Zečja usna (rascjep usne) – uzroci i liječenje
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Zečja usna ili rascjep usne je 4. najčešća prirođena malformacija uz koju se ubraja i rascjep nepca te 1. najčešća malformacija u regiji glave. Pogađa otprilike 1 dijete na 650 do 750 živorođenih, ovisno o geografskoj regiji.
Može postojati kao patološka pojava sama za sebe, ali i kao dio čak 200 različitih sindroma, s ili bez rascjepa nepca. Nesidromska zečja usna s/bez rascjepa nepca dvaput je češća kod dječaka dok je rascjep samog nepca dvaput češći kod djevojčica. Otprilike 75% zečjih usana je unilateralno, što znači da se nalaze samo s jedne strane, češće lijeve.
Rascjepi usne i nepca nose sa sobom brojne poteškoće, od hranjenja, govora, sluha do dentalnih poteškoća čime dodatno čine veliki pritisak na mentalno zdravlje i samopouzdanje pogođene osobe. Srećom, postoje kirurške tehnike kojima se ispravlja ova anatomska deformacija, no svejedno može narušiti estetiku lica.
Prema nekim istraživanjima, rascjepi se povezuju s višim rizikom nastanka različitih vrsta raka – dojke, mozga ili debelog crijeva; kod samog pacijenta, ali i kod njegove obitelji.
Zečja usna – uzrok
Nesindromski rascjep usne ili u narodu poznatiji pod nazivom zečja usna, nastaje tijekom razvoja embrija u trudnoći. Za ispravan razvoj lica potrebna je koordinacija brojnih složenih procesa u samom početku trudnoće, u doba tzv. embriogeneze. Malformacija usne ili nepca događa se između 4. i 7. tjedna trudnoće kada dolazi do greške u selidbi i spajanju stanica.
Uzroci nastanka ove malformacije nisu poznati, ali neka djeca imaju rascjepe zbog genetskih promjena. Smatra se da rascjepi usne i nepca nastaju kombinacijom genetskih promjena i drugih čimbenika, poput okoliša koji utječe na trudnicu.
Istraživanja su pokazala da određeni čimbenici povisuju rizik nastanka zečje usne i rascjepa nepca:
- pušenje u trudnoći,
- dijabetes majke,
- određeni lijekovi za epilepsiju (topiramat, valproična kiselina),
- prehrana majke.
Rascjep nepca
Rascjep nepca može, ali i ne mora nastati zajedno sa zečjom usnom. Kod rascjepa nepca tijekom embriogeneze ne dođe do spajanja prednjeg ili stražnjeg dijela nepca koje čini krov usne šupljine. Takva djeca često imaju probleme s uzimanjem i gutanjem hrane, govorom i infekcijama uha.
Je li zečja usna nasljedna?
Smatra se da je zečja usna kombinacija genetike i okolišnih čimbenika. Znači da neke obitelji mogu nositi određene genetske predispozicije, koje se mogu, ali ne moraju ispoljiti s obzirom da na to utječu i okolišni čimbenici.
Zečja usna – dijagnoza
Dijagnozu zečje usne je moguće postaviti već u trudnoći između 18. i 21. tjedna, tijekom redovnog ultrazvučnog pregleda kod ginekologa. Rascjep nepca je teže vidjeti pa se češće ustanovi nakon poroda.
Zečja usna – liječenje
Operacija usana
Kirurški zahvat zečje usne (keiloplastika) obično se radi unutar prvih nekoliko mjeseci od djetetova rođenja pod općom anestezijom i traje oko 3 sata. Mnoga djeca trebat će dodatne kirurške preinake kako odrastaju. Cilj je zatvoriti rascjep i oblikovati simetrične usne. Samim time, bit će im poboljšano disanje, hranjenje, razvoj jezika i govor.
Ako je rascjep usne širok, koriste se specijalne tehnike koje spaja tkivo usne i poboljšava oblik nosa.
Operirana zečja usna ostavlja ožiljak koji dobro zacjeljuje.
Zečja usna – prognoza
Većina djece nakon operacije živi normalnim životom i bavi se svakodnevnim aktivnostima. Neka djeca tijekom odrastanja mogu se susresti s dentalnim problema pa je potreban odlazak ortodontu.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Pet bolesti koje se često pogrešno dijagnosticiraju
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
Izvori:
- Leslie, E.J., Marazita, M.L. Genetics of cleft lip and cleft palate. Am J Med Genet C Semin Med Genet. 2013;163C(4):246-258.
- Ysunza, P.A., Pamplona, M.C., Repetto, G. Cleft Palate, Interdisciplinary Diagnosis, and Treatment. Biomed Res Int. 2015;2015:701850.
- Cleft Lip / Cleft Palate. CDC.
- Cleft lip and palate. NHS.