Medicinski odobrava
Marta Dugonjić, dr. med.
Kalprotektin u stolici – zašto se mjeri i značenje nalaza
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Kalprotektin je protein koji se nalazi u citoplazmi upalnih stanica u crijevima (neutrofila). Vrijednosti tog proteina mjere se iz uzorka stolice pacijenta kako bi pomogle u dijagnozi bolesti ili poremećaja u radu probavnog sustava.
Zašto se mjeri kalprotektin?
Kalprotektin u stolici (fekalni kalprotektin) mjeri se radi razlikovanja bolesti probavnog sustava. Klinički simptomi kod upalnih crijevnih bolesti (kao što su ulcerozni kolitis i Chronova bolest) slični su onima kod neupalnih poremećaja (kao što je sindrom iritabilnog crijeva), iako je riječ o posve različitim bolestima koje zahtijevaju različiti pristup i liječenje.
Ti simptomi uključuju grčeve u trbuhu, gubitak težine, učestale stolice, izmjene proljeva i zatvora, nadutost, krv u stolici, bol u trbuhu.
Inače se za ove potrebe radila se kolonoskopija, što je invazivna i skupa metoda koja je i neugodna za pacijenta. Mjerenjem razine kalprotektina može se izbjeći kolonoskopija u pojedinim slučajevima. Određivanje kalprotektina je neinvazivna metoda, bezbolna, usto i pouzdana te jeftina.
Referentne vrijednosti
manje od 30 µg/g | negativan |
30 – 70 µg/g | ponavljanje pretrage |
70 – 200 µg/g | blaga organska bolest |
više od 200 µg/g | aktivna upalna bolest crijeva |
Povišene vrijednosti (veće od 30 µg/g) nalaze se kada je prisutna upalna bolest, kao što je Chronova bolest, ulcerozni kolitis, celijakija, divertikulitis, te kod prisustva polipa, adenoma, karcinoma ili neke zarazne (bakterijske, parazitarne) bolesti. Pacijent će u ovom slučaju biti upućen na daljnje pretrage, kolonoskopiju i biopsiju.
Rezultati pretrage bit će negativni u slučaju neupalnih poremećaja, kao što je sindrom iritabilnog crijeva ili gastrointestinalna viroza, te pacijent ne mora biti upućen na kolonoskopiju i daljnje pretrage.
Mjerenje kalprotektina tijekom terapije
Tijekom liječenja upalnih bolesti crijeva, za vrijeme hospitalizacije i nakon potencijalnog operativnog zahvata, može se pratiti stanje pacijenta mjerenjem razine kalprotektina. Na taj način može se zaključiti koliko je liječenje bilo uspješno i procijeniti mogućnost povratka bolesti.
Oko 90% pacijenata s visokim vrijednostima kalprotektina imali su relaps odnosno povratak bolesti tijekom prve godine nakon liječenja. Međutim, od pacijenata koji su imali niske vrijednosti kalprotektina, samo 10% je imalo relaps u tijeku prve godine.
Priprema za pretragu
Uzorak stolice, veličine zrna graška, stavlja se u odgovarajuću posudicu koja se zatim nosi na laboratorijsku analizu. Ako u klinici ne osiguravaju posudice za uzorak stolice, one se mogu kupiti u ljekarni, a uzorak je potrebno dostaviti u laboratorij u roku 2 sata.
Uzorak stolice se ne smije uzimati za vrijeme menstruacije, kao ni za vrijeme proljeva. Također, pretraga se ne preporučuje ako pacijent uzima nesteroidne protuupalne lijekove, kao što su aspirini, andoli i ibuprofeni.
Cijena pretrage i čekanje nalaza
U javnim ustanovama pretraga je besplatna za zdravstveno osigurane osobe, a nalazi se čekaju otprilike tjedan dana.
U privatnim klinikama cijena pretrage iznosi od 200 do 250 kuna, a nalazi mogu biti gotovi isti dan, dok se u nekim poliklinikama čeka i do tjedan dana.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja