvijeta, jaglac je izuzetno koristan kod respiratornih problema i kašlja.
Sirup od jaglaca jedan je od najboljih načina da iskoristimo ljekovita svojstva ove biljke, a mi vam donosimo recept za izradu u nastavku članka.
Jaglac – ljekovita svojstva
Jaglaci (lat. Primula vulgaris) su jedni od prvih cvjetova koje zamijetimo u rano proljeće i mnogima od nas bude sreću zbog nadolazećeg lijepog vremena. Ipak većina od nas nikada se ne zapita o ljekovitom djelovanju biljke jaglaca.
Jaglaci rastu na području južne Europe, jugozapadne Azije i sjeverne Afrike. Jaglaci imaju malene žute cvjetiće, a cvjetaju od kraja veljače do svibnja, pišu stručnjaci s agronomskog portala Plantea.
Od jaglaca možemo napraviti čaj koji pomaže pri iskašljavanju, no mnogi se odlučuju upravo na izradu prirodnog domaćeg sirupa od jaglaca kako bi olakšali respiratorne probleme ukućana.
Osim toga, sirup je uvijek draža opcija svima koji nisu ljubitelji čajeva ili gorkih okusa raznih drugih pripravaka.
Jaglac posjeduje određena ljekovita svojstva:
- olakšava respiratorne tegobe,
- potiče iskašljavanje,
- razrjeđuje gustu sluz,
- izaziva jače izlučivanje sluzi zahvaljujući saponinima,
- olakšava produktivan kašalj kod bronhitisa.
Istraživanje iz 2007. godine, objavljeno u časopisu Arzneimittel Forschung, dokazalo je da je primjena kombinacije suhog pripravka od timijana i jaglaca rezultirala puno boljim učinkom u odnosu na placebo pripravak, kod skupine ispitanika s akutnim bronhitisom i produktivnim kašljem.
Sirup od jaglaca za djecu
Sirup od jaglaca za djecu je posebno koristan ako djecu ne možemo nagovoriti na konzumaciju pastila ili čajeva. Blag i sladak okus garantirano će se svidjeti i najmlađima.
Sirup od jaglaca možemo pripremiti sa šećerom ili s medom, no svakako je preporučljivo korištenje domaćeg meda.
Med sadrži i propolis u tragovima te sveukupno pomaže ojačati imunitet, što će djeci dodatno pomoći u borbi protiv prehlade ili gripe. Također, med će pomoći olakšati bolove i nadražaj kod upale grla ili krajnika.
Neke sirupe od jaglaca koji su dostupni u ljekarnama ne smiju piti djeca mlađa od 12 godina, a trudnicama i dojiljama se ne preporučuje upotreba, ističu stručnjaci s prirodoslovnog portala First Nature.
Prije konzumacije sirupa od jaglaca ili bilo kojeg biljnog pripravka u ljekovite svrhe, obavezno se savjetujte s liječnikom.
Sirup od jaglaca – kako napraviti?
Sirup od jaglaca možemo napraviti na dva načina, koristeći cvjetove od jaglaca ili pak korijen jaglaca. Biljni materijal stoga je potrebno kupiti ili ubrati u rano proljeće kada je službena sezona jaglaca.
Najbolja praksa prilikom prikupljanja biljnog materijala je da ga ne beremo na zagađenim područjima uz prometnice, već na udaljenim livadama i poljima.
Također, potrebno je ubrati samo dio biljke i ostaviti nešto cvjetova za druge sakupljače te kako ne bismo uništili rast biljke.
Dnevno se piju po 3 jušne žlice sirupa od jaglaca.
Sirup od jaglaca – priprema
Kako biste pripremili sirup od jaglaca s korijenom, trebat ćete:
- 4 jušne žlice suhog korijena jaglaca (8 svježih),
- 500 ml hladne vode,
- 400 g meda ili 200 g šećera.
Za pripremu sirupa od korijena jaglaca potrebno je:
- Usitniti svježi ili suhi korijen, dok je prilikom korištenja svježeg korijena poželjno udvostručiti količinu.
- Prelijte korijen jaglaca hladnom vodom i pustite da sve zakipi uz lagano miješanje.
- Ovdje dodajte i šećer ako ga koristite, dok se med dodaje kasnije.
- Smanjite toplinu i kuhajte 15 – 20 minuta, a zatim ostavite dok smjesa ne bude mlaka (ispod 40°C stupnjeva).
- Sada procijedite smjesu i dodajte med ako ste se odlučili za njega.
- Dobro promiješajte kako bi se med otopio, spremite sirup u staklenu teglu i čuvajte u hladnjaku.
Za najbolje rezultate kod iskašljavanja, koristite sirup 3 puta dnevno u količini od 1 jušne žlice. Sirup pripremljen s medom svakako je zdraviji jer potiče metabolizam i jača imunitet.
U tome slučaju, nikako ne dodajte med u vrući sirup jer se tako gube ljekovita svojstva meda.
Sirup od cvjetova jaglaca – recept od svježeg cvijeća
Sastojci:
- 1/2 šalice svježih cvjetova jaglaca,
- 200 g šećera,
- 500 ml vode.
Drugi recept za pripremu ovog sirupa je sirup od cvijeta jaglaca, a za to su nam potrebni svježi cvjetovi. Njih je nakon berbe poželjno odmah oprati, temeljito osušiti i početi s izradom sirupa:
- Prelijte šećer vodom i zagrijte miješajući kako bi se otopio, a zatim dodajte suhe cvjetove jaglaca.
- Kada mješavina postigne točku vrenja, smanjite toplinu na najmanju postavku i ostavite da se sirup kuha 2.5 – 3 sata.
- Gotova smjesa će postići tamnu boju i biti nalik karameli, a zatim je procijedite i čuvajte u staklenoj tegli, u hladnjaku.
Koristite sirup kako biste inače koristili med, možete ga dodati u čajeve ili pak jesti na žlicu.
Preporučljivo je konzumirati sirup nekoliko puta dnevno, 1 – 2 čajne žličice u čaju ili pustiti da se lagano otopi u ustima, a zatim klizi niz grlo.
Sirup od jaglaca – nuspojave
Postoji mogućnost od alergije na jaglac i proizvode od jaglaca, posebno ako ste alergični na druge biljke iz iste obitelji.
Ako se uzima u prekomjernim dozama, moguća je pojava:
Ako koristite sirup od jaglaca dulje od tjedan dana, a ne osjetite poboljšanje simptoma, obavezno se obratite liječniku. Sirup od jaglaca nikako nemojte koristiti prije savjetovanja s liječnikom ili ljekarnikom.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
Izvori:
- Jaglac. (2017). Priroda i biljke. Plantea.
- Primula vulgaris Huds. – Primrose. (2019). First Nature.
- Herbion sirup od jaglaca. (2019). Mediately Baza Lijekova.
- Kemmerich, B. (2007). Evaluation of efficacy and tolerability of a fixed combination of dry extracts of thyme herb and primrose root in adults suffering from acute bronchitis with productive cough. A prospective, double-blind, placebo-controlled multicentre clinical trial. Arzneimittelforschung 57(9):607-15.