EMG (elektromiografija) ruku i nogu – kako i zašto se izvodi, priprema, cijena
- 5 komentara
- 2 min čitanja
EMG (elektromiografija) je dijagnostička metoda za ispitivanje funkcije perifernog živčanog sustava (perifernih živaca i odgovora mišića) u stanju mirovanja i pokreta. Njome se može brzo potvrditi ili postaviti dijagnoza bolesti ili povrede perifernog živčanog sustava, disfunkcija mišića ili problemi s prijenosom signala od živca do mišića.
Motorni neuroni prenose električne signale koji uzrokuju mišićnu kontrakciju. EMG prevodi te signale u grafove (numeričke vrijednosti) koje tumači liječnik specijalist.
Kada se izvodi elektromiografija?
Vaš liječnik može naručiti EMG ako imate znakove ili simptome koji mogu ukazivati na poremećaj živaca ili mišića.
Takvi simptomi mogu uključivati:
- trnce,
- utrnulost,
- slabost mišića,
- određene vrste bolova u ekstremitetima (rukama, nogama).
EMG dijagnostička pretraga koristi se kod:
- bolesti perifernog živčanog sustava (oštećenja perifernih živaca, oštećenja živčanih snopova, sindrom karpalnog tunela, periferna neuropatija),
- poremećaja koji utječu na motorne neurone u mozgu i leđnoj moždini (amiotrofična lateralna skleroza, polio),
- mišićnih poremećaja (polimiozitis, mišićna distrofija),
- poremećaja koji utječu na korijen živca (hernija diska),
- bolesti koje pogađaju vezu između živaca i mišića – neuromišićnu spojnicu (miastenija gravis).
Kako se izvodi EMG?
EMG (elektromiografija) izvodi se pomoću posebnog aparata koji se zove elektromiograf te različitih vrsta elektroda (površinskih i igličnih elektroda) koje registriraju i prenose neuromišićne potencijale u uređaj.
Premda se u postupku najčešće koriste bezbolne površinske elektrode, u slučajevima kad je potrebno neurološko ispitivanje dublje lociranih mišića moguće su i tzv. iglične elektrode koje se umeću u mišić (poput injekcija) i mogu uzrokovati bol na mjestu uboda.
U postupku se koristi električna stimulacija živaca jednosmjernom strujom niskog intenziteta koja uzrokuje neugodnost (probadanje ili grčeve).
EMG – video prikaz postupka s igličnim elektrodama
Kako se pripremiti za EMG?
Dan prije postupka okupajte se ili otuširajte. Potrebno je dobro oprati tijelo kako bi se otklonile tjelesne masnoće. Nemojte koristiti ulja za kupanje, kreme ni losione.
Na dan pregleda dođite u udobnoj, široj odjeći koju ćete moći lako skinuti s tijela i ponesite popis lijekova koje uzimate.
Prije same pretrage možete normalno konzumirati hranu i piće te propisane lijekove. Ako idete na ispitivanje neuromišićne spojnice, trebate 48 sati prije snimanja izbjegavati lijekove koji izazivaju promjene funkcije neuromišićne spojnice, stoga se posavjetujte sa svojim liječnikom.
Obavijestite svog liječnika ako imate:
- pacemaker ili bilo koju drugu električnu medicinsku napravu,
- uzimate lijekove za razrjeđivanje krvi,
- imate hemofiliju ili poremećaj zgrušavanja koji uzrokuje dugotrajno krvarenje.
Nakon EMG-a
Nakon postupka mogu se pojaviti manje, privremene modrice na mjestu umetanja iglične elektrode. Modrice bi trebale nestati nakon nekoliko dana, a ako su i dalje vidljive, obratite se svom liječniku.
Rizici
EMG je dijagnostička pretraga niskog rizika. Komplikacije su rijetke. Postoje vrlo rijetke mogućnosti krvarenja, infekcije i oštećenja živaca na mjestu umetanja iglične elektrode.
Kod ispitivanja mišića uz prsni koš s igličnom elektrodom, postoji vrlo mali rizik ulaska zraka između pluća i prsnog koša što može uzrokovati kolaps pluća (pneumotoraks).
Cijena EMG pretrage
Elektromiografija ruku u privatnim poliklinikama košta oko 250 – 350 kn, cijena elektromiografije nogu kreće se oko 250 – 350 kn, dok je cijena elektromiografije ruku i nogu od 350 do 450 kn.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja