Mršavljenje i probiotici: Kako je Helena skinula 50 kg?
- Budite prvi i komentirajte!
- 10 min čitanja
Ukupan broj odraslih u Hrvatskoj koji žive s debljinom premašio je milijun prema globalnoj analizi objavljenoj u časopisu The Lancet povodom obilježavanja Svjetskog dana debljine u ožujku ove godine.
Analiza je pokazala kako se u odnosu na 1990. stopa debljine u odraslih žena udvostručila i čak utrostručila u odraslih muškaraca. Ovdje je važno istaknuti kako se prema udjelu odraslih muškaraca s debljinom od 35 % Hrvatska nalazi na visokom 25. mjestu u svijetu!
Povećana tjelesna težina vodi do različitih zdravstvenih problema, uključujući dijabetes tipa 2, bolesti srca i određene vrste raka, i zato je važno raditi na njezinoj regulaciji. Posljednjih nekoliko godina sve veći broj istraživanja pokazuje kako u tome mogu pomoći probiotici. O čemu je riječ, na okruglom stolu otkrile su nam gošće:
- dijetetičarka/nutricionistica dr. sc. Eva Pavić
- Helena Klemenić – pacijentica dr. sc. Pavić koja je doživjela ogromnu transformaciju.
Pretilost kao kronična bolest
Dr. sc. Pavić je istaknula da svako treće dijete ima prekomjernu tjelesnu masu i pretilost, a pretilost u djetinjstvu i adolescenciji vodi pretilosti u odrasloj dobi:
Pretilost je kronična ponavljujuća bolest kod koje povećanje na tjelesnoj masi dovodi do nenormalnog porasta masnog tkiva, što ima utjecaj i na metaboličke, biomehaničke i psihosocijalne posljedice na zdravlje. Ona je okidač i za bolesti srca i krvnih žila, inzulinsku rezistenciju, preddijabetes, pa kasnije i dijabetes tipa 2. Isto tako, vodi i do bolesti masne jetre, odnosno naši pacijenti imaju i dislipidemiju, povećanu razinu kolesterola i triglicerida u krvi. Nemali broj žena ima i policistične jajnike, što je isto problem za kasnije željenu trudnoću. Pretilost je vrlo kompleksna bolest koja se teško liječi, ali, naravno, za sve ima lijeka, pa tako i za nju.
Dodala je kako je za pretilost i njezine posljedice jedan od glavnih krivaca neravnoteža crijevne mikrobiote:
Mi u svojem organizmu imamo oko 1,2 kg bakterija. To je zaista ogroman svijet tih mikroba koji živi u nama u simbiozi s nama. Međutim, kada narastu one loše bakterije u crijevima, odnosno kada se hranimo nezdravo, što znači previše brze hrane, pekarskih proizvoda ili zaslađenih napitaka, hranu koja je bogata energijski, a siromašna nutritivno (nema puno vitamina, minerala ili vlakana), tada mi hranimo te loše bakterije. Ta disbioza dovodi do rasta upalnih citokina koji izazivaju upalu, a upala izaziva sve bolesti. Zbog toga je zdrava crijevna mikroflora iznimno važna.
Danas znamo da s hranom kao što su voće, povrće, orašasti plodovi, mahunarke i žitarice hranimo te dobre bakterije. Vlakna su hrana za dobre bakterije i mi bez takvih namirnica ne možemo imati dobru crijevnu mikrofloru.
Znanstveno je utemeljeno i utvrđeno da zaista neki probiotici, odnosno prebiotici i probiotici u sinergiji vrlo povoljno utječu na zdravlje i pomažu nam u prevenciji nekih bolesti.
Dr. sc. Pavić je to objasnila na primjeru probiotika Hafnia alvei HA4597:
Hafnia alvei prvi je probiotik koji je istraživan baš za pretilost. On se veže za receptore u mozgu i na taj način šalje signal mozgu da osjeća tu sitost, i samim time oni koji ga konzumiraju imaju manji osjećaj gladi. To je ono što je znanstveno utemeljeno i dokazano. Zaista imam lijepa iskustva s Hafniom i EnteroSatysom te je nemali broj pacijenata pomoću njega skinuo ogromnu kilažu. Mene fascinira kada donesu biokemijske parametre – masnoću, šećer, inzulin i urate – koliko gubitak od tih 5 – 10 % na početnoj tjelesnoj masi može dovesti u red neregulirano stanje koje nas vodi u bolest. Pacijenti se također osjećaju bolje, imaju puno energije, sretniji su i zadovoljniji. Najdraže mi je što to primjenjuju na cijelu obitelj.
Rezultat cjelokupnog mršavljenja nije rezultat samo jednog probiotika ili lijeka, nego kompleksna sinergija pravilne prehrane, tjelesne aktivnosti i uzimanja probiotika, a to se najbolje vidi na primjeru Helene, koja je tom kombinacijom uspjela izgubiti puno kilograma.
Helenin put prema zdravoj tjelesnoj težini
Soj Hafnia alvei HA4597 nalazi se u EnteroSatysu, pomoću kojeg je Helena smanjila tjelesnu težinu.
Na taj cijeli put krenula sam iz zdravstvenih razloga – prvenstveno da provjerim svoju krvnu sliku jer sam oduvijek imala problema s kilama, inzulinskom rezistencijom, visokim šećerom i sl. Htjela sam provjeriti kakvo je stanje nakon poroda. Znala sam da imam ogroman broj kilograma, ali nisam baš mislila da je toliko puno. Krenula sam kod endokrinologa i dr. Kljajić, koja me uputila dr. Pavić. Na prvom razgovoru ostala sam blago šokirana svojom tjelesnom težinom, koja je iznosila više od 120 kg. Moj BMI bio je viši od 46, što je bilo stvarno alarmantno. Doktorica me je uputila u sve što bih trebala promijeniti, počevši s prehranom, što u teoriji znamo, ali nitko to ne primjenjuje u praksi. Nakon tog sam razgovora izišla van nekako drukčija i s tim sam odlučila krenuti. Usto mi je doktorica savjetovala da počnem uzimati EnteroSatys dva puta dnevno.
Helena je ubrzo vidjela i prve rezultate:
Moja želja za hranom se smanjila i probava mi je bila redovita. Kada sam prvi put došla na pregled nakon mjesec dana, neke brojke na vagi i mene su šokirale. Vidjela sam da sam krenula dobrim putem. Usto sam bila aktivna – išla sam na fitness dva puta tjedno, a između toga sam puno hodala. 30 minuta hodanja dnevno stvarno je izvrsno i mislim da si svatko može priuštiti da 30 minuta ode u nekakav brzi hod. Budući da živim u takvom mjestu gdje nije sve ravno, meni je to super odgovaralo – bilo je puno nizbrdica i uzbrdica pa mi je bila i bolja cirkulacija i otkucaji, tako da se to pokazalo vrlo uspješnim.
Što se još savjetuje za uspješno mršavljenje doznajte u videu u nastavku.
Dr. sc. Pavić je uz tjelesnu aktivnost, prehranu i uzimanje probiotika istaknula i važnost hidracije i cirkadijalnog ritma:
Uz pravilnu prehranu, tjelesnu aktivnost i uzimanje probiotika, vrlo je važno piti puno tekućine – ne slatke i zašećerene napitke koji su energetski bogati, već vodu, skuhati si zeleni čaj, koji je dobar za otapanje masnoća, pa staviti malo limuna u njega, ili skuhati čaj od matičnjaka ili kamilice koji umiruju u večernjim satima. Sve su to stvari koje pomažu. Također, ciklus spavanja i budnosti mora biti pravilan. Taj cirkadijalni ritam – izmjena budnosti i spavanja, odlazak na spavanje u isto vrijeme te isti broj sati spavanja – jako je važan za naše metaboličke funkcije.
Helena je opisala kakva je bila njezina prehrana prije nego što je počela uzimati EnteroSatys:
Radim 6:00 – 14:00 svaki dan. Prehrana bi mi izgledala tako da sam u 10 pojela ručak na poslu koji se sastojao od kruha, peciva, namaza ili salame i sl. Kada sam došla s posla, pojela sam nešto brzinsko iz hladnjaka, kao i za večeru. No, sada ne mogu zamisliti da iziđem iz kuće, a da ujutro ne obavim doručak. U pravilu su to zobene s voćem, žitaricama i sjemenkama te orašastim plodovima. Doručak me drži sitom do sljedećeg obroka, koji je također u 10, ali sam taj obrok zamijenila voćem i orašastim plodovima.
Nakon toga Helena je odlučila da je vrijeme da počne pripremati obroke unaprijed:
Kada dođem s posla, samo si na brzinu dovršim ručak, sve mi je spremno. Bude izvora proteina, vlakana i ugljikohidrata, samo ih treba složiti na tanjur. Nakon toga slijedi međuobrok od voća i sl. Večera je oko 19, a jedem neke zdrave palačinke, smoothieje od voća ili sirni namaz. Ne želim jesti kruh pa sam našla zdrave krekere koji ne sadržavaju puno soli i šećera. Sve se može ako si netko da malo truda. Prije nisam mogla bez kruha ili peciva iz pekarnice, a sada vidim da mi uopće ne nedostaje.
Evo koja je Heleni bila najteža promjena u prehrani.
Dr. sc. Pavić nije skrivala koliko je ponosna na svoju pacijenticu:
Ona je svojim primjerom i druge potaknula – brojni njezini prijatelji i poznanici također su došli potražiti savjet i pokazali su izvrsne rezultate. Helena je fantastičan primjer dobrog pacijenta koji je shvatio, primijenio i prenio na svoju okolinu. Naravno, to je rezultiralo i zajedničkom većom srećom i zadovoljstvom.
Zdravstvene promjene vezane uz korištenje probiotika
Dr. sc. Pavić je u razgovoru naglasila da nismo ni svjesni koliko je veza između crijeva i mozga važna:
Mi danas ne govorimo samo o osi crijeva i mozga, nego čak i o osi crijeva i pluća. Brojni znanstvenici ističu vezu crijevne mikrobiote, upalnih citokina i razvoja bolesti. Što se zdravije hranimo, imamo bolji sastav crijevne mikrobiote, samim time šaljemo signal organizmu da se luče ti protuupalni citokini i štite naš organizam. Kao što sam rekla, takve bakterije hranimo polifenolima i vlaknima koji stvaraju te kratkolančane masne kiseline. Bez vlakana nema kratkolančanih masnih kiselina, a bez njih nema hrane za dobre bakterije.
Helena je primijetila promjene vezane za zdravlje crijeva otkako je počela uzimati EnteroSatys:
Probava mi je bila redovitija. Mislim da se tu vidjela velika razlika, ali sigurno su tome pridonijeli i pravilna prehrana i uzimanje EnteroSatysa. Bilo je veliko olakšanje, nema problema s nadutošću i mogu bez problema ujutro zakopčati traperice.
Dr. sc. Pavić je objasnila što je još važno uz uzimanje EnteroSatysa.
Utjecaj tjelesne aktivnosti na mršavljenje
Kad je krenula na put mršavljenja, Helena je ozbiljno shvatila i tjelesnu aktivnost:
Išla sam na fitness dva puta tjedno. Bila sam najveća i najdeblja, ali nisam odustala. Na početku, dok smo trčali pet krugova oko dvorane, nakon dva sam mislila da neću više izdržati. Sada pet krugova mogu otrčati kao od šale. Vidjela sam koliko imam više energije. Isto tako, uvela sam brzi hod.
Dr. sc. Pavić se tu nadovezala:
Hodanje je besplatna aktivnost. Bitno je samo imati ugodne i dobre tenisice. Pokazalo se da je 8000 – 10.000 koraka ključna brojka koja pomaže kod gubljenja na tjelesnoj masi. Ako imamo problema s koljenima, onda uglavnom fizioterapeut ili fizijatar preporučuju plivanje ili vožnju sobnog bicikla. Kada se 40 minuta u kontinuitetu odvija neka fizička aktivnost, onda se nastavlja otapati masno tkivo i kad prestanemo biti tjelesno aktivni. Zato je važan taj kontinuitet.
Dr. sc. Pavić se osvrnula i na povezanost mentalnog zdravlja s crijevnom mikroflorom.
Najveći izazovi i kako se motivirati
Za Helenu na njezinom putu prema zdravoj tjelesnoj težini nije bilo teških izazova:
Kolege s posla bili su jako obazrivi prema meni. Rekla sam koje su moje namjere i kako odsad jedem i stvarno su me jako podržavali. Kod kuće je obitelj radila neke izuzetke kada je bilo neko okupljanje. Primjerice, jedem ja i torte i slastice, ali vidjela sam da se mogu napraviti zdravije verzije koje mogu biti jednako ukusne.
Za uspjeh u mršavljenju preporuka dr. sc. Pavić je sljedeća:
Jako je važno da mi pacijenti na početku dolaze redovito. Drugo, uvijek nađem nekakav primjer ili savjet što promijeniti. Nekad ne posežem odmah za probiotikom – posebno kada je jaka motivacija – pustim da samo probaju prehranom i tjelesnom aktivnošću, a kada dođe do nekakve stagnacije, propišem i EnteroSatys, nakon čega se pokaže da ih to dodatno motivira.
Svima koji se bore s kilogramima Helena je poručila:
Najvažnije je da krenete. Ako ne možete sami, važno je da posjetite doktora koji bi vas možda prodrmao da se pokrenete na vrijeme. Veliki je plus kada odete u trgovinu i kupite si nešto što vam se sviđa, odnosno ne morate gledati samo XXL brojeve, nego sve što želite. Kada sa kćeri sjednem u parkiću na klackalicu, ne moram se više bojati da će puknuti. Mogu sjesti na sve – idem na vrtuljak, spuštam se na toboganu s njom. Baš se osjećam kao dijete od 10 godina!
Kao što je Helena rekla, vrlo je važno posjetiti doktora koji će vas motivirati, što je komentirala i dr. sc. Pavić:
Potrebno je savjetovati se s nekim tko će vam dati znanstveno utemeljene činjenice. Ovaj naš probiotik ima znanstvenu potvrdu da pomaže u mršavljenju. Kada znate da vam netko daje znanstveno utemeljene savjete, znate da ste u dobrim rukama. Ako idete na neke ekstremne dijete i načine mršavljenja, budite uvjereni da će se izgubljeni kilogrami brzo vratiti.
Pretilost je ozbiljan i rastući problem u Hrvatskoj, a najnovija istraživanja ukazuju na zabrinjavajuće stope među odraslima, kao i među djecom i adolescentima. Međutim, kako svjedoče iskustva pacijentice Helene i stručni savjeti dr. sc. Pavić, postoji niz učinkovitih pristupa za borbu protiv te kronične bolesti.
Ključ leži u kombinaciji pravilne prehrane, redovite tjelesne aktivnosti, adekvatne hidracije i korištenja probiotika poput Hafnia alvei HA4597, koji su znanstveno potvrđeni kao korisni u regulaciji tjelesne težine.
Promjena životnih navika može znatno poboljšati zdravstvene parametre i kvalitetu života, a podrška liječnika i zajednice igra ključnu ulogu u postizanju tih ciljeva. Prihvaćanjem holističkog pristupa liječenju pretilosti, kao što je to učinila Helena, otvara se put ka zdravijoj i sretnijoj budućnosti.
Cijeli video okruglog stola pogledajte u nastavku.
Sadržaj napravljen u produkciji Nova Studija, native tima Nove TV, u suradnji s partnerom Medilab One po najvišim profesionalnim standardima.Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja