Muče vas gljivice na nogama, smrad i znojenje nogu?
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Gljivice na nogama mnogima stvaraju velike probleme i neugodnosti jer njihova prisutnost na stopalima često uzrokuje negativne mirise. Svakodnevne aktivnosti također su otežane simptomima poput svrbeža, znojenja, ljuštenja kože te čak ranica i oštećenja kože.
Gljivice na stopalima vrlo su česta pojava i svatko ih može imati čak bez znanja da su to gljivice. U nastavku vam donosimo rješenje za sve probleme vezane uz ovaj neugodan problem.
Stopala su dio tijela koji ne promatramo toliko redovito, stoga je lako previdjeti pojavu gljivica u ranijoj fazi. Gljivice na nogama najčešće se javljaju zbog nošenja tijesne obuće, znojenja u cipelama, manjka higijene ili povodom zaraze u prostorima javne namjene. Ovaj problem gljivica na stopalima još se naziva i atletsko stopalo.
Bazeni su jedan od najvećih krivaca ukoliko održavamo stopala u idealnim uvjetima, no i dalje imamo problem s gljivicama. Kako bismo smanjili mogućnost zaraze gljivicama na stopalima, preporučljivo je izbjegavati hodanje bez obuće u svlačionicama dvorana, teretana ili bazena.
Za liječenje već razvijenog problema gljivica na stopalima i noktima, odlično će pomoći antimikotičke kreme.
Simptomi koji ukazuju na gljivice na stopalima
- svrbež stopala,
- ljuskanje kože između prstiju i na tabanima,
- neugodan miris stopala i cipela,
- mjehurići i plikovi,
- ranice na koži te popucale pete.
Razvoju gljivica i pogoršanju simptoma iznimno pogoduje znojenje i vlažno područje stopala, stoga je preporučljivo održavati higijenu te više puta dnevno mijenjati čarape ukoliko je to potrebno. Prevencija je najvažniji dio liječenja gljivica jer je uklanjanje gljivica otežano u vlažnom okruženju.
Kako brzo izliječiti gljivice na stopalima?
Uz prevenciju i tretiranje antimikotičkom kremom, gljivice na stopalima, između prstiju i na noktima možemo brzo ukloniti.
Pomoć pri održavanju suhih stopala i cipela može vam pružiti baby puder te prirodne opcije kukuruzni škrob ili aru prah. Ukoliko se neugodan miris ne može izvući iz cipela, soda bikarbona i nekoliko kapi eteričnog ulja čajevca ili lavande brzo će pomoći.
Dezinfekcija kade ili tuš kabine također je obvezna, dok je preporučljivo i zamijeniti cipele koje ćemo ubuduće održavati suhima.
Prilikom liječenja najvažniji je lokalni tretman stopala i noktiju antimikoticima, no poželjno je da u tome periodu pripazite i na prehranu. Pokušajte se što zdravije hraniti te ojačati imunitet kako biste što prije pobijedili infekciju.
Također, nužno je pranje čarapa na visokoj temperaturi, a poželjno je ih je prokuhati prije početka tretmana protiv gljivica. Ove metode prevencije uvelike će ubrzati liječenje gljivica na stopalima te spriječiti njihov povratak jednom kada ih u potpunosti uklonite.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja