Stručno odobrava
Kristina Žuna, mag. ing. biotechn.
Gorka sol – djelovanje na ljudski organizam i upotreba
- 3 komentara
- 4 min čitanja
Gorka sol je magnezijev sulfat heptahidrat poznat još i pod nazivom epsomit odnosno epsomska sol prema engleskom gradu Epsonu u kojem je prvi puta destilirana iz vode.
Koristi se kao kozmetički proizvod, najčešće za kupke, ali svoju primjenu nalazi i u medicini, posebno kod probavnih problema.
S obzirom na laku dostupnost i pristupačnu cijenu, gorka sol se često koristi. U nastavku članka pročitajte kako.
Kako djeluje gorka sol?
Gorka sol ima laksativna svojstva, odnosno potiče vodu u probavi, zbog čega se koristi za čišćenje probavnih putova te protiv zatvora stolice. Magnezij povlači tekućinu u crijeva, što omekšava stolicu te izaziva grčenje pa tako i rad stolice.
S obzirom na to da je riječ o magnezijevom sulfatu, gorka sol se preporučuje svima s deficitom magnezija. Osobe koje pate od manjka magnezija mogu osjećati generalnu slabost, bolove i grčeve u mišićima te nistagmus, odnosno nekontrolirano treperenje oka.
Gorka sol djeluje umirujuće i antibakterijski, zbog čega se koristi u njezi kože.
Prije korištenja gorke soli u medicinske svrhe, preporučuje se konzultiranje s liječnikom ili farmaceutom.
Za što se koristi gorka sol?
Gorka sol se koristi:
- za čišćenje kože i protiv akni – blago ispiranje lica vodom s gorkom soli djeluje antibakterijski, a nježno trljanje skida mrtve stanice kože,
- za ljepšu i puniju kosu – kombiniranje gorke soli i regeneratora može kosu učiniti voluminoznijom i sjajnijom,
- protiv atletskog stopala, gljivičnog oboljenja, kurjih očiju i bradavica na stopalima – sol djeluje antimikobski, smanjujući gljivičnu infekciju i ublažavajući neugodan miris stopala,
- protiv zatvora i za olakšavanje probave – prije doba velikih farmaceutskih tvrtki, gorka sol se koristila za poticanje probave umjesto laksativa,
- za osnaživanje kostiju – uz kalcij, magnezij je najvažniji mineral za očuvanje strukture koštanog sustava,
- protiv bolova u mišićima – grčevi i bolovi u mišićima često su uzrokovani nedostatkom magnezija.
Osim za tretiranje kožnih infekcija kupanjem u vodi s otopljenom gorkom soli, ne postoje značajna znanstvena istraživanja koja bi potvrdila mnoge od ovih upotreba.
Dokazano je da gorka sol djeluje laksativno te da djeluje na povećanje koncentracije magnezija u organizmu što djeluje na pravilniji rad srca.
Posljedično se može smanjiti bol u mišićima ako je uzrok boli bio nedostatak magnezija, ali inače gorka sol ne djeluje na smanjenje boli.
Mnogi tvrde kako gorka sol “izvlači” toksine iz tijela putem osmoze, ali to nije točno ni znanstveno utemeljeno.
Proučava se ulaz magnezija kroz kožu te postoje indikacije da može proći kroz dermalni sloj.
Takvi dokazi još uvijek nisu pouzdani te se transdermalna upotreba magnezija ne preporučuje, ističu njemački liječnici i znanstvenici u radu objavljenom 2017. godine u časopisu Nutrients.
Gorka sol – kako je koristiti?
Prije korištenja gorke soli u medicinske svrhe, obratite se svom liječniku. To se posebno odnosi na kronične bolesnike, trudnice i dojilje.
Za njegu i čišćenje lica, otopite šalicu gorke soli u pola litre tople vode i s tom tekućinom nježno isperite lice. Nakon čišćenja obavezno nanesite hidratantnu kremu s obzirom na to da sol može isušiti kožu.
Dvije šalice gorke soli možete usipati i u kadu prilikom kupanja za omekšavanje kože tijela i nježni piling. Ovakva kupka olakšat će i probleme uzrokovane hemeroidima.
Protiv gljivičnih oboljenja na stopalima, kurjih očiju i bradavica potrebno je staviti dvije ili tri šalice gorke soli u lavor s vrućom vodom i namakati oboljela stopala tri puta dnevno po 10 minuta dok problem ne nestane.
Za omekšavanje tvrde kože stopala u istu takvu otopinu dodajte jednu šalicu maslinovog ulja i 2 žlice zobena brašna, a nakon kupke stopala namažite vazelinom.
Gorka sol nije najbolje rješenje protiv zatvora stolice, s obzirom na to da može biti prejaka pa izazvati proljev, a ujedno i ometa tijelo u apsorpciji hranjivih tvari.
Laksativni učinak se postiže rastapanjem jedne ili dvije žličice gorke soli u čaši vode. Takva upotreba gorke soli je odobrena od strane Američke agencije za hranu i lijekove uz savjet stručnjaka, upozorava liječnica Michele Berman za zdravstveni portal Healthy but Smart.
Gorka sol – gdje kupiti?
Gorku sol možete kupiti u gotovo svim ljekarnama te ponekim prodavaonicama zdrave hrane i kozmetike po cijeni od 40 – ak kuna za 1 kilogram.
Gorka sol – nuspojave
Oralno korišenje gorke soli ima laksativni učinak te može izazvati grčeve u trbuhu i proljev.
Gorku sol ne smiju koristiti bolesnici koji imaju:
- upalnu bolest crijeva,
- krvarenje iz crijeva,
- bubrežno zatajenje,
- probleme s radom srca,
- bolest jetre s ascitesom.
Također, osobe s niskim tlakom ne bi trebale koristiti gorku sol oralno.
Čišćenje jetre gorkom soli
Gospođa Hulda G. Clark razvila je vlastiti način liječenja različitih bolesti zasnovan na teoriji da su svim bolestima uzroci paraziti.
Osim antiparazitnog liječenja za koje je osmislila i poseban instrument zapper, Clark je smatrala kako su čišćenje bubrega i jetre iznimno važni za zdravlje i vitalnost čitavog organizma.
U tu svrhu razvila je poseban plan čišćenja jetre gorkom soli, tvrdeći da pomaže u uklanjanju kamenaca i kolesterola iz organizma. Današnji liječnici i medicinski stručnjaci uglavnom se slažu kako čišćenje na ovaj način ne dovodi do željenog efekta.
Dok mnogi pobornici ove metode tvrde da čišćenjem gorkom soli izbacuju štetne kamence stolicom, znanstvenici tvrde da nije riječ o kamencima niti o nakupinama kolesterola već sapunima koji nastaju reakcijom magnezijeva sulfata s kiselinom i uljem.
Isprobavanje ove metode te bilo kakvih sličnih metoda nije odobreno od strane liječnika.
Također, Hulda G. Clark nikad nije završila medicinu te nije bila liječnica, a mnoge njene metode su proglašene krivima i lažnima.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
Izvori:
- Berman, M. (2018) Does Epsom Salt Have Health Benefits? The Research Examined. Healthy but Smart.
- Gröber, U., Werner, T., Vormann, J., Kisters, K. (2017) Myth or Reality—Transdermal Magnesium? Nutrients. 9(8): 813.
- Ingraham, P. (2019) Does Epsom Salt Work? Pain Science.