8 savjeta za bolji odnos s vašom odraslom djecom

Izgradnja čvrstog odnosa s vašim odraslim djetetom zahtijeva svjesni trud

Izgradnja čvrstog odnosa s vašim odraslim djetetom zahtijeva svjesni trud. Ne možete jednostavno pustiti da ide na autopilotu ili ih nastaviti tretirati kao kad su bili mlađi. Evo osam praktičnih načina za poticanje zdravijeg i jačeg odnosa s vašom odraslom djecom.

Priznajte promjenu u ulogama

Kako djeca odrastaju, dinamika roditelj-dijete se razvija. Strategije koje su funkcionirale tijekom njihove mladosti – poput postavljanja pravila i nadgledanja njihovih izbora – moraju se transformirati u odnos temeljen na jednakosti i poštovanju.

Vaša uloga prelazi iz vođenja u mentorstvo i prihvaćanje njihove neovisnosti. Primjerice, umjesto da im kažete što da rade, mogli biste reći: “Vjerujem da si dobro razmislio/la i ponosan/na sam na tvoju odluku.”. Time poštujete njihovu sposobnost donošenja odluka za sebe, čak i ako vi ne biste donijeli istu odluku.

Poštujte njihovu autonomiju i granice

Ključno je poštovati autonomiju i osobne granice vaše odrasle djece. To znači prepoznati njihovo pravo na donošenje odluka, postavljanje granica u dijeljenju osobnih informacija i određivanje učestalosti kontakata.

Ako vas ne kontaktiraju tako često koliko biste željeli, prihvatite da imaju druge prioritete. Jednostavna rečenica poput: “Znam da si zauzet/a, ali tu sam kadgod želiš razgovarati.” može puno značiti. Također, poštujte njihova uvjerenja, čak i ako se razlikuju od vaših, govoreći nešto poput: “Poštujem tvoju perspektivu, čak i ako se ne slažemo.

Priznajte prošle pogreške

Svaki roditelj griješi, bilo da je riječ o prekomjernoj kritici ili nedovoljnom slušanju. Priznavanje tih pogrešaka i iskrena isprika mogu izliječiti i ojačati vaš odnos. Iskrena isprika, bez izgovora, pokazuje vašu spremnost na učenje i poboljšanje. Otvara vrata da se vaše dijete osjeća shvaćeno i validirano. Budite strpljivi jer ovaj proces može potrajati, osobito ako je došlo do značajne boli.

Suzdržite se od davanja savjeta koji nisu zatraženi od vas

Iako je primamljivo nuditi savjete kada se vaša djeca suočavaju s izazovima, savjeti koji nisu zatraženi od vas mogu se doživjeti kao kritika. Umjesto toga, dopustite im da traže vaše mišljenje. Ako podijele problem, razmislite o tome da ih pitate: “Želiš li da ti kažem svoje mišljenje o tome ili želiš to riješiti sam/a?”. Time poštujete njihovu autonomiju i sposobnosti.

Ključno je poštovati autonomiju i osobne granice vaše odrasle djece
FOTO: Shutterstock

Dopustite im da uče iz pogrešaka

Gledati kako vaša odrasla djeca griješe može biti teško, ali ti trenuci su ključni za učenje i rast.

Dopustiti im da donose vlastite odluke pokazuje vaše povjerenje u njihovu sposobnost upravljanja svojim životima.

Riješite nesuglasice konstruktivno

Učinkovita komunikacija temelj je svakog jakog odnosa, a postaje još važnija kako vaša djeca dosegnu odraslu dob. Nesuglasice su prirodne, ali poštovanje može ojačati vašu vezu.

Kada dođe do sukoba, pokušajte ostati otvoreni, govoreći nešto poput: “Želim bolje razumjeti tvoju perspektivu. Možemo li o tome razgovarati?”. Ovaj pristup cijeni njihov doprinos i priznaje da nije uvijek potrebno biti u pravu.

Živite svoj vlastiti život

Iako je važno provoditi kvalitetno vrijeme s vašim odraslim djecom, jednako je važno održavati vlastite interese, ciljeve i prijateljstva. To sprječava ovisnost te omogućuje i vama i vašem djetetu da samostalno napredujete.

Njega veze

Ulaganje vremena i energije u vaš odnos je ključno. Pokažite iskren interes za živote vaše odrasle djece, ponudite emocionalnu podršku i stvorite prilike za zajedničke aktivnosti. Jednostavne geste poput zajedničkog ručka, traženja njihovih mišljenja ili slanja veselih poruka mogu značajno poboljšati vašu vezu. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu