“Ako ne vidimo, nismo nevidljivi”: Svaki pojedinac može pridonijeti lakšem kretanju svojih sugrađana
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja

Hrvatski savez slijepih obilježio je Međunarodni dan bijelog štapa današnjom gerilskom akcijom na Trgu kralja Tomislava u Zagrebu. U sklopu akcije, na staze vodilje ispred ulaza u Importanne centar postavila se prepreka s porukom “Ako ne vidimo, nismo nevidljivi” kojom se stavlja naglasak na važnost samostalnog kretanja slijepih i slabovidnih osoba kao osnovnog preduvjeta za ravnopravno sudjelovanje u svim svakodnevnim aktivnostima, kao i za uključivanje u život zajednice.

Mobilnost kao preduvjet socijalnoj uključenosti slijepih osoba
Međunarodni dan bijelog štapa u svijetu se od 1964. godine obilježava svakog 15. listopada. Inicijativa za korištenje bijelog štapa kao zaštitnog znaka slijepih osoba u prometu pokrenuta je još 1930. godine, ali tek nakon Drugog svjetskog rata tzv. dugi bijeli štap počinje se primjenjivati kao pomagalo za kretanje slijepih osoba. U Republici Hrvatskoj Dan bijelog štapa obilježava se od 1996. godine.

Slijep ne znači “manje vrijedan”
Predsjednik Hrvatskog saveza slijepih Vojin Perić je istaknuo:
Iako je slogan naše akcije “Ako ne vidimo, nismo nevidljivi”, za mnoge to nažalost i dalje jesmo. Na Međunarodni dan bijelog štapa ponovno želimo istaknuti da bez razumijevanja specifičnosti oštećenja vida i spremnosti nadležnih institucija i društva u cjelini da daju podršku ranjivim skupinama nema ni inkluzivnog društva.
Izvršna direktorica Hrvatskog saveza slijepih Andreja Veljača je dodala:
Jedino zajedništvom i uključivanjem ljudi različitih mogućnosti, s ograničenjima, ali i potencijalima, možemo napredovati cjelovito i sveobuhvatno. S tim ciljem se ove godine intenzivno radilo na realizaciji sustavne i pravedne podrške osobama s invaliditetom kroz donošenje Zakona o inkluzivnom dodatku i Zakona o osobnoj asistenciji. Vjerujem i da ćemo osigurati razumijevanje i rješavanje problema vezanih uz angažman udruga osoba s invaliditetom u osiguranju socijalnih usluga koje pružaju umjesto države i koje su neophodne za dostojanstven život svakog čovjeka.

Hrvatski savez slijepih kroz razne projekte već godinama pridonosi promicanju jednakih mogućnosti i afirmaciji slijepih osoba u Hrvatskoj. Njihova vizija je, ističu, društvo u kojem slijep neće značiti “manje vrijedan”, već samo “različit”.
Više o bolestima oka pročitajte u podrubrici Kreni Zdravo.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Posna jela za Veliki petak: Što jesti na nemrs i post?
- Zrinka Babić
- 6 min čitanja
- Medijsko priopćenje Hrvatskog saveza slijepih.