Magnezijevo ulje – za zglobove, lice i kosu, nuspojave i gdje kupiti?
- 3 komentara
- 5 min čitanja
Magnezijevo ulje nije pravo ulje u tom smislu riječi, već je to otopina magnezijevog klorida u vodi. Takva otopina ima uljastu teksturu, ali u sastavu se ne nalaze masne kiseline. Magnezijevo ulje se koristi za opuštanje bolnih mišića, mazanje kože te za lice i kosu. Možete ga pripremiti sami po receptu kojeg donosimo u nastavku članka.
Magnezijevo ulje
S današnjim načinom života sve je teže uzimati potrebne dnevne doze svih vitamina i minerala, pa tako i magnezija. Hrana je sve siromašnija nutrijentima, a svakodnevnica stresnija. Iako je primarni način unosa magnezija u tijelo putem hrane i dodataka prehrani, može ga se unijeti i direktnim nanošenjem na kožu.
Magnezijevo ulje zapravo nije ulje u užem smislu riječi, ali se zove uljem jer ima laganu i klizeću teksturu. To je otopina kristalića magnezijevog klorida u vodi te ne posjeduje masne kiseline kao druga ulja. Forum je prepun komentara i upita o djelovanju magnezijevog ulja i magnezijevog klorida, a u nastavku članka donosimo informacije.
Magnezijevo ulje – recept
Magnezijevo ulje pripremite lako prema ovom “napravi sam” receptu. Trebat ćete:
- 3 šalice vode,
- pola šalice magnezijevog klorida.
Priprema magnezijevog ulja se odvija na sljedeći način:
- Kuhajte vodu do vrenja, a zatim umiješajte magnezijev klorid.
- Poklopite lonac kako biste spriječili isparavanje.
- Kad se otopina ohladi, spremite je u staklene boce.
Magnezijevo ulje možete koristiti kao sprej ili kao sredstvo za premazivanje.
Kako se koristi magnezijevo ulje?
Magnezijevo ulje se nanosi direktno na kožu gdje aktivni sastojci ulaze u krvne žile, za razliku od apsorpcije magnezija kroz probavni sustav. Tako se magnezij brže unosi u organizam, a tijelo dobiva potrebnu količinu magnezija. Magnezij u organizmu igra mnoge važne uloge, kao što su:
- sudjelovanje u više od 300 metaboličkih procesa kao kofaktor enzima,
- pravilan rad i opuštanje mišića,
- apsorpcija kalcija,
- regulacija koncentracije inzulina u krvi i utjecaj na razinu šećera,
- održavanje zdravlja srca i krvožilnog sustava,
- regulacija rada živčanog sustava i prijenosa živčanih signala.
S obzirom na sve nabrojene reakcije u kojima magnezij sudjeluje, magnezijevo ulje može pomoći kod:
- osiguravanje potrebne dnevne doze magnezija,
- opuštanja grčevitih mišića,
- hormonskog disbalansa,
- smanjivanja bolnih simptoma predmenstrualnog sindroma,
- bolnih glavobolja i migrena,
- nesanice i stresa.
Ulje magnezijevog klorida možete koristiti za:
- zglobove,
- kosu,
- lice,
- mazanje.
Magnezijev klorid i mršavljenje su dva pojma koja se često spominju zajedno. Može li magnezijevo ulje pomoći kod mršavljenja? Odgovor je ipak ne, ali može pomoći kod regulacije inzulina u krvi kod pretilih osoba i dijabetičara. Generalno se za mršavljenje preporučuju zdrava prehrana i tjelovježba.
S obzirom na mnoge procese u kojima magnezij sudjeluje u ljudskom tijelu, magnezijevo ulje se može koristiti kao:
- magnezij klorid kupka,
- ulje za masažu,
- dezodorans.
- preparat za tretiranje kože lica.
Magnezij klorid i soda bikarbona mogu poslužiti za pripremu prirodnog dezodoransa, ali pazite da ga ne nanosite na pazuhe točno nakon brijanja. Tada bi prirodni dezodorans od sode bikarbone mogao djelovati iritirajuće na kožu.
Magnezijev klorid za mazanje
Magnezij sudjeluje u održavanju rada i funkcije mišića, a nedostatak magnezija se često manifestira kroz često grčenje mišića. Mazanje magnezijevog ulja preko bolnih mišića pomaže kod opuštanja i relaksacije:
- bolova u leđima,
- bolova u vratu i ramenima,
- grčenja mišića nogu,
- artritisa i osteoporoze,
- sindroma karpalnog tunela,
- teniskog lakta.
Magnezijevo ulje ne sprječava upale mišića, već zaustavlja bol i grčeve te tako dopušta mišićnom tkivu da se obnovi. Iako se preporučena dnevna doza magnezija može uzeti putem hrane ili suplemenata, kod grčevitih mišića je bolje nanijeti magnezijevo ulje direktno na bolno područje.
Područje bolnih mišića obilno namažite magnezijevim uljem i masirajte sve dok se ne upije. Kožu nemojte ispirati neko vrijeme i dopustite magneziju da se upije. Na kratko vrijeme možete osjetiti peckanje i žarenje kože, ali to će proći. Nemojte koristiti magnezijevo ulje na već oštećenoj koži.
Magnezijevo ulje je izvrsno i za zglobove, a možete ga primijeniti u obliku kupke. Natočite punu kadu tople vode, uspite šalicu magnezijevog ulja i opustite se 20 minuta dok ne osjetite olakšanje. Kupku možete pripremiti na sličan način i za bolna stopala, posebno nakon cjelodnevnog stajanja.
Magnezijevo ulje za kosu
Još jedna korisna primjena magnezijevog ulja je sprječavanje opadanja kose i poticanje rasta novih vlasi. S vremenom, posebno kod muškaraca, može doći do kalcifikacije folikula na vlasištu što rezultira smanjenim protokom krvi i nutrijenata. To dovodi do opadanja kose i prestanka rasta novih vlasi.
Direktnim nanošenjem magnezijevog ulja na vlasište razbijate stvorene naslage kalcija u korijenima vlasi i potičete njihovu obnovu. Ulje možete namazati na skalp prije pranja kose i temeljito ga umasirati. Nakon 20 – 30 minuta počnite s uobičajenim pranjem kose. Već nakon par tjedana možete zamijetiti poboljšanje u rastu kose.
Nemojte tretirati vlasište ako imate problema s kožom ili ste je oštetili, a prije primjene se svakako dobro savjetovati s dermatologom.
Magnezij klorid za lice
Trenutno ne postoje čvrsti dokazi koji bi povezali mazanje lica magnezijevim uljem sa poboljšanjem iritacija kože lica ili akni. Ipak, znanstvenici se slažu u tome da uzimanje suplemenata magnezija na bilo koji način, nikako ne može odmoći. Kako magnezij djeluje na stres organizma, može djelovati pozitivno i na stres kože.
Otopinu magnezij klorida možete nanositi direktno na lice, ali morate biti pažljivi i ne mazati područja lica koja su aktivno upaljena. To bi moglo rezultirati jakom iritacijom i ljuštenjem kože. Magnezijevo ulje je najbolje nanositi prije spavanja, dobro ga umasirati i nakon 30 minuta isprati.
Kožu lica nemojte tretirati svaki dan, a prije primjene se posavjetujte s dermatologom.
Magnezijev klorid – nuspojave
Gotovo je nemoguće uzeti prevelike količine magnezija, ali se to u rijetkim slučajevima ipak može dogoditi. Štetnost prevelikih količina magnezijevog klorida se vidi na sljedećim simptomima:
- kožne iritacije,
- proljev,
- mučnina i povraćanje,
- ubrzano kucanje srca,
- slabost,
- bolovi u trbuhu.
Magnezijev klorid i bubrezi su povezani jer magnezij sprječava stvaranje štetnih bubrežnih kamenaca koji se stvaraju iz oksalata i kalcija. Magnezij se natječe za vezanje s oksalatom i ne stvara kamence. Ipak, ako imate problema s bubrezima ne biste trebali uzimati više magnezija nego što je preporučeno jer ga bubrezi ne bi mogli izbaciti iz organizma.
Ulje magnezija – gdje kupiti?
Magnezijevo ulje možete kupiti u:
- biljnim ljekarnama,
- specijaliziranim trgovinama,
- DM – u.
Za pripremu magnezijevog ulja možete koristiti i magnezijev klorid. Njega možete kupiti u:
- bio&bio trgovinama – po cijeni od 25 kuna,
- ljekarnama koje sadrže Kemig proizvode – cijena na upit.
Magnezijevo ulje koristite kad god osjećate bolove u mišićima ili imate učestale grčeve.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja