Biserne papule (prištići) na penisu – uzroci i liječenje
- 3 komentara
- 1 min čitanja
Biserne papule penisa (hirsuties papillaris genitali) nekad su se nazivale i Tysonove žlijezde. Iako često uzrokuju zabrinutost kod muške populacije, treba naglasiti da se radi se o potpuno benignim (dobroćudnim) promjenama na koži penisa koje zahvaćaju gotovo svakog trećeg muškarca. Nepoznatog su uzroka.
Pojavnost bisernih papula
Najčešće se javljaju u seksualno aktivnih muškaraca u pubertetu i mlađoj odrasloj dobi. Češće su u neobrezanih muškaraca, a s vremenom se njihov broj i vidljivost smanjuju.
Nisu posljedica nehigijene niti se prenose se spolnim kontaktom.
Simptomi bisernih papula
Biserne papule su male žućkasto-bijele izbočine, nalik prištićima, smještena na rubu glavića penisa. Glatke su i sjajne površine, promjera manjeg od 1 mm i često poredane kružno u više redova. S godinama postaju manje uočljive. Ne izazivaju nikakve tegobe, niti postoji mogućnost maligne alteracije. Predstavljaju samo kozmetički defekt.
Dijagnoza bisernih papula
Dijagnoza se postavlja na temelju kliničkog pregleda od strane urologa/dermatovenerologa. Ukoliko je promjena praćena simptomima upale – crvenilo, oteklina i svrbež, treba misliti na drugu etiologiju.
Često se miješaju s kondilomima (spolnim bradavicama), koji spadaju u spolno prenosive bolesti uzrokovane HPV infekcijom ili sa molluscum contagiosum. Zabluda se vrlo lako može ukloniti biopsijom i mikroskopskim pregledom navedene promjene – uočava se različit broj proširenih krvnih žila tanke stijenke, umnožavanje stanica fibroblasta i vezivnog tkiva.
Liječenje bisernih papula
Liječenje nije potrebno, budući da se radi o fiziološkoj (prirodnoj) varijanti kože penisa. Međutim, ovakve promjene često mogu dovesti do osjećaja srama i nesigurnosti u muškaraca i izbjegavanja spolnih odnosa, stoga se u takvim slučajevima preporučuje njihovo uklanjanje. Metode uklanjanja bisernih papula su slijedeće:
- elektroterapija – terapijska metoda koja podrazumijeva direktnu primjenu električne energije u svrhu liječenja
- kiretaža – struganje papula; ne preporuča se samostalno struganje jer može dovesti do infekcije i crvenila, a papule se vraćaju za nekoliko dana
- karbon dioksid laser – vrlo skupa metoda s nedovoljnim brojem iskustava
- kirurški zahvat
Krioterapija (smrzavanje tekućim dušikom na -196˚ C) i lokalna primjena podofilina ne daju dobre rezultate, pa se ne preporučuju u liječenju bisernih papula.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja