Jednostavna stvar koja ubrzava oporavak nakon operacije
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Idete na operaciju? Možda biste trebali ponijeti slušalice sa sobom u bolnicu. Prva analiza 35 studija pokazuje da slušanje glazbe nakon operacije može potencijalno smanjiti bol, anksioznost i broj otkucaja srca.
Također, može smanjiti potrebu za lijekovima protiv bolova, poput morfija, prema istraživanju predstavljenom na Kliničkom kongresu Američkog udruženja kirurga u San Franciscu, iako još nije objavljeno u recenziranom časopisu.
Kada se pacijenti probude iz anestezije, često se osjećaju vrlo uplašeno, objasnio je za WebMD dr. Eldo Frezza, glavni autor studije i profesor kirurgije na Kalifornijskom sveučilištu Northstate u Elk Groveu. Tvrdi kako je sreo pacijente koji postaju agresivni ili doživljavaju teške napade panike, stoga je pronalaženje načina za ublažavanje toga ključno.
Ova se studija nadovezuje na sve veći broj istraživanja koja sugeriraju da glazba može poboljšati zdravlje i pomoći u upravljanju bolestima. Prema istraživačima, glazba ima umirujući učinak i može smanjiti kortizol, hormon stresa, što pomaže u ublažavanju anksioznosti i boli.
Zašto se glazba ne pušta rutinski u oporavilištima?
Većina bolnica nema infrastrukturu koja bi omogućila personalizirane glazbene doživljaje za pacijente nakon operacije. Dr. Frezza se nada da će, ako njegovi nalazi dobiju pažnju, potaknuti zdravstvene lidere na akciju.
Neki bolnički sustavi nude glazbenu terapiju, prilagođenu intervenciju koja može pratiti medicinski tretman.
Postoji razlika između glazbe i glazbene terapije, istaknula je dr. Joanne Loewy, osnivačica Louis Armstrong Centra za glazbu i medicinu u bolnici Mount Sinai u New Yorku. Glazbeni terapeut je osposobljen za određivanje prikladne glazbe, trajanja te treba li ona biti uživo ili snimljena, kao i optimalnog tempa i glasnoće za oporavak pacijenata.
Personalizirana glazbena terapija obično se provodi uz krevet pacijenta, često uz očuvanje privatnosti zavjesama, i prilagođena je individualnim procjenama, prema dr. Loewy. Druga metoda, terapija glazbom u okolišu, uvodi živu glazbu u zauzete jedinice intenzivne njege bolnica kako bi umirila više pacijenata istovremeno.
Međutim, potrebno je opsežnije istraživanje o odnosu između glazbe i stopa oporavka, istaknula je dr. Loewy.
Postoji vrlo malo studija koje zaista proučavaju koja glazba odgovara pacijentima, napomenula je. Ako pacijent preferira jazz, je li to Louis Armstrong ili Kenny Rankin? U klasičnoj glazbi, je li to Mozart ili Rachmaninov? Razlike su značajne i ne možemo jednostavno ponuditi široke žanrove.
U nedavnom istraživanju znanstvenici nisu mogli odrediti specifične čimbenike poput idealnog trajanja slušanja glazbe ili najkorisnijih tipova glazbe za oporavak. Zasad preporučuju slušanje bilo koje glazbe koju volite, bilo kroz slušalice ili zvučnike, ako se osjećate dovoljno dobro nakon operacije.
Pročitajte i ove članke:
- Terapija glazbom: Psihologinja otkriva kako pomaže djeci
- 3 nevjerojatne stvari koje omiljena pjesma radi vašem tijelu
- Psihologinja otkriva: Ples i glazba tvore jednu od najuspješnijih terapija za neurodegenerativnu bolest koja pogađa milijune ljudi.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- Clinical Congress 2024. (2024). ACS.
- Grant, K. (2024). The Surprisingly Simple Act that May Help You Recover Post-Op. WebMD.