Problem koji muči mnoge: 7 stvari koje morate znati o peruti

Problem koji muči mnoge 7 stvari koje morate znati o peruti

Bijele “pahuljice” na kosi ili ramenima – posebno kada ste za važan sastanak obukli tamno odijelo – nisu nimalo ugodna pojava. Osim što narušava estetski dojam, perut može značiti i crvenilo vlasišta, kao i neugodan svrbež, koji može otežati svakodnevicu.

Mnogi od nas se muče s ovim problemom, najčešće godinama, no znamo li što je zapravo perut, zašto nastaje i kako možemo utjecati na stanje svojeg vlasišta?

1. Što je zapravo perut?

Perut je česta pojava koja uzrokuje ljuštenje kože na vlasištu, ponekad uz crvenilo i svrbež. Iako nije zarazna ni opasna za zdravlje, može uzrokovati nelagodu i biti problem kojeg je teško se riješiti.

Simptomi mogu biti izraženiji ako ste pod stresom, a obično se pogoršavaju tijekom hladnih, suhih razdoblja. Ako se stanje ne poboljša unatoč redovitoj uporabi šampona protiv peruti, najbolje je razgovarati sa svojim liječnikom ili dermatologom.

2. Loša higijena nije uzrok peruti

Česta je zabluda da se perut pojavljuje zbog loše higijene kose i vlasišta. Iako rijetko pranje kose može učiniti perut vidljivijom, perut nije posljedica prljavštine – pojavljuje zbog drugih faktora, poput pretjerane osjetljivosti kože ili prisutnosti gljivica.

Perut je česta pojava koja uzrokuje ljuštenje kože na vlasištu, ponekad uz crvenilo i svrbež.
FOTO: 123RF

3. Postoji više tipova peruti

Postoji nekoliko tipova peruti, ovisno o uzroku:

  • perut uzrokovana suhom kožom – ovo je najčešća vrsta, osobito zimi, kada hladnoća i grijanje isušuju kožu; javljaju se male, bijele ljuskice koje padaju s vlasišta, često uz blagi svrbež
  • perut uzrokovana masnom kožom – višak sebuma uzrokuje nakupljanje masnoće i nastanak većih, žućkastih ljuskica
  • perut uzrokovana gljivicama – gljivica Malassezia može izazvati upalu koja dovodi do pojave peruti.

4. Gljivice mogu biti glavni krivac

Kod peruti se radi o tome da ponekad stanice kože prebrzo rastu i odumiru, a zašto se to događa nije sasvim jasno. Pojava se često povezuje s gljivicom Malassezia, koja živi na vlasištu većine zdravih odraslih osoba i ne uzrokuje nikakve probleme. Jedna je teorija da imunosni sustav nekad pretjerano reagira na tu gljivicu, što uzrokuje pojavu peruti.

Perut može biti povezana s kožnim stanjima
FOTO: 123RF

5. Perut može biti povezana s kožnim stanjima

Osobe koje imaju određena kožna stanja poput seboroičnog dermatitisa, psorijaze ili ekcema imaju veći rizik od pojave peruti. Seboroični dermatitis posebno je povezan s masnom peruti, a manifestira se crvenilom i masnim ljuskicama na vlasištu, licu i drugim dijelovima tijela.

6. Na perut utječu stres i prehrana

Stres utječe na cjelokupno zdravlje, odnosno može nas učiniti osjetljivima na brojna stanja i bolesti. Između ostalog, može doprinijeti pojavi peruti ili pogoršati postojeće simptome.

Kada je u pitanju perut, značajan faktor može biti i prehrana. Prehrana koja sadrži dovoljno cinka, vitamina B i korisne vrste masti može pomoći u sprječavanju peruti.

7. Boravak na suncu može pomoći

U borbi protiv peruti može pomoći i boravak na suncu. Stvar je u tome da sunčeva svjetlost može doprinijeti uništavanju gljivica Malassezia. Samo imajte na umu da prije boravka na suncu treba zaštititi kožu – uključujući izložene dijelove vlasišta – kremom sa zaštitnim faktorom 30 ili više.

Oronazol® šampon eliminira gljivice Malassezia i sprječava njihov povratak, a također liječi upalu povezanu s peruti te ublažava crvenilo i svrbež vlasišta. 
FOTO: STADA

Oronazol®* je jedini lijek za prhut u obliku šampona. Poput ostalih šampona, sadrži sastojke za čišćenje kose, ali i aktivni sastojak ketokonazol, koji spada u skupinu antimikotika. Koristi se za liječenje i prevenciju peruti, kao i suhog ili masnog ljuskanja vlasišta (seboroični dermatitis), koji je ozbiljniji oblik peruti. Prikladan je za odrasle, starije osobe i adolescente.

Oronazol®* šampon eliminira gljivice Malassezia i sprječava njihov povratak, a također liječi upalu povezanu s peruti te ublažava crvenilo i svrbež vlasišta. 

PLAĆENI OGLAS O LIJEKU

*Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svojeg liječnika ili ljekarnika.

Članak objavljen:
  1. Dandruff. (2023). Mayo Clinic.
  2. Dandruff: Learn the Basics. (2023). WebMD.
  3. Seborrheic Dermatitis. (2023). WebMD.
  4. Dandruff. (2022). NHS.
  5. Roland, J. (2021). What Type of Dandruff Is Causing Your Flaky Scalp? Healthline.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: 123RF

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu