Alergija na grinje – vodič za uništavanje
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Već i pomisao na nevidljiva bića koja žive na vašem jastuku i hrane se ostacima mrtve kože i kose dovoljna je da se naježite. Grinje su česti uzrok astme i alergija što je pogotovo izraženo kod onih slabijeg imuniteta te djece i starih osoba. U nastavku ćemo reći što možete učiniti po pitanju grinja.
Što su grinje?
Grinje su mikroskopski sitna bića koja žive na naslagama mrtve kože koja je otpala sa ljudi ili njihovih kućnih ljubimaca. Grinje su uglavnom bezopasne. One ne prenose bolesti. Ipak, fekalije koje ostavljaju za sobom mogu uzrokovati alergijsku reakciju i potaknuti astmu. Prosječna osoba odbaci 10 grama mrtve kože tjedno što može nahraniti mnogo, mnogo grinja. Mačke i psi još su darežljiviji prema grinjama jer odbacuju veću količinu mrtve kože i dlaka.
Gdje u kući grinje najradije obitavaju? U krevetu.
Najdraže mjesto u kući im je krevet (po tome su grinje slične mnogima od nas). Jedan prosječan madrac je domaćin za između, pazite sad, 100 000 i 10 milijuna grinja. Grinje u krevetu hrane se ostacima kože i kose koje gubite dok spavate.
Grinje preferiraju određene uvjete u stanu/ kući. Evo što im pogoduje:
- slaba ventilacija
- prašina
- visoki postotak vlage u zraku
- visoka temperatura- iznad 22 C
- onečišćen zrak- najčešće zbog dima cigareta ili smoga
Alergija na grinje
Kada čestice iz fekalija dođu u kontakt s alergičarom, bilo udisanjem ili preko kože, u tijelu alergičara započne stvaranje antitijela. Antitijela uzrokuju oslobađanje histamina, a histamin uzrokuje probleme u dišnim putevima, natjecanje i iritaciju. Ovo su najčešći simptomi:
- hunjavica
- suzne oči
- kihanja
- astma i teškoće pri disanju
- svrab i crvenilo u očima
- začepljenje nosa
- svrab u nosu i grlu
- kašalj
Prevencija i uništavanje grinja
Evo što možete napraviti kako biste smanjili populaciju grinja u svojem prostoru.
1. Držite temperaturu ispod 20 C, a vlagu u zraku ispod 50% » Kao i ostalim alergenima i grinjama pogoduje vlaga. Uređaj zvan dehumidifier (sušač/ odvlaživač zraka) pomoći će vam riješiti se viška vlage. Također, domaćinstva s klima uređajem obično imaju manji broj grinja od onih bez klima.
2. Usisavajte madrac, jastuk i krevet » što je usisavač jači biti će djelotvorniji.
4. Koristite usisavač sa HEPA filterom » HEPA (High Efficiency Particulate Air) filter bi treba moći zadržati čestice veličine .3 mikrona. Da dobijete bolju sliku, 1 centimetar ima 10 000 mikrona
2. Perite posteljinu, krpe i odjeću dovoljno često » Posteljinu bi trebalo prati jednom u dva tjedna vrućom vodom. Temperatura niža od 60 C ne uništava grinje.
3. Redovito čistite dom » nema tog čišćenja koje može sasvim eliminirati alergene, ali barem im se može smanjiti broj.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja