Nacionalni dan djece oboljele od malignih bolesti: najčešća dijagnoza je leukemija
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
U Hrvatskoj se 15. veljače obilježava Međunarodni i Nacionalni dan djece oboljele od malignih bolesti. Prema podacima Registra za rak u 2019. godini od raka je oboljelo 149-ero djece u dobi do 19 godina. Najčešće bolesti su leukemije, limfomi te maligni tumori mozga i leđne moždine.
Podaci iz Registra pokazuju da je od malignih bolesti 2019. godine oboljelo 92-oje djece do 14 godina (55 dječaka i 37 djevojčica), dok je u ukupnoj brojci od 149 oboljelih bio 81 dječak i 68 djevojčica, podaci su Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Najviše djece oboljelo je od leukemije (34 %), a slijede limfomi (19 %) te maligni tumori mozga i leđne moždine (9 %).
Nacionalni dan djece oboljele od malignih bolesti obilježava se već 7. godinu zaredom
Nacionalni dan djece oboljele od malignih bolesti obilježava se od 2006. godine temeljem odluke Hrvatskog sabora, a cilj je podići svijest o zloćudnim bolestima kod djece te pružiti podršku njima i njihovim obiteljima.
Prema posljednjim podacima, u 2020. godini je od malignih bolesti umrlo 10-ero djece (7 dječaka i 3 djevojčice) u dobi 0 – 14 godina, odnosno njih 18-ero (13 dječaka i 5 djevojčica) u dobi do 19 godina.
U proteklih 10 godina prosječno je godišnje u Hrvatskoj od raka obolijevalo 103-oje djece do 14 godina, a umiralo njih 19. Kad se uzme u obzir dob do 19 godina godišnje je obolijevalo 158-ero, a od posljedica bolesti umiralo 29-ero djece.
Među novodijagnosticiranima u 2019. godini najviše oboljelih bilo je u dobi 15 – 19 godina (57) te onih do 4. godine života (43).
Maligne bolesti stresor su za dijete i njegovu obitelj
Stručnjaci ističu kako je kod liječenja malignih bolesti teško govoriti o izlječenju, već se uobičajeno govori o petogodišnjem preživljenju kao mjeri izlječenja.
Podaci iz velikog svjetskog opservacijskog istraživanja CONCORD-3, objavljenog u časopisu Lancet pokazuju da je petogodišnje preživljenje djece s malignim bolestima u Hrvatskoj iznad europskog prosjeka. Za limfome u dječjoj dobi iznosi 95 %, akutne limfatične leukemije 85 %, a za tumore mozga 73 %.
Maligne bolesti u dječjoj dobi donose promjene u svakodnevnom životu obitelji i predstavljaju značajan stresor za samo dijete i njegovu obitelj, pa je roditeljima neophodno osigurati pomoć, odnosno omogućiti ravnomjernu dostupnost skrbi i suvremenim postupcima liječenja te psihološku potporu, a podrška je potrebna i nakon završetka terapije.
Dodatne informacije
Više informacija pročitajte u člancima:
- Akutna mijeloična leukemija – uzroci, dijagnoza i liječenje
- Akutna limfocitna leukemija – uzroci, dijagnoza i liječenje
- Hodgkinov limfom – uzroci, simptomi i liječenje
- Tumor na mozgu – vrste, simptomi i liječenje.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Utjecaj magnezija na organizam: 7 stanja kod kojih pomaže
- Tomislav Stanić
- 3 min čitanja
- medijsko priopćenje Hrvatske izvještajne novinske agencije (HINA).