Stručno odobrava
,
Miogeloze (mliječna kiselina u mišićima) – uzrok, simptomi, liječenje
- 2 komentara
- 3 min čitanja
Nakupine mliječne kiseline u mišiću ili neposredno oko njega nazivaju se miogeloze. Nastaju zbog nemogućnosti limfne i krvne cirkulacije da prenesu mliječnu kiselinu iz mišića u jetru na daljnju preradu.
Razlikujemo dvije vrste miogeloze: okrugle i duguljaste.
Posljedica nakupine mliječne kiseline u mišićima su bolne kvržice, čija se bol osjeća u fazi mirovanja i kretanja te su izrazito bolne na dodir.
One nastaju isključivo u predjelu ramena, vrata i međulopatičnog područja.
Miogeloze su zapravo jedna od najčešćih oblika fibrozitisa – sindrom ili skupina simptoma (bol, ukrućenost i osjetljivost na dodir) u strukturama vezivnog tkiva koje objektivno izgledaju “normalno”.
Nepravilno držanje, postojeći deformiteti kralježnice i kontinuirano preopterećenje određene grupe mišića, uz stalnu psihičku napetost, mogu pridonijeti ponavljanju bolnog sindroma.
Uzrok nastajanja miogeloze
Mišićni sustav vrata, stražnjeg dijela ramena i lopatica specifičan je. Dok se drugi mišići na tijelu tijekom stajanja ili sjedenja “odmaraju”, sustav gornjeg dijela leđa stalno je “napet” (u kontrakciji) jer mu je cilj držati glavu i ramena stabilnim pri sjedenju i radu za stolom ili računalom, kao i kod svih ostalih fizičkih aktivnosti.
Premda se ne zna točan uzrok miogeloza, najčešće se ovaj problem javlja kod osoba s kroničnom boli gdje su vidljive promjene u mišićima koje izazivaju bol.
Studije su pokazale da prilikom operativnog zahvata na ljudima koji dokazano imaju miogeloze ne postoje nikakve promjene osim anatomskih neravnina u području leđa. Osim u iznimnim situacijama, osjećaj da bolne kvržice preskaču prilikom masaže bolnog mjesta uzrokovan je samim pokretom masaže, a ne deformacijom.
Smatra se da je uzrok nastanka miogeloze:
- povišeni mišićni tonus,
- preopterećenje mišića.
Još jedan od uzroka je i smanjena fizička aktivnost – ljudi previše vremena provode u zatvorenom prostoru ispred računala (najčešće u vrlo nepravilnim položajima), što dovodi do biomehaničkih promjena na mišićima kralježnice. Mišići sve to “pamte” i tijekom bilo koje fizičke aktivnosti, kao nusproizvod, stvaraju mliječnu kiselinu (acidum lacticum).
Ako je dugotrajno sjedenje i stajanje povezano i s manjkom fizičke aktivnosti, tada tijelo skraćuje mišiće i tetive, smanjujući tako ukupni utrošak energije pri tim aktivnostima. To onda uzrokuje veće sile koje pri istim pokretima vrata i ramena djeluju na hvatišta mišića za kost ili na prijelaz mišića u tetivu, što su i najosjetljivije točke u lokomotornom sustavu.
Tijekom vremena, razvija se kronično bolno stanje na tim osjetljivim mjestima.
Nagomilana mliječna kiselina u mišićima nadražuje živčane završetke i zbog toga se tada pojavljuje bolan osjećaj u mišićima.
Miogeloza – simptomi
Simptomi miogeloze su sljedeći:
- okrugle ili duguljaste bolne kvržice u mišićima,
- bolovi u mišićima.
Postoje dvije vrste miogeloza: tanke-duguljaste i okrugle.
Mliječna kiselina u mišićima (miogeloza) – liječenje
Prije samog liječenja potrebno je ustanoviti stanje koštano-mišićnog sustava ramena i vrata te uočiti eventualno prisutnu mišićnu slabost, kao i skraćenja pojedinih ili svih mišićnih skupina.
Ovo stanje treba liječiti prije svega adekvatnim kineziterapijskim programom – vježbama, a masažu, kiropraktiku i cijeli niz drugih fizioterapijskih postupaka treba upotrebljavati kao pomoć u smanjivanju simptoma, a nikako ih prezentirati kao apsolutnu i dovoljnu terapiju, koja to u stvari nije.
Ostale opcije za liječenje su:
- bolja ergonomija (prilagodba radnog mjesta),
- promjena životnog stila – prehrane,
- smanjenje psihičkog stresa,
- akupunktura i akupresura,
- meditacija,
- vježbe opuštanja.
Tijekom masaže, kada terapeut tretira bolne točke određenom tehnikom i intenzitetom, dolazi do kemijskog procesa otpuštanja toksina iz čvorića ili nakupina, što onda kiseli okolno tkivo u koje se prelijevaju. Osoba to osjeća kao žarenje i bol.
Prevencija nastajanja miogeloze
Vježbe istezanja pozitivno utječu na smanjenje i prevenciju nastanka mliječne kiseline u mišićima. Uz to, potrebno je promijeniti i način prehrane jer konzumiranje mesa, šećera i mliječnih proizvoda “zakiseljava” tijelo.
Preporučuje se konzumiranje zdrave prehrane koja obuhvaća veće količine svježeg lisnatog povrća, voća i dovoljan unos vode.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja