Ljubomora kod djece: Pet savjeta kako im pomoći
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Gubitak pažnje može kod djece izazvati osjećaj tuge, straha ili čak ljutnje. Mlađa djeca mogu imati ispade bijesa, školska djeca žaliti se, dok starija djeca mogu pokazivati povučenost, neprijateljstvo ili reakcije vođene ljubomorom (ljubomora kod djece).
Ljubomora je usko povezana s emocionalnim vezama, koje se u psihologiji nazivaju privrženostima. Kada te veze budu poremećene, ugrožene ili izgubljene, javlja se ljubomora.
Sfere ljubomore
Ljubomora kod djece može se manifestirati u nekoliko područja njihova života:
- primarna ljubomora na objekt – bebe mogu pokazivati ljubomoru kada nešto ili netko iz okoline poremeti njihovu povezanost s roditeljem
- ljubomora među braćom i sestrama – dolazak novog djeteta (ljubomora starijeg djeteta na bebu) ili brata/sestre može izazvati ljubomoru jer se dijete osjeća kao da se natječe za roditeljsku pažnju
- ljubomora među vršnjacima – ljubomora se javlja kada vršnjaci “ukradu” pažnju roditelja, učitelja ili prijatelja
- ljubomora na posjedovanje – u ovom slučaju ljubomora se vrti oko materijalnih stvari; djeca zavide onome što druga djeca imaju, ako to sama ne posjeduju
- ljubomora na postignuća – djeca mogu osjećati ljubomoru kada ne uspiju postići cilj, nemaju određenu osobinu ili ne mogu dosegnuti uspjehe drugih u školi, sportu ili drugim područjima.
Iako može biti izazovna, pruža priliku za učenje i osobni razvoj. Roditelji mogu pomoći djeci da ljubomoru iskoriste kao način za razumijevanje svojih osjećaja te za razvoj prosocijalnog ponašanja i samopouzdanja.
Ljubomora kod djece – pet savjeta za pomoć djeci u upravljanju
Evo kako pomoći djeci da upravljaju ljubomorom.
Normalizirajte ljubomoru
Naučite djecu da prepoznaju i prihvate osjećaje ljubomore kao normalne. Pomozite im da ljubomoru vide kao signal za istraživanje svojih strahova ili želja.
Izbjegavajte umanjivanje ili ignoriranje njihovih emocija jer to može dovesti do anksioznosti, depresije ili niskog samopouzdanja.
Slavite jedinstvenost
Ohrabrite djecu da prepoznaju svoje jedinstvene kvalitete, talente i postignuća. Naglasite da ih njihova individualnost čini posebnima, čak i ako to drugi trenutno ne priznaju. To pomaže u razvoju ljubavi prema sebi i cijenjenju drugih.
Izbjegavajte usporedbe
Suzdržite se od uspoređivanja, bilo namjernog ili slučajnog. Isticanje razlika na način koji sugerira da netko nije dovoljno dobar može dovesti do osjećaja manje vrijednosti i pogoršati ljubomoru.
Prakticirajte zahvalnost
Naučite djecu da se fokusiraju na ono što imaju i da to cijene. Zahvalnost može smanjiti ljubomoru jer pomaže djeci da pronađu radost u onome što već imaju, umjesto da žude za onim što imaju drugi.
Potaknite pozitivna ponašanja
Učenje kako upravljati ljubomorom zahtijeva vrijeme. Priznajte i pohvalite trud svojeg djeteta da se konstruktivno nosi s ljubomorom. Pozitivno poticanje pomaže im razviti zdravije strategije suočavanja.
Pročitajte i ove članke:
- Slikovnice o emocijama: Naslovi koji će djetetu objasniti što su to strah, tuga, ljutnja i ljubav
- Temper tantrum: Prolazna faza u djetinjstvu ili ozbiljni psihološki poremećaj? Psihologinja otkriva što znači, koji su uzroci i simptomi
- Kako spriječiti česte svađe između braće i sestara?
- Serani, D. (2025). What to Do When Children Feel Jealous. Psychology Today.
- Arora, M. (2024). Jealousy in Children – Causes and Tips to Deal with It. FirstCry Parenting.
- Kubitz, D. (2023). Jealousy in Children – How to Deal With It. Noodle Soup.